Macau Hakkında Bilinmesi Gerekenler

macau-1730556_960_720.jpg

Macau, Çin’e bağlı özel idare bölgesidir ve Çin’in Guangdong eyaleti içinde yer alır. Hong Kong gibi Macau da Çin’den tamamen bağımsız değildir ancak içişlerinde özerktir. Macau adı burada bulunan A-Ma Tapınağı’nın isminden türetilmiştir ve “Ayna denizi” manasına geldiği düşünülmektedir. Macau’nun ekonomisi ve dolayısıyla turizmi yoğun olarak kumarhanelerine bağlıdır. Bu yüzden Macau, Uzak Doğu’nun Las Vegas’ı olarak bilinir. ABD için Las Vegas, Fransa için Monako ne ise Çin için Macau odur. Koloni döneminden sonra 1999 yılında Portekiz yönetiminden kurtulan Macau Çin’e bağlanarak Uzak Doğu’nun kumarhane ve eğlence merkezi haline getirilmiştir. Hem Çin hem Portekiz kültürünün ağır bastığı Macau’da Patua dili başta olmak üzere yerel dillerin hepsi yok olmaya yüz tutmuştur.


Tanıtım Videosu:

 

Devamını Oku

Macau Nerededir?

Macau, Uzak Doğu Asya ülkesi Çin’in güneyinde bulunmaktadır. Çin’e bağlı özel idare bölgesi olan Macau ile yine özel idare bölgesi statüsünde olan Hong Kong arasından Zhu Jiang Nehri (İnci Nehri) geçer. Macau, Hong Kong’un batısında yer alır.

Macau’ya Nasıl Gidilir?

airport-2373727_960_720.jpg

Maalesef şu an için İstanbul’dan Macau’ya Türk havayolu şirketleri ile gitmek mümkün değildir. Yabancı havayolları ile ve aktarma yaparak Macau’ya ulaşabilirsiniz. Ancak Türk havayolu şirketleri ile Hong Kong’a uçmanız ve oradan Macau’ya ulaşmanız da mümkün olacaktır. 1 veya 2 aktarma yaparak Macau’ya ulaşma süresi 18 ilâ 20 saat arasında değişir. 2018 yılının yaz aylarında hizmete girecek olan yeni köprü ile Hong Kong ile Macau merkezi arasındaki karayolu mesafesi 2 saate düşecektir.

Macau’ya Ne Zaman Gidilir?

wing-221526_960_720.jpg

Mart, nisan, mayıs aylarında Macau’ya yoğun yağış hâkimdir. Hava soğuk olmasa bile muson yağmurları sebebiyle güneşli ve yağışsız geçen gün sayısı çok azdır. Bu yüzden Macau’daki tatiliniz verimli geçmeyebilir. İlkbaharda Macau’ya giderseniz şemsiye ve yağmurluk almayı unutmamanızı tavsiye ederiz. Macau’da yaz mevsimi yani haziran, temmuz ve ağustos ayları çok sıcak fakat fırtınalı geçer. Tayfunlar en çok bu aylarda ortaya çıkar. Yine de bu aylarda Macau’ya gitmek isterseniz yanınıza tişört ve şort almanız yeterli olacaktır. Aralık, ocak ve şubat aylarında yani kış mevsiminde Macau’da hava oldukça soğuktur. Macau’ya kış mevsiminde gitmenizi tavsiye etmeyiz fakat 20 Aralık Macau’nun Portekiz kolonisinden kurtuluşunun ve Çin’e bağlanmasının yıldönümü olduğu için renkli kutlamalar yapılmaktadır. Hayatın cilvesi odur ki Macau Portekiz’den kurtulmasını kutlamasına rağmen sadece 5 gün sonra Katoliklerin Noel’ini de 25 Aralık’ta kutlar. Bu kutlamalara şahit olmak isterseniz Macau’ya kış mevsiminde gidebilirsiniz. Macau’yu ziyaret etmek için en ideal dönem sonbahar mevsimidir. Mavi gökyüzü altında Macau’yu dilediğiniz gibi gezebilirsiniz. Gündüzleri tişörtle gezebiliyorken akşamları sırtınıza kazak veya yelek almanız yeterli olacaktır.

Macau’da Nerede Kalınır?

macau-1879505_960_720.jpg

Macau genelde Hong Kong’a gelen turistlerin feribotla günübirlik geldiği ve akşam olmadan döndüğü bir yer. Ancak siz Macau’ya birkaç günlüğüne gidecekseniz Macau’nun en çok tercih edilen konaklama tesisleri hakkında bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz. Öncelikle belirtelim ki Macau’da butik otel kavramı yoktur. Koloni geçmişi olan şehirlerde genelde eski evlerin günümüzde butik otel olarak kullanıldığı görülse de bu, Macau için geçerli değildir. Tüm turistlere ama en çok da Macau’ya ilk kez gelenlere kaçınılmaz olarak “Eski Şehir” veya tarihî şehirde bulunan bir konaklama tesisini tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. Eski şehirde hem çok ucuz, hem bütçeye uygun hem de lüks oteller bulmak mümkün. En ucuz otellerin gecelik ücreti 20 $’dan başlar.

Eğer masraftan kısmak adına çok ucuz bir otel veya pansiyon ayarlamayı düşünürseniz bizim tavsiyemiz bütçenizin dışına çıkmak pahasına da olsa biraz daha kaliteli bir otelde kalmanızdır. Bunun sebebi sadece güvenlik endişesi değil aynı zamanda hijyen endişesidir de. Zira çarşafları pis bir odada ve her an duvarları çökecekmiş gibi duran bir binadaki otelde kalmanızı istemeyiz. Üstelik Macau’daki ucuz otellerin hepsinde banyo ve tuvalet tüm müşterilerin ortak alanıdır. İçinde Macau adı geçen otel rezervasyon sitelerinde 2 veya 3 yıldızlı ve daha önce orada konaklamayı tecrübe etmiş kişiler tarafından onaylı oteller bulmanız mümkündür. Bu sitelerde de eski şehirde bulunan otellere öncelik vermenizi yeniden tavsiye ediyoruz.

3 veya 4 yıldızlı otellerden bahsetmek gerekirse, bu otellerin kumar oynamak değil turistik gezi amacıyla Macau’ya gelenler için ideal olduğunu söyleyebiliriz. Bu konaklama tesislerinde hem kaliteli hizmet alırsınız hem de lüksün gerektirdiği bir harcama yapmamış olursunuz. Bu otellerin geceliği 40 $’dan başlamaktadır ve çoğu oda-kahvaltı seçeneği sunar. 5 yıldızlı otel tercih ederseniz bilin ki Uzak Doğu’nun Las Vegas’ı Macau’daki bu otellerin altında mutlaka kumarhane bulunur. Kumarhaneyi kullanacağınızı belirtirseniz rezervasyon sırasında hatırı sayılır bir oranda indirimden faydalanırsınız. Buna kısaca “ucuz lüks” deniyor. Bu otellerin çoğunun adı Las Vegas’taki kumarhanelerin ve otellerin adıyla aynıdır veya benzerdir.

Macau gerçekten de kumar sektöründe Las Vegas ile yarışabilecek düzeydedir ancak gece hayatı Las Vegas kadar gelişmemistir. Kumarhanelerindeki eğlence dışında sizi Las Vegas düzeyinde tatmin edebilecek bir gece hayatı yoktur bu yüzden kumarhanesi olan bir otelde kalırsanız Macau’da iyi bir gece hayati tecrübe etmeniz garantidir.

Macau’nun birbirine bağlı Taipa ve Coloane Yarımadaları arasında bulunan Cotai hoş konaklama tesisleri olan bir noktadır. Macau Havaalanı’nın Taipa’da olduğunu göz önüne alırsak ulaşım da oldukça kolay olacaktır. Cotai Macau’nun en gözde kumarhanelerine ev sahipliği yapar dolayısıyla çok iyi oteller de burada bulunur. Ancak kumar oynamayacaksanız Cotai'de kalmanızı tavsiye etmeyiz çünkü orada kumarhane dışında başka hiçbir şey bulunmuyor.

Sizin için Macau’nun otellerini açıklamaya çalıştık. Hangi konaklama tesisinin beklentileriniz için uygun olduğuna karar verdikten sonra zaman kaybetmeden rezervasyonunuzu yapmanızı öneririz. Macau’nun en çok turist çektiği sonbahar mevsiminde gidecekseniz yaz aylarında rezervasyonunuzu yapmayı unutmayınız.

Macau Gezilecek Yerler

Macau’da gezilecek yerler size Macau’nun geçmişi, şimdiki zamanı ve dahi geleceği hakkında kapsamlı fikir veriyor. Bu noktaların her biri ile Macau’yu daha iyi tanıyacak geçmişten günümüze kat ettiği yolu göreceksiniz.

Macau Gezilecek Yerler:

İki kültürlü, iki dilli olan Macau’daki turistik ve kültürel noktaları sizin için araştırdık. Bu yazı sayesinde Macau’ya gitmeden önce birçok bilgi edinebilecek ve hazırlıklı olacaksınız. Macau gibi çok kültürlü bir Uzak Doğu şehrinin en önemli 10 noktası olan Aziz Paulo Katedrali Harabesi, Macau Müzesi, Macau Kulesi,Monte Hisarı, A-Ma Tapınağı, Senado Meydanı, Taipa Adası, Sun Yat Sen’in Müze Evi, Guia Deniz Feneri ve Macau Şarap Müzesi’ni yazımızda okuyabilirsiniz.

Macau Şehir İçi Ulaşım

macau-800.jpg

30 kilometre karelik alanda 130 bin aracın her gün trafiğe çıkmasına rağmen Macau neredeyse kusursuz düzene sahip bir yerdir. Birçok yol Macau'da tek yöndür ve trafik her daim soldan akar. Feribotlar, taksiler ve en önemlisi otobüsler mükemmel düzende çalışır ve dakiktir. Macau'da gezilecek yerler yazımızda da göreceğiniz gibi otobüsler neredeyse tüm turistik noktalardan geçer bu yüzden ulaşımınız zor olmayacaktır. Macau içinde kişi başı otobüs bileti 2,5 Macau patakasıdır. Otobüsler 06.00-00.00 saatleri arasında çalışır. Taipa veya Coloane yarımadalarına giden otobüslerin bileti 5 Macau patakasıdır. 30 Macau patakası depozito ödeyerek alacağınız Macau Card'a kontör doldurarak toplu ulaşım araçlarında kullanabilirsiniz. Macau Card'i bakkal ve otel resepsiyonlarından temin edebilirsiniz. Sabah işe gidiş ve akşam eve dönüş saatlerinde otobüslerin bunaltıcı derecede kalabalık olacağını hatırlatalım. Kumarhanelerin kendilerine ait otobüsleri ise ücretsizdir. Hangi kumarhaneye gideceğinize karar vermeniz ve otobüse binmeniz yeterli. Son olarak birçok Asya şehrinde olduğu gibi Macau'da da bisiklet taksilerin hem yerlilerden hem turistlerden yoğun ilgi gördüğünü ve bisiklet taksilere binmenin dışında şehri kendi kiralayacağınız bisikletle keşfetmenin de keyifli olacağını belirtmek isteriz.

Macau'da yaklaşık 1.100 adet kayıtlı taksi görev yapar. Taksiciler Çince ve Portekizce bilir ancak İngilizce de anlaşabilirsiniz. Ortalama 18-20 Macau patakası ödeyerek Macau içindeki ulaşımınızı taksilerle sağlayabilirsiniz. Taipa veya Coloane yarımadalarına gitmek isterseniz taksi yerine feribotu tercih etmenizi tavsiye ederiz. Macau tatiliniz sonrasında Hong Kong'a geçmek isterseniz uçak yerine feribota binmeniz daha pratik olacaktır. Yolculuk 1 saat sürer. Otelinizin resepsiyonundan feribot saatleriyle ilgili detaylı bilgi ve broşür almanız mümkündür. Macau Havaalanı bütçeye uygun hava yolu şirketlerinin kullandığı bir havaalanıdır ancak neredeyse tüm Asya şehirlerine ulaşım sağlanır. Macau merkezinden havaalanına giden AP1 numaralı otobüsün bilet ücreti 4 Macau patakasıdır ve beraberinizdeki her bavul için 3 Macau patakası ödenir.

Macau Mutfağı

portuguese-egg-tart-1266429_960_720.jpg

Yaklaşık 20 yıl öncesine kadar Portekiz’in kolonisi olan Macau her ne kadar Çin’e bağlanmaktan memnun olsa da Portekiz izlerini kültüründen dolayısıyla mutfağından silemiyor. Macau mutfağında hala Portekiz yemekleri önemli yer tutuyor. Örneğin yumurtalı turta Macau’nun hala en önemli yemeğidir ve Portekiz kökenli bir yemektir. “Lord Stow” ismiyle de bilinen turtayı Macau’da yemeden dönmemenizi tavsiye ederiz. Kızarmış ördek ise Çin kökenli olup Macau’nun en meşhur yemeklerindendir. Ev yapımı karabiber ile marine edilen ördek kızartılır ve suyuyla beraber servis edilir. Macau usulü pişirilen ve sıcak servis edilen deniztarakları ve istiridyeler ise aklınızı başınızdan alacak. Deniz ürünü sever iseniz mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Mango mochi tatlısı adından da anlayabileceğiniz gibi içinde mango meyvesi olan bir tatlıdır ve çok lezzetlidir. Macauluların en sevdiği tatlıdır. Serradura pudingi ve bademli kurabiyeler de çok sevilir. Ne kadar özel idare bölgesi olsa da Macau Çin’e bağlıdır ve Çin mutfağından erişte yemekleri gibi birçok yemeği Macau’da da yiyebilirsiniz. Çin usulü tuz ve şeker ile kurulan et olan bakkwa’nın ve tuzlu morina balığı olan balcalhau’nun tadına bakmanızı ve Macau’da çok fazla tüketilen Portekiz şarabını denemenizi tavsiye ederiz.

Macau’da Alışveriş

macau-2826051_960_720.jpg

1999 yılında koloni olmaktan kurtulan Macau’da alışveriş ve tüketim çılgınlığı 2010lu yıllarda başlamıştır. Macau’nun en önemli özelliklerinden biri ürünlerde hiç vergi olmaması veya çok çok az oranda vergi olmasıdır. Bu yüzden alışveriş yapmak gerçek anlamda keyiflidir. Hele ki “Uzak Doğu’nun Venedik’i” olarak görülen, içinden nehir geçen alışveriş merkezinde 350’den fazla mağaza olunca alışveriş yapmak Macau’daki en önemli etkinliğe dönüşüyor. Vergisini ödemeyeceğiniz antika eşyayı, parfüm gibi kozmetik ürünlerini, orijinal elektronik aletlerini, porselen dekorasyon ürünlerini, gerçek deriden kıyafet ve aksesuarı, altın ve elmas mücevheratı buradaki mağazalardan satın alabilirsiniz. Kıymetli mücevherat alırken mutlaka ama mutlaka ürünün sertifikasını almayı unutmayınız. Birçok turist kıymetli eşya ve aksesuar alışverişini bu yüzden Macau’da yapıyor. Dolayısıyla sadece kumarhaneler merkezi olmasıyla değil vergisiz alışveriş ayrıcalığı ile de Macau yüzbinlerce turist çekiyor.

Mutfak yazımızda da belirttiğimiz gibi Macau’da Portekiz şarapları çok önemli bir yer tutuyor. Bu yüzden Portekiz şarabından hem kendiniz hem çevreniz için almanızı tavsiye ederiz. Macau’nun boydan boya mağazalarla dolu caddeleri Avenida Horta e Costa, Avenida do Infante D. Henrique ve Avenida de Almeida Ribeiro’dur. Sadece alışveriş merkezlerinde değil bu caddelerde de alışverişe çıkabilirsiniz. Bu caddeler başta Çinliler olmak üzere tüm Asyalı girişimciler sayesinde bu kadar canlı ve renklidir. Alışverişten sonra soluklanmak için Senado Meydanı, Rua de Cunha and Rua da Felicidade caddeleri üzerindeki pastanelerden yerel tatlıları denemeyi unutmayınız.

Macau’da Gece Hayatı

casino-936910_960_720.jpg

Macau, arasında sadece bir nehir mesafesi olan Hong Kong ile son 20 yıldır karşılaştırılır. Bu karşılaştırmada en çok gece hayatı konu edilir. Hong Kong dünyanın her yerinden turist çeken ve finans dünyası için çok önemli bir şehir fakat Macau'nun kaydettiği gelişme ve kalkınma da göz ardı edilemez duruma geldi. Bu gelişim gece hayatına da yansıdı. Hele ki Macau'nun bir kumarhane merkezine dönüştüğünü göz önüne alırsak Çin'e bağlandığından beri ne kadar çok turist çektiğini ve gece hayatını nasıl geliştirdiğini fark edebiliriz.

Anlayabileceğiniz gibi Macau gece hayatının çok büyük bölümünü casinolar yani kumarhaneler oluşturuyor. Kumarla eğlenmeyi seven biri iseniz Macau’da gündüz olduğu gibi gece de eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Özellikle son 10 yıldır Las Vegas kalitesinde kumarhanelerin açıldığı Macau sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence vaat ediyor. Dışı kadar içi de rengârenk, cıvıl cıvıl olan kumarhanelerden dilediğiniz bir tanesine girdiğiniz andan itibaren ücretsiz ve limitsiz içki içerek eğlenebilirsiniz. The Venetian, Galaxy Macau ve The Xanadu gibi kumarhaneler tamamen Las Vegas konseptinde dizayn edilmiştir.

Eğer kumar oynamaktan hoşlanmayan biriyseniz endişelenmeyin, bu, sizin için Macau gecelerinin eğlencesiz geçeceği anlamına gelmiyor. Sırf birkaç kadeh içki içip müzik dinleyebileceğiniz mekânlar bulmanız Macau’da çok kolay. Macau’nun en iyi bar ve kafeleri Avenida Dr. Sun Yat Sen Caddesi üzerinde bulunuyor. Bu mekânların çoğu gece 22.00’den önce açılmıyor. Uzak Doğu’da Avrupaî bir gece hayatı yaşamak isterseniz Portekiz usulü eğlence mekânlarına gidebilirsiniz. Koloni döneminden kalan Avrupaî mimariyle inşa edilmiş binalardaki mekânlarda kendinizi Macau’ya değil de Lizbon’a gelmiş gibi hissedebilirsiniz. Bu mekânlarda hem Portekiz hem Macau hem de Çin yemeklerini yemeniz de mümkündür.

Macau’da akşam yemeğiniz için de birçok seçenek mevcut. A Lorcha bunların en önemlisi çünkü hem bütçeye uygun hem de yüksek kalitede hizmet veren bir lokanta ve hemen her Macau rehberinde adı geçen bir mekân. Portekiz ve Macau mutfağından lezzetleri Rua do Almirante Sergio Caddesi’ndeki A Lorcha’da tadabilirsiniz. Avenida Sir Anders Ljungstedt üzerindeki Antica Trattoria’da Avrupa mutfağından yemekleri uygun fiyata yiyebilir, en lezzetli şarapları burada yudumlayabilirsiniz. Hem Çin mutfağı hem Amerikan mutfağını bir arada arıyor hem de bütçeye uygun olsun diyorsanız Café Tai Lei Loi Kei tam size göre. Buraya hem öğle hem akşam yemeği için gelebilirsiniz. Macau’da yüzyıllarca süren Portekiz yönetiminin izlerini görmek ve Uzak Doğu’da Portekiz kültürünü yaşamak isterseniz Xiolas O Castiço ‘da yemek yemenizi tavsiye ederiz. Burada kredi kartının geçmediğini hatırlatırız. Son olarak Tayland, Singapur, Çin ve Kore yemeklerini bir arada bulabileceğiniz ve Avenida Marginal Flor de Lotus üzerinde bulunan Broadway Macau isimli lokantayı sizlere öneriyoruz. Adi ABD’yi anımsatsa da bu lokantanın sadece yemekleri değil dekorasyonu da bastan aşağı Uzak Doğu Asya kültürüne göre düzenlenmiştir.

Sizlere Macau’daki eğlence mekânlarını, barları ve en iyi lokantaları özetlemeye çalıştık. Macau’da akşamları hem karnınızı doyurabilecek hem de doyasıya eğlenebileceksiniz ve eğlence anlayışınız nasıl olursa olsun Macau size hayal kırıklığına uğratmayacak.

Macau’daki Festivaller

religion-3044285_960_720.jpg

Macau nüfusunun çok büyük kısmını Çinliler oluşturuyor. Dolayısıyla Macau’nun kültür hayatında ve inancında Çin gelenekleri büyük yer tutuyor. Ancak yüzyıllarca Portekiz etkisi altında kalan bölgede Katolik gelenekler de devam ediyor. Bu yüzden Macau’nun kutlamaları ve festivalleri de çeşitli. Macau’nun en önemli geleneklerini sizin için araştırdık.

Tanrı Tou Tei Şöleni: Her sene 18 Mart’ta yani Ay takviminin ikinci ayında Tanrı Tou Tei günü şenlikler ile kutlanır. Tou Tei Taoizm inancına göre “Dünya’nın Tanrısı”, “Dünya’nın Ruhu”dur. Rua da Palmeira’daki tapınakta ibadet edilir, Macau caddelerinde eğlenceler düzenlenir.

A-ma Festivali: 15 senedir turizmi canlandırmak ve kültür ve gelenekleri dünyaya tanıtmak amacıyla kesintisiz olarak her sene gerçekleştirilen A-ma Festivali Macau’nun baştan aşağı rengârenk olmasına vesile olur. Macau caddelerinde yürüyüş düzenlenir ve herkes geleneksel kıyafetlerini giyer.

18. Lotus Çiçeği Festivali: 9-17 Haziran 2018 tarihlerinde gerçekleşecek olan lotus çiçeği festivali Çin’in her şehrinde kutlanır. Artık neredeyse tüm güneydoğu Asya ülkeleri için de bir gelenek haline gelmiştir. Çin mutfağı restoranlarında lotus çiçeği temalı yemekler servis edilir. Caddeler baştan aşağı lotus çiçekleriyle dolar.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Macau Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

16-18 Şubat: Çin yeni yılı

2 Nisan: Paskalya

5 Nisan: Cheng Ming Bayramı

22 Mayıs: Buddha’nın doğum günü

18 Haziran: Tuenng Bayramı

1-2 Ekim: Çin Halk Cumhuriyeti milli bayramı

20 Aralık: Sömürgecilikten kurtuluş yıldönümü

25 Aralık: Noel

*Yukarıda belirtilen dini bayram günleri 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Macau İçin Faydalı Bilgiler

Acil Yardım Hattı: 999, 110, 112

Macau Dış Temsilcilikleri

Macau Özel İdare Bölgesi, TC Hong Kong Başkonsolosluğu’nun görev alanı içindedir.

TC Dışişleri Bakanlığı Hong Kong Başkonsolosluğu

Telefon: +852 2572 1331

Eposta: [email protected]

Adres: Room 301, 3/F, Sino Plaza, 255-257 Gloucester Road, Causeway Bay, HONG KONG

İnternet sitesi: http://hongkong.bk.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk ’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Macau Para Birimi

Çin’e bağlı özel idare bölgesi olan Macau’nun kendine ait para birimi vardır. Macau’nun resmi para birimi Macau patakasıdır. 1 Türk lirası yaklaşık olarak 3 Macau patakası eder.

Macau’nun Resmi Dili

Macau’da Portekizce ve Çince resmi dillerdir. Macau 1999’a kadar yüzyıllar boyunca Portekiz sömürgesi olduğu için hala nüfusun tamamı Portekizce konuşur. Macau günümüzde resmi olarak Çin’e bağlı olduğundan Çince de ikinci resmi dildir.

Macau Saat Farkı

Macau Özel İdare Bölgesi, kış saatinin artık uygulanmadığı Türkiye’den 5 saat ileridedir. Macau ile Türkiye arasında kışın 5 saat farkı bulunur.

Macau Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type I / 240V / 10 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 14oC
  • Şub 15oC
  • Mar 18oC
  • Nis 21oC
  • May 26oC
  • Haz 27oC
  • Tem 28oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 24oC
  • Kas 20oC
  • Ara 16oC

Kısa Kısa

Nüfus: 650.900 / Dil: Portekizce, Çince / Para Birimi: Macau patakası / İklim: Ilıman subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1-2 gün