Limburg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Belçika’nın kuzeydoğusunda yer alan Limburg; Flaman Bölgesi’ndeki eyaletlerden biridir. 2.414 kilometrekarelik bir alan kaplayan Limburg’un nüfusu yaklaşık 791.000’dir. Limburg’un başkenti ise Hasselt şehridir. Albert Kanalı’nın etrafından geçen Limburg, Belçika’nın kömür madeni yatağı olarak bilinmektedir. Uzun yıllar Limburg bölgesinin geçim kaynağı olan madencilik ülke ekonomisine de büyük oranda katkı sağlamıştır. Özellikle madenciliğin yoğun olarak yapıldığı Maasmechelen şehri Avrupa’nın diğer şehirlerinden göç almaya başlamış ve nüfusun büyük bir kısmı madenciliğe yönelmiştir. Ancak ardı ardına yaşanan maden faciaları nedeniyle maden ocakları kapatılmaya başlamış, çalışanlar da emekli edilmiştir. İçlerinden bir tanesi Maden Müzesi’ne çevrilmiş, geri kalanlar ise yıkılmıştır.

Limburg bölgesi yemyeşil ormanları, tarihî şehirleri, müzeleri ve doğal güzellikleri ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Bölgede resmi dil olarak Flemenkçe konuşulsa da İngilizce ve Almanca da konuşulan diller arasındadır. Limburg bölgesindeki şehirler ise şu şekildedir: Hasselt, Beringen, Diepenbeek, Genk, Halen, Maasmechelen, Sint-Truiden, Tongeren ve Voeren.

Limburg Nerede?

Limburg Belçika’nın Flaman Bölgesi’ndeki beş eyaletten biridir. Belçika’nın kuzeydoğusunda yer alan bölge Hollanda ve Almanya sınırındadır.

Limburg’a Nasıl Gidilir?

Belçika’nın başkenti Brüksel; Limburg’a yaklaşık bir saat uzaklıktadır. İstanbul’dan haftanın her günü Brüksel Uluslararası Havalimanı’na direkt uçuş bulunmaktadır. Yolculuk süresi ise 3,5 saattir. Havalimanından araç kiralayarak bir saatte Limburg Bölgesi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz. Limburg - Genk arası 18 kilometre, merkez şehir Hasselt ile arası ise 9 kilometredir. Belçika’nın ve Hollanda’nın birçok şehrinden Hasselt’e tren ile ulaşım sağlanmaktadır.

Limburg Para Birimi

Limburg’un para birimi euro’dur. 1 euro yaklaşık 7,27 TL’dir. (Kur bilgisi Eylül 2018’de güncellenmiştir.)

Limburg Gezilecek Yerler

Limburg’ta görmenizi tavsiye edeceğimiz ilk yer bölgenin başkenti olan Hasselt şehridir. Belçika’nın birçok şehrine göre daha fazla gelişmiş olan Hasselt yıl boyunca sayısız etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Hasselt’in eski şehir bölgesini yürüyerek çok rahat gezebilirsiniz. Tarihî binalar arasında yürürken geçmişe doğru yolculuğa çıkmaya hazır olun. Baş döndürücü yapılar arasında yer alan St. Quentin’s Katedrali ile birlikte Herkenrode Abbey de turistlerin ilgisini çeken yerlerden biridir. Hasselt’e gelmişken yeşillikler içerisindeki Japon Bahçesi’ni ziyaret edebilir, Bokrijk Açık HavaMüzesi’nde keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Maasmechelen; Limburg eyaletindeki kömür ocakları ile bilinen kasabalardan biri olsa da günümüzde alışveriş meraklıların sıkça uğradığı yerler arasındadır. Belçika’nın yanı sıra Almanya ve Hollanda’dan yılda yaklaşık 2,5 milyon ziyaretçisi bulunan Maasmechelen Village ünlü bir outlet mağazasıdır. Birbirinden ünlü markaların indirimli fiyatlarla satıldığı outlet merkezinde 100’ü aşkın mağaza bulunmaktadır. Maasmechelen Village’da kıyafetten ayakkabıya, parfümden ünlü Belçika çikolatasına kadar aradığınız her şeyi oldukça uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Maasmechelen’de yer alan HogaKempen Ulusal Parkı’nı da gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederiz. Geniş çam ormanları arasında yürüyüş yapabileceğiniz gibi, bisiklet kiralayabilir doğanın ayak izlerini takip edebilirsiniz.

Belçika’nın tarihî şehirlerinden biri olan Tongeren; Limburg eyaletinin görülmeye değer yerlerindendir. Hasselt’e 29 kilometre uzaklıkta bulunan Tongeren’in en fazla ziyaretçi çeken yeri ise pazar günleri kurulan antika pazarıdır. Benelüks’ün en büyük antika pazarına sabah erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederiz. 06.00 - 13.00 saatleri arasında açık olan antika pazarında değerli eşyaları çok uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Eski bir maden şehri olan Beringen’e yolunuz düşerse Maden Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Haftanın her günü sabah 10.00 - 17.00 saatler arasında açık olan müzeye giriş yetişkinler için 6 euro, 18 yaş altı gençler için 4 euro’dur.

Limburg’ta Ne Yenir?

Belçika mutfağının tadını çıkarabileceğiniz restoranlarla dolu Limburg eyaletinde deniz ürünleri fazlasıyla yaygındır. Kabuklu deniz ürünleri ve balıklar menülerde geniş yer kaplarken dana eti, tavuk ve domuz eti yemeklerde sıkça kullanılır. Belçika’da 100’ü aşkın peynir çeşidi bulunmaktadır. Ülkenin genelinde olduğu gibi Limburg’ta da çikolata önemli bir yere sahiptir. Ağızda eriyen tadı ile Belçika çikolatalarını deneyebileceğiniz birçok dükkan bulunmaktadır. Çeşitli soslarla servis edilen patateskızartması, waffle ve krep denemeye değer lezzetler arasındadır. Tarihi yüzyıllar öncesine dayanan bira ise Belçika’nın milli içkisidir. Restoranların yanı sıra publarda da yüzlerce çeşit birayı deneme fırsatı bulabilirsiniz.