Google+

Macau

ASYAMacau
Macau - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type I240V10 A
 • Ocaweather-icon14℃
 • Şubweather-icon15℃
 • Marweather-icon18℃
 • Nisweather-icon21℃
 • Mayweather-icon26℃
 • Hazweather-icon27℃
 • Temweather-icon28℃
 • Ağuweather-icon28℃
 • Eylweather-icon27℃
 • Ekiweather-icon24℃
 • Kasweather-icon20℃
 • Araweather-icon16℃
  Nüfus: 652,500 Dili: Kanton Çincesi, Çince, Portekizce Para Birimi: Macanese pataca (MOP) İklim: Subtropikal Big Mac Index: -  

macau01.jpg

Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel bir yönetim bölgesi olan Macau, “Doğunun Las Vegası” olarak anılır. Lüks kumarhaneleri, zengin ekonomisi, temiz sokakları, plajları ve sıcakkanlı halkıyla yıl boyunca turistlerin ilgisini çekmektedir.

Macau’nun bir başkenti ya da şehirleri mevcut değildir. Ancak coğrafi anlamda alanlara ayrılmıştır: Macau Yarımadası, hemen karşısında yer alan ve köprüyle geçilebilen Taipa Adası, yanındaki Cotai Bölgesi ve en güneyde yer alan Coloane.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin güney kıyılarında yer alan Macau’nun doğusunda Hong Kong ve Çin Denizi vardır. Çin’e bağlı yönetimi sebebiyle resmi dilleri Kanton Çincesi ve Çince ile yıllarca Portekiz sömürgesi olduğundan Portekizce’dir. Yazılı dillerde hem Çin hem de Latin alfabesi kullanılmaktadır.

Macau’da yaşayan Çinlilerin çoğu kendi kültürlerinden etkilenerek Taoizm ya da Konfüçyüsçülük’ten etkilenmişlerdir. Bunun dışında ülkede Budistler ve Hristiyanlar da vardır.

Macau’nun ekonomisinin ana kaynağı turizmdir. Özellikle kumarhaneler yüksek gelir sağlayarak ekonomiyi de fazlasıyla güçlendirmektedir. Dünya Bankası'nın verilerine göre Macau bağımsız bir ülke olsaydı, kişi başına düşen gelir hesaplandığında Lüksemburg, Norveç ve Katar'dan sonra dünya dördüncüsü olabilirdi.

Macau’ya gitmek için en uygun zaman sıcaklıkların bunaltıcı olmadığı ve yağışların azaldığı ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Ancak çoğu turist özel festival dönemlerinde gitmeyi tercih etmektedir. Örneğin her yıl Eylül ve Ekim ayında uluslararası havai fişek festivali düzenlenir. Gösteriler o kadar görkemli olur ki, dünyanın pek çok yerinden turistler bunu izlemeye gider.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Macau_peninsula.jpg

Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel bir yönetim bölgesi olan Macau’nun bir başkenti ya da şehirleri mevcut değildir. Ancak Macau, coğrafi anlamda alanlara ayrılmıştır. Macau Yarımadası, hemen karşısında yer alan ve köprüyle geçilebilen Taipa Adası, yanındaki Cotai Bölgesi ve en güneyde yer alan Coloane.

  Macau’nun resmi dilleri Kanton Çincesi, Çince ve Portekizce’dir. Yazılı dillerde hem Çin hem de Latin alfabesi kullanılmaktadır.
   

  image1180.jpg

  Macau’da yaşayan Çinlilerin çoğu kendi kültürlerinden etkilenerek Taoizm ya da Konfüçyüsçülük’ten etkilenmişlerdir. Bunun dışında ülkede Budistler ve Hristiyanlar da yaşamaktadır.

  Çin Halk Cumhuriyeti’nin özel idari bölgesi olan Macau’nun tarihi M.Ö. 200’lere kadar dayanmaktadır. Çinliler’in bölgeye gelişi ise, 1300’lü yıllarda kaçakları arama amacıyla olmuştur.

  Macau’ya ilk kez 1513 yılında Portekizli Jorge Alvares ayak basmıştır. 1557'de Portekizlilerin bir ticaret üssü ve Çin'de misyonerlik çalışmaları merkezi olarak kurdukları Macau’nun yönetimi, 1887'de Çin hükümeti tarafından Portekiz'e bırakılıp, bu antlaşma 1979'da yenilenmiştir. 1987'de Çin ile Portekiz arasında, Macau'nun 1999'da Çin'e geri verilmesini öngören bir antlaşma imzalandı.

  1976 yılında büyük ölçüde özerklik tanınan, 1990'da ise özerkliğin sınırları yeniden genişletilen Macau, 1999 yılına kadar Portekiz hükümeti tarafından atanan bir vali tarafından yönetilmekteydi.

  Macau_Hero.jpg

  Macau’ya gitmek için en uygun zaman sıcaklıkların bunaltıcı olmadığı ve yağışların azaldığı ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.

  Macau’ya Türkiye’den direkt uçuş yoktur. Öncelikle Hong Kong’a uçmak ve ardından 1 saat süren arabalı vapura binmek gerekir. Makau’da uluslararası bir havalimanı mevcuttur ancak şimdilik sadece bazı Güney ve Doğu Asya ülkelerinden uçuş yapılmaktadır.

  macao2-1080x608.jpg

  Macau’da subtropikal iklim hâkimdir. Yıl boyunca sıkça yağış görülür. Yıllık ortalama sıcaklık 23 derecedir. En sıcak ay Temmuz’dur ve ortalama sıcaklık 30 derecedir. En soğuk ay olan Ocak’ta ise sıcaklıklar ortalama 15 derecedir.

  MacauÇin’in özerk bölgesi olan ve Asya‘nın Las Vegas’ı olarak bilinen çok ilginç bir şehir. Yıllık ortalama 15-25 derece havası ile her mevsim seyahat etmek için uygun olsa da özellikle ekim ve kasım aylarında gidilmesi tavsiye edilmektedir. 

  Kumarın yasal olması şehri canlandıran ve kalkındıran en önemli etken. Denildiği gibi Asya’nın Las Vegas’ı burası. Şehre ayak bastığınız an, Las Vegas kumarhanelerin ışıltısındaki benzerliğin yanı sıra, Venedik ve Paris gibi şehirlerden esinlenilerek dizayn edilen otellerin lüks dünyasının büyüsünü hissedeceksiniz.


  Macau'da Nerede Kalınır?
   

  İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Macau otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

  Macau, Çin’in özerk bölgesidir. Rengârenk kumarhane dünyası ile tanınan bu yarımada özellikle her gün Hong Kong ve Çin üzerinden yapılan deniz seferleri ile birçok turistin ilgisini çekmektedir. Tropikal iklime sahip bu sıcak şehir, çok büyük olmadığı için turistler genellikle günü birlik veya kısa süreli tatil için gelmeyi tercih etmektedirler.


  Macau Otelleri
   

  Kumarhane yasal olduğu için insanlar genellikle bunu göz önünde bulundurarak otel seçimlerini yapmaktadırlar. Küçük bir bölge olmasına rağmen, 50’den fazla oteli barındırmaktadır ve çoğunlukla bu oteller özel dizayn edilmiş, lüks konaklama hizmeti vermektedirler. Bu yazı, bütçenize uygun otel bulabilmeniz için ve orada bulunan oteller içerisinde konforlu bir tatil yapabilmeniz adına yardımcı bir kaynak olmak için hazırlanmıştır. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Macau otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

  sands-casino-macau.jpg

  Macau’nun ekonomisinin ana kaynağı turizm. Doğunun Las Vegası olarak anılan Macau’da yer alan kumarhaneler yüksek gelir sağlayarak ekonomiyi de fazlasıyla güçlendiriyor. Dünya Bankası'nın verilerine göre Macau bağımsız bir ülke olsaydı, kişi başına düşen gelir hesaplandığında Lüksemburg, Norveç ve Katar'dan sonra dünya dördüncüsü olabilirdi.

  Macau’da turizm dışında etkili olan diğer şey ise tekstil sanayisidir. Bunun dışında oyuncak yapımı, elektronik gereçler yapımı, yapay çiçek sanayisi de bölgeyi kalkındıran kalemler arasında sayılabilir.

  dsc_1304-2.jpg

  Halkın geçim kaynağının çoğunluğunu turizm oluşturduğundan, yerel halk turistlere karşı oldukça kibar ve sıcakkanlıdır. Bu durum aynı zamanda çok temiz bir şehir olmasını sağlar.

  Macau içinde ulaşım açısından hiç sıkıntı çekilmez. Şehirde otobüsler, scooterlar, taksiler ve “triciclo” ya da “riquexo” olarak adlandırılan bisikletli taksiler hizmet vermektedir. Üstelik onları istediğiniz zaman kolaylıkla bulmanız mümkündür.

  Yerel halk ve turistler eğlence için Macau’nun en popüler bölgesi olan Cotai Strip’e gidilir. Lüks kumarhanelerde görkemli şovlar izlenebilir.

  galinha-cabidela.jpg

  Macau mutfağı Çin ve Portekiz mutfaklarından farklı özellikleri barındırır. Öne çıkan lezzetler arasında Portekiz mutfağında sıkça görülen “pato de cabidela” vardır. Ördekle hazırlanan özel bir yemektir. Bir diğer Portekiz lezzeti ise tuzlu morino balığıdır.

  Caldo verde” Macau’da çok tüketilen bir çorba türüdür. Lahana, chourico sosisi ve patatesle hazırlanır. Tabii ki Çin mutfağına özgü suşi ve deniz ürünü yemekleri de Macau’da sıkça görülmektedir.

  20151221110535899.jpg

  Macau’da kutlanan ilk festival tabii ki Çin Yeni Yılı’dır. Ay takvimine göre genellikle Ocak ve Şubat aylarında denk gelen festivalde havai fişek gösterileri, görkemli geçit törenleri ve özel şovlar yapılır. Her yıl Mayıs sonu, Haziran başında düzenlenen Macau Sanat Festivali, dünyanın farklı ülkelerinden sanatçıları bir araya getirir. Haziran ayının bir diğer önemi de Ejderha Kayığı Festivali ve yarışlarıdır.

  Her yıl Eylül ve Ekim ayında uluslararası havai fişek festivali düzenlenir. Gösteriler o kadar görkemli olur ki, dünyanın pek çok yerinden turistler bunu izlemeye gider. Macau’nun yemek kültürünü merak ediyorsanız, her yıl Kasım ayında düzenlenen Yemek Festivali’ni kaçırmayın. Yerel halk birbirinden güzel lezzetleri turistler için hazırlar.

  4633764647_090c8fd72e.jpg

  Lüks tüketimin öne çıktığı Macau’da turistler öncelikle mücevher alışverişine yönelirler. Bunun dışında Çin antikaları, porseleni, şifalı bitkiler, kaşmir ve ipek kıyafetler satın alınabilir. Macau’nun simgesi sayılan bademli Çin kurabiyelerinden hediye olarak götürebilirsiniz.

  Ay Yeni Yılı

  Mart Ekinoksu (20 Mart)

  Kutsal Cuma

  Kutsal Cumartesi

  Cheng Ming Festivali

  İşçi Bayramı (1 Mayıs)

  Buda’nın Doğumgünü

  Ejderha Kayığı Festivali (9 Haziran)

  Haziran Gündönümü (20 Haziran)

  Bahar Ortası Festivali Ardından

  Eylül Ekinoksu (22 Eylül)

  Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Günü (1 Ekim)

  Chong Yeung Festivali

  Tüm Azizler Günü

  Macau S.A.R. Kuruluş Günü (20 Aralık)

  Aralık Gündönümü (21 Aralık)

  Noel (24-25 Aralık)

  *Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.