Positano Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dik bir yamaç üzerinde kurulu olan Positano, İtalyanın bir kasabasıdır. Pişmiş topraktan bir basamak ile evlerin arasından denize inilen Positano, Fransa’dan ilk bikini ithal eden İtalyanyerleşimidir. İtalya’nın tatil kültürünü yansıtan bir atmosfere sahip olan kasabada beyaz, sarı ve pembe badanalı Akdeniz evleri, çakıl taşlı plajlar ve masmavi deniz görsel bütünlüğü oluşturmaktadır. Balayı ve düğün organizasyonu için tercih edilebilecek olan kasaba, Avrupa’nın en romantik noktalarından biri olarak değerlendirilmektedir. Beş yıldızlı bir balayı deneyimi yaşamak için biçilmiş kaftan olan Positano’da muhteşem manzaralı oteller bulunmaktadır.

Positano’da Antik Roma izleri göze çarpmaktadır. Sahilde çok sayıda görkemli villa Roma imzası taşımaktadır. Benediktin manastırı etrafında gelişmiş olan kasabanın 9. yüzyılda kurulduğu düşünülmektedir. Positano, 1268 yılında Pisa tarafından saldırıya uğramıştır. Bunun üzerine komşusu Amalfi’ye benzer şekilde Positano’da güvenlik şartlarını geliştirmek üzere dar yollar, muazzam surlar ve bir dizi önemli saat kulesi inşa etmiştir. Positano’nun kaderi tarihte hep inişli çıkışlı olmuştur. 1343 yılında gerçekleşen korkunç bir tsunami ile birlikte tahrip olan kasaba, 15. yüzyılda Osmanlı korsan gemileri tarafından gerçekleştirilen devamlı saldırıların kurbanı olmuştur. 18. yüzyıla gelindiğinde ise önemli bir liman ve ticaret merkezi haline gelen Positano, refah döneminin keyfini sürmüştür. İtalya’nın birleşmesi ve bir dizi yeni ticaret yollarının açılmasıyla birlikte ise giderek ufalmış ve bir balıkçı kasabasından daha küçük hale gelmiştir. Kasaba sakinlerinin çoğu, Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmiştir.

Positano Amalfi Sahili’ndeki plajları, arkeolojik alanlara yakınlığı, su altı dalış aktiviteleri, berrak deniz suyu, kumlu plajda güneşlenme keyfi, çok sayıdaki konaklama imkânı gibi özellikleriyle hem yaz tatili hem de balayı için tercih edilebilecek pitoresk bir İtalyan kasabasıdır. 1950’lerden itibaren sanatçı ve yazarların ilgisiyle birlikte ünlenmeye başlayan Positano’yu her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir.

Positano Nerededir?

Positano, Güney Avrupa ülkesi İtalyan Cumhuriyeti’nin güneyinde, Campania Bölgesi’nde, ünlü Amalfi Sahili’nde yer alan küçük bir kasabadır.

Positano’ya Nasıl Gidilir?

Positano’ya tatil kasabası Sorrento veya Salerno kentinden otobüs ile ulaşmak mümkündür. Salerno’dan başlayan yolculuk, Positano’ya kadar çok güzel manzaralara sahiptir. Cam kenarında oturup çok güzel fotoğraflar çekebilmek için birçok fırsat bulunmaktadır. Otobüsler yolcularını kasabanın tepesinde bırakmaktadır. Otobüsün bıraktığı yerden otele ulaşmak için ise yürünebilir, taksi veya otobüse binilebilir. Otobüsler nisan ayından itibaren yoğun talep gördüğünden kalabalık olabilmektedir.
Positano’ya Napoli’deki havalimanından özel transfer araçlarıyla ulaşmak da tercih edilebilir. Önceden rezervasyon yaptırarak bu şekilde Positano’ya ulaşmak yaklaşık 90 - 110 €’ya mal olmaktadır. İstanbul’un Napoli ile hava yolu bağlantısı bulunmaktadır.

Positano’ya Napoli’den feribot kullanarak da ulaşmak mümkündür. Feribotlar otobüslere nazaran biraz daha yüksek fiyatlı olsa da yolculuk süresinden 1 saat tasarruf etmeyi sağlamaktadır. Feribot ile Amalfi Sahili’ni geçmek ve muhteşem kayalıkları izlemek de ayrı bir keyif olarak değerlendirilmektedir. Fakat 2017’den beri Napoli’den Positano’ya direkt feribot seferleri iptal edilmiş olduğundan, Sorrento veya Capri’den aktarma yapmak gerekmektedir.

Positano’da Görülecek Yerler

300 metre uzunluğa sahip olan Spiaggia Grande, Positano’nun kıyıdaki kalbidir. Amalfi Sahilinde yer alan en büyük plajlardan biri olan Spiaggia Grande, birçok ünlü, sanatçı ve aktörü cezbetmektedir. Huzur bulmak için daha sakin bir plaj arayanlar ise Spiaggia Grande’den geçilerek ulaşılan Positano's Fornillo Plajı’nı tercih edebilmektedir.

Santa Maria Assunta Kilisesi, kasabanın siluetini oluşturan öğelerden biridir. İtalyan çinisi ile bezenmiş kubbeye sahip kilise, mimari özelliklerinden dolayı birçok farklı açıdan bakıldığında kendini göstermektedir. Kilise, içindeki 13. yüzyıla tarihlenen Bizans Siyah Madonna ve Çocuk İsa tablosunu görmek için de ziyaret edilebilir. Tablonun, Konstantinapolis’ten korsanlar ile çalınıp batıya kaçak sokulduğu iddia edilmiştir. Kilise aynı zamanda Güney İtalya’daki en popüler düğün yemini mekânları arasında yer almaktadır.

Positano’da Yapılacaklar

Positano’da yapılabilecek en keyifli ve dinlendirici aktivite olarak çakıl taşlı veya kumlu plajlarında yatıp güneşlenmek sayılabilir. Bolca güneşlenmenin ardından masmavi berrak sularda yüzmek yamaçta kurulu yerleşimin pitoresk manzaranın keyfini çıkarmak mümkündür.

Amalfi Kıyısı’ndaki muhteşem yürüyüş rotaları ise oldukça davetkârdır. Arabayı bir kenara bırakıp, yürüyüş botlarını giyerek dağın tepesindeki limon bahçelerinden esen hafif limon kokusu eşliğinde yürümek oldukça keyiflidir. Patikada uçurumlar da bulunduğundan dikkatli olmak gerekmektedir.