Macau Gezilecek Yerler

Macau’da gezilecek yerler size Macau’nun geçmişi, şimdiki zamanı ve dahi geleceği hakkında kapsamlı fikir veriyor. Bu noktaların her biri ile Macau’yu daha iyi tanıyacak geçmişten günümüze kat ettiği yolu göreceksiniz.

Macau Gezilecek Yerler:

İki kültürlü, iki dilli olan Macau’daki turistik ve kültürel noktaları sizin için araştırdık. Bu yazı sayesinde Macau’ya gitmeden önce birçok bilgi edinebilecek ve hazırlıklı olacaksınız. Macau gibi çok kültürlü bir Uzak Doğu şehrinin en önemli 10 noktası olan Aziz Paulo Katedrali Harabesi, Macau Müzesi, Macau Kulesi,Monte Hisarı, A-Ma Tapınağı, Senado Meydanı, Taipa Adası, Sun Yat Sen’in Müze Evi, Guia Deniz Feneri ve Macau Şarap Müzesi’ni yazımızda okuyabilirsiniz.

Aziz Paulo Katedrali Harabesi

macau-958783_960_720.jpg

1602 yılında inşa edilen Aziz Paulo Katolik Kilisesi Macau’nun Portekiz yönetimi sırasındaki en önemli ibadethanesi ve dinî eğitim veren kurumu idi. 1835 yılında çıkan yangından sonra bir harabeye dönüşse de ve sadece ön yüzü ayakta kalabilse de günümüzde birçok turist 26 metrelik kiliseden arta kalanlara yoğun ilgi gösteriyor. Aziz Paulo Katedrali Uzak Doğu’da inşa edilen ilk Katolik ibadethanesidir. Cizvit tarikatından Matteo Ricci ve Adam Schall isimli misyonerler bu kilisede görev yapmak için gönderildiklerinde ilk iş olarak Çince öğrenirler böylece Hristiyanlığa yönlendirmek istedikleri halk ile daha iyi iletişim kurarlar. Katedral yine Cizvit tarikatı için çalışan İspanyol mimar Charles Spinola tarafından inşa edilmiştir.

Macau Müzesi

Macau-Museum_2.jpg

17. yüzyılda Cizvit misyonerlerince Monte Hisarları’na inşa edilen bina Macau Müzesi’ne 1998’den beri ev sahipliği yapmaktadır. Bu hisar yaklaşık 300 yıl boyunca Macau’nun ana savunma mekanizması olarak kullanılmıştır. Müzede hem Çin hem Batı dünyasının kültürüne ait sayısız eser ziyaret edilebilir. Müzenin 1. katında Macau kültürüne, 2. katında Macau geleneksel eşyasına ve sanat eserlerine, 3. katında ise Macau modern sanat eserlerine şahit olacaksınız. Macau Müzesi pazartesi hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Müzeye her salı günü ve her ayın 15. günü ücretsiz girilebilmektedir. Diğer günlerde yetişkinler için giriş ücreti kişi başı 15 Macau patakası iken öğrenciler için 8 Macau patakasıdır.

Macau Kulesi

1.jpg

Tam 338 metre yükseklikte olan Macau Kulesi 2001 senesinden beri hizmet vermektedir. Her gün 10.00-19.00 saatleri arasında açık olan kuleye 360 derece seyir terasından Macau’yu izlemek için gidebilirsiniz. 11-65 yaş arası herkes için kişi başı giriş ücreti 145, 3-11 yaş arası ziyaretçiler için ise 75 Macau patakasıdır. Sadece gündüzleri değil kulenin içinde bulunan şık bir restoranda akşam yemeği yemek için de gidebilirsiniz. Macau Kulesi’nde ayrıca sinema salonu, çocuklar için oyun alanı, pastane, çeşitli markaların mağazaları da mevcuttur. Adrenaline dayalı sporların meraklıları için kuleye tırmanmanın mümkün olduğunu ve “Bungy Jumping” ve “skywalk” gibi sporları yine bu kulede yapmanın mümkün olduğunu belirtelim.

Monte Hisarı

Monte-Fort.jpg

Macau Müzesi’ne gittiğinizde Monte Hisarı’nı ziyaret etmeden şehre inmemelisiniz. 1617-1626 yılları arasında misyonerler tarafından örülen hisar Macau’nun en tepe noktasında yer alır. Tam 400 yıl önce inşa edilen bu hisardan şehrin doyum olmayan manzarasını izleyebileceksiniz. Monte Hisarı içinde barındırdığı müze ile birlikte UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunmaktadır. 17. yüzyıldan bu yana 9 metre yükseklikteki taş duvarlar ile Macau korunmuştur. Hisarı gezerken adım başı büyük savaş toplarına denk geleceksiniz. Yaya olarak hisara çıkmanız kolay olmayacaktır. Macau’daki bazı otel zincirleri hisara çıkan otobüs seferleri düzenlemektedir. Bu otobüsler dışında 3A ve 10A numaralı belediye otobüsleri de hisar seferi yapmaktadır. Taksiyle hisara yaklaşık 30 Macau patakası ödeyerek çıkabilirsiniz.

A-Ma Tapınağı

ama_temple_1.jpg

Macau Yarımadası’nın güneydoğusunda bulunan A-Ma Tapınağı Macau’nun en eski Budist tapınağıdır. Tapınağın balıkçıları kutsadığına inanılan deniz tanrıçası Mazu için 1488 yılında inşa edildiği bilinmektedir. O dönemde Macau’da Ming Hanedanı hüküm sürüyordu. 17. yüzyılda Portekizliler ilk kez Macau’ya ayak bastıklarında bu tapınağın bulunduğu denizden karaya çıkmışlardır. O günden 1999’a kadar Macau’da hâkimiyet kuran Portekizliler tapınağa dokunmamıştır. Günümüzde sadece Budistler değil tüm turistler A-Ma Tapınağı’na yoğun ilgi göstermektedir. Özellikle Çin Yeni Yılı ve Tanrıça Mazu’nun doğum günü kutlamalarında herkes bu tapınağa akın eder. Macau’nun adının bu tapınağın adından türetildiği sanılmaktadır Barra Meydanı üzerinde bulunan tapınağa 1, 2, 5, 6B, 10, 10A, 11, 18 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Senado Meydanı

bf30021c5febb50c53c9be89077d9215.jpg

Senado Meydanı Macau’nun kalbinin attığı noktadır. Yaklaşık 4 bin metrekarelik alanda bulunan meydan 2005’te “Macau’nun tarihî noktası” olarak UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmiştir. 1368-1644 yılları arasında hüküm sürmüş Ming Hanedanı’ndan beri meydan Macau’nun en merkezi yeridir. Macau’nun en önemli festival ve etkinlikleri bu meydanda gerçekleşir ve günlük hayatta Macau’nun yine en önemli yeri burasıdır. Zira burada birçok ibadethane, restoran, mağaza, kafe ve bar bulunur. Macau, sömürge iken Portekiz yönetimini daha hissedilir ve görünür kılmak için bu meydana Portekizli yöneticilerin heykelleri dikilmiştir ancak Macau yüzyıllar sonra yeniden Çin’e bağlandıktan sonra bu heykeller yıkılır. Meydanın ortasındaki heykelin yerine fıskiyeli havuz konur.

Taipa Adası

hdp-photographyservices.com_panorama_high_res_re.jpg

Macau’ya bağlı Taipa Adası Macau’ya gitmişken görmeden dönülmemesi gereken bir yerdir. Coloane Adası’na yapay kumla bağlanan Taipa Adası son yatırımlarla adeta Macau’dan bağımsız bir kasabaya dönüştürüldü. Bu kasaba herkese sadece ve sadece eğlence vaat ediyor. İster gündüz alışveriş veya sanat galerilerini ziyaret etmek için ister gece dans etmek, kumar oynamak veya yemek yemek için gidin. Taipa’nın birbirinden renkli evleri, sokakları, ışıl ışıl caddeleri aklınızı başınızdan alacak. Önceleri sadece bir balıkçı kasabası iken Taipa, yavaş yavaş hizmet sektörünün gelişmesiyle dünya merkezlerinden biri halini aldı. Hem yerli hem uluslararası markalar Taipa’ya yatırım yaptı. Taipa’nın gelişimi Macau’nun kalkınmasının bir özeti gibidir. Bu yüzden hem eğlenmek hem gözlem yapmak için idealdir.

Sun Yat Sen’in Müze Evi

676x220xsun-yat-sen-feature_edited-1-676x220.png.pagespeed.ic.jXp6-C7FnJ.jpg

1866-1925 yılları arasında yaşayan Macaulu Dr. Sun Yat Sen Çin Halk Devrimi’nin gerçekleşmesinde önemli rol oynamış bir halk kahramanıdır. Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk devlet başkanıdır. Öyle ki “Modern Çin’in babası” olarak nitelendirilmektedir. Halktan aldığı destek ile Çing Hanedanı’nın (1644-1911) sonunu getirmiş ve cumhuriyeti kurmuştur. Çin’in yakın geçmişine ışık tutan önemli yerlerden biri Sun Yat Sen’in Macau’daki müzeleştirilmiş evidir. Salı günleri hariç her gün 10.00-17.00 saatleri arasında müze ev ziyaret edilebilir. Sun Yat Sen’in el yazısı mektupları, kütüphanesi, kişisel eşyası ve aksesuarları bizzat görülebilir. Bu ev 1912 yılında Yat Sen’in o dönem evli olduğu ilk eşi için inşa edilmiş idi.

Guia Deniz Feneri

Guia-Lighthouse-Fortress-and-Chapel-Macau

1622 yılında Portekizliler tarafından Macau’nun Sao Lazaro bölgesine inşa edilmiş Guia Hisarı’na bağlı sarı-beyaz renkte deniz feneridir. Deniz feneri 1865’te hisara eklenmiştir. Fenerin hemen yanında aynı renklerde bir şapel bulunur. Şapel ve hisar her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir ancak 15 metre uzunluktaki deniz fenerinin içine girmek yasaktır. 2, 2A, 6A, 12, 17, 18, 18A, 18B, 19, 22, 23, 25 numaralı otobüslerle deniz fenerine ulaşabilirsiniz. Guia; hisarıyla, deniz feneriyle ve şapeliyle Macau’daki Portekiz geçmişinin adeta özeti gibidir. Koloni dönemi hakkında birçok bilgi edinmek ve adeta geçmiş yüzyıllara bir yolculukta bulunmak isterseniz Guia Hisarı’nı ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Macau Şarap Müzesi

Tam 1115 çeşit şarabın sergilendiği Macau Şarap Müzesi 1995’te açıldığından beri Macau’nun en ilginç turistik ve kültürel noktalarından biridir. Salı günleri hariç her gün ziyaret edilebilen müze 10.00-20.00 saatleri arasında açıktır. Şarapların % 95’i Portekiz ürünüdür. Müzedeki şarapların en eskisi 1815 tarihli Porto şarabıdır. Şarap tadım ücreti kişi başı 15 Macau patakasıdır. Macau Grand Prix Müzesi ile Şarap Müzesi yan yana bulunmaktadır. Şarap Müzesi, şarap üretim tarihinin anlatıldığı, şarap koleksiyonlarının sergilendiği ve şarap tadımının yapıldığı 3 bölüme ayrılmıştır. 1A, 3, 10, 10B, 23, 28A, 28B, 28BX, 28C, 32 numaralı otobüslerle şehir merkezinden müzeye ulaşabilirsiniz. Toplu bilet ile hem Grand Prix hem şarap müzesi ziyaret edilebilir.