Innsbruck’ta Gezilecek Yerler

Innsbruck kenti kocaman bir müze gibidir. Özellikle Old Town bölgesindeki yapıların ihtişamına hayran kalabilirsiniz. Gotik, Rokoko ve Rönesans dönemine ait pek çok mimari örneğin yanı sıra modern yapılarıyla çarpıcı kentte dolaşırken eğer Innsbruck kartı alırsanız hem ulaşım hem de müze ve kilise girişlerine ücret ödemezsiniz.

Görülmesi gereken diğer yerler

Riesenrundgemälde, Stadtturm Innsbruck, Maria-Theresien-Straße, Herzog-Friedrich-Straße, Bell Müzesi, Anatomi Müzesi, Tiroler Landesmuseum, Alpengarten, Annasäule, Stift Wilten

Goldenes Dachl

Innsbruck_Goldenes_Dachl.jpg

Innbsbruck’un simgesi sayılan bu anıt imparator I. Maximilian döneminde yapılmıştır. 1494 senesinde I. Maximilian tarafından Bianca Maria Sforza ile evliliğinin şerefinde yaptırılan balkon geç Gotik dönem estetiğinin en iyi örneklerinden biridir.

Triumphpforte

Triumphpforte_bei_nacht.JPG

1765 senesinde Arşidük II. Leopold’ün İspanyol prenses Maria Ludovica ile evliliği şerefine yapılan bu kemer Maria-Theresien Caddesindedir.

Bergiselschanze

2014_849.jpg

Iraklı mimar Zaha Hadid tarafından 2001 senesinde yenilenen bu kayak atlayış platformu kentin yeni sembollerinden biri olarak görülmektedir.

Hofkirche

Innsbruck_1_305.jpg

Kentin en önemli yapılarından Hofkirche aynı zamanda imparator I. Maximilian’ın da kabristanıdır. 1564 senesinde inşa edilen bu kilise Rönesans ve barok dönemden pek çok iz taşımaktadır.

Wiltener Bazilikası

Innsbruck.Cathedral.original.16712.jpg

Barok ve rokoko mimarisinin en iyi örneklerinden biri olan Wiltener Bazilikası 1751-1756 yıllarında inşa edilmiştir. Girişin ücretsiz olduğu bu yapıyı mutlaka görmeniz gereken adreslerden birisidir.

Schloss Ambras

1_328_7.jpg

Rönesans stili bu kale II. Ferdinand döneminde inşa edilmiştir. Pek çok portre, zırh koleksiyonu, sanat eserinin bulunduğu kalenin İspanyol tarzı meydanı ve

bahçesi de hayli ilgi çekicidir.

Saint Jacob Katedrali

Innsbruck-019.jpg

Barok tarzı bu katedral Lucas Cranach tarafından yapıldıktan sonra depremde hasara uğramıştır. Bunun üzerine 1717-1724 senelerinde Johann Jakob Herkomer ve Johann Georg Fisher tarafından yeniden inşa edilen muazzam katedrale giriş ücretsizdir.

Botanik Bahçesi

dsc_0929.jpg

Eşsiz bir doğa deneyiminin içinde kendinizi bulabileceğiniz bu bahçeyi sabah 07.30’dan akşam 07.00’a kadar ziyaret edebilirsiniz.