Macau Hakkında Temel Bilgiler

macau01.jpg

Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel bir yönetim bölgesi olan Macau, “Doğunun Las Vegası” olarak anılır. Lüks kumarhaneleri, zengin ekonomisi, temiz sokakları, plajları ve sıcakkanlı halkıyla yıl boyunca turistlerin ilgisini çekmektedir.

Macau’nun bir başkenti ya da şehirleri mevcut değildir. Ancak coğrafi anlamda alanlara ayrılmıştır: Macau Yarımadası, hemen karşısında yer alan ve köprüyle geçilebilen Taipa Adası, yanındaki Cotai Bölgesi ve en güneyde yer alan Coloane.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin güney kıyılarında yer alan Macau’nun doğusunda Hong Kong ve Çin Denizi vardır. Çin’e bağlı yönetimi sebebiyle resmi dilleri Kanton Çincesi ve Çince ile yıllarca Portekiz sömürgesi olduğundan Portekizce’dir. Yazılı dillerde hem Çin hem de Latin alfabesi kullanılmaktadır.

Macau’da yaşayan Çinlilerin çoğu kendi kültürlerinden etkilenerek Taoizm ya da Konfüçyüsçülük’ten etkilenmişlerdir. Bunun dışında ülkede Budistler ve Hristiyanlar da vardır.

Macau’nun ekonomisinin ana kaynağı turizmdir. Özellikle kumarhaneler yüksek gelir sağlayarak ekonomiyi de fazlasıyla güçlendirmektedir. Dünya Bankası'nın verilerine göre Macau bağımsız bir ülke olsaydı, kişi başına düşen gelir hesaplandığında Lüksemburg, Norveç ve Katar'dan sonra dünya dördüncüsü olabilirdi.

Macau’ya gitmek için en uygun zaman sıcaklıkların bunaltıcı olmadığı ve yağışların azaldığı ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Ancak çoğu turist özel festival dönemlerinde gitmeyi tercih etmektedir. Örneğin her yıl Eylül ve Ekim ayında uluslararası havai fişek festivali düzenlenir. Gösteriler o kadar görkemli olur ki, dünyanın pek çok yerinden turistler bunu izlemeye gider.