Google+

Arama formu

Sao Tome ve Principe

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 STD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 26℃
Şub 26℃
Mar 26℃
Nis 26℃
May 26℃
Haz 25℃
Tem 24℃
Ağu 24℃
Eyl 25℃
Eki 25℃
Kas 25℃
Ara 26℃
Genel Bilgiler / Rehber
Başkent : Sao Tome (Sao Tome Adası)
Yüzölçümü : 1.001 km2
Nüfus : 212.679
Para Birimi : Dobra (STD)
Saat Farkı : -3
Bağımsızlık Tarihi : 12 Temmuz 1975
Lokasyon / Konum

Orta Batı Afrika'nın Gine Körfezi açıklarında Gabon'un batısında yer alan bir ada ülkesidir. Bu ülke iki adadan oluşmaktadır; Sao Tome ve Príncipe.v Ekvator'a yakın konumda bulunan 2 adanın arası yaklaşık 140 kilometredir. İki adada da sönmüş volkanlar bulunmaktadır. Sao Tome ve Principe, Seyşeller'den sonra, Afrika'nın en küçük ülkesidir.

İklim / Hava Durumu

Tropikal bir iklime sahiptir. Yıl boyunca ortalama sıcaklık 27 derece civarındadır. Hava sıcaklığı nadiren 32 derecenin üzerine çıkar. Adaların yüksek bölgelerinde kısmen daha serin bir hava vardır. Bu bölgelerde yıllık sıcaklık ortalamaları 20 derece civarındadır. Yağışlı sezonu Ekim - Mayıs arasıdır. Ülkenin güney batısı daha fazla yağış almaktadır.

Yönetim Biçimi / Devlet Yapısı

Cumhuriyet

Anayasa

Yasama organı, 51 üyeli Milli Halk Meclisidir. Herhangi bir yazılı anayasası yoktur.

Eyaletler / Bölgeler / Şehirler

2 bölgeye ayrılır;

  • Principe
  • Sao Tome adaları.
Önemli Şehirler
  • Principe ve Sao Tome olarak 2 ana anadan oluşan ülkenin en önemli şehirleri Sao Tome adasında bulunan ve aynı zamanda Ülkeninde başkenti ve en büyük kenti olan Sao Tome'dir.
  • Diğer önemli kenti ise Principe Adası'nın en büyük şehri olan Santo Antonio'dur.
Ekonomi

Ülke ekonomisinin neredeyse tamamı tarıma dayanmaktadır. Ülkenin başlıca tarım ürünleri kakao, hindistancevizi, palmiye tohumu, tarçın, biber, kahve, muz ve papayadır. Bunun yanında balıkçılık da gelişmiştir. Ülkenin iç kesimlerinde hayvancılık da yapılmaktadır. Dünyadaki en önemli kakao üreticilerinden olan ülkede ihracatın yüzde 90'ını kakao oluşturur. Kakao dışında, kurutulmuş hindistan cevizi, kahve ve palmiye yağı da ihraç etmektedir. Ülkenin en büyük ihracat ortağı yüzde yüzde 60'lık bir oran ile Hollanda'dır. Makine ve parça, gıda maddeleri, petrol ürünleri ise başlıca ithalat ürünleridir. En büyük ithalat ortağı yüzde 50 ile Portekiz'dir.

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
  • Bağımsızlık günü, 12 Temmuz (1975)
Festival / Fuar
Konuşulan Diller
  • Sao Tome ve Principe'nin resmi dili Portekizce'dir.
Din

Halkın yüzde 84'ü Hıristiyan'dır. Nüfusun diğer bölümü ise çeşitli yerel dinlere inanmaktadır ve ülkede az sayıda Müslüman yaşamaktadır.

Ne Zaman Gidilir?

Tropikal iklime sahip olan ülkede yıl boyunca sıcaklık ortalaması yaklaşık 27 derece civarındadır. Hava sıcaklığı nadiren 32 derecenin üzerine çıkar. Yağışlı sezonu Ekim - Mayıs arası olduğundan, Ülkeyi ziyaret etmek için en ideal dönem Haziran - Eylül arasındaki dönemdir.

Ülke Mutfağı / Yemek / Ne Yenir Ne İçilir?

Ülke mutfağında öne çıkan lezzetler deniz ürünleri ve muzdur. Bir ada ülkesi olduğundan balıkçılık gelişmiştir ve çok çeşitli deniz ürünleri avlanmaktadır. Özellikle uçan balık, yılın belli dönemlerinde çokça avlanmaktadır. Bu da ülke mutfağına yansımaktadır. Tropik meyveleri ise her yerde bulmak mümkündür. Muz püresi ve kızartılmış muz gibi bir ana malzemesini muzun oluşturduğu yemek ve atıştırmalıkları denemeniz önerilmektedir.

Ayrıca başkentin bazı otellerinde, Avrupa tarzı yemekler sunan restoranları da bulmak mümkündür. Bu restoranların fiyatları ise Avrupa standartlarındadır. Ülkede bira tüketimi de bir hayli yaygındır. Creolla ve Rosema markalı biralarını denemeniz önerilmektedir. Ayrıca ülkede Palmiye şarabı ve bazı lüks restoranlarda Portekiz şarabı bulabilirsiniz.

Pratik Bilgiler

Sao Tome ve Principe genel olarak güvenli bir ülkedir. Turizmin popülerleşmesi ile birlikte özellikle turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği bölgelerde kap kaç olaylarında artış gözlemlenmiştir. Sürücüler trafik kurallarına çok uymadıkları için sokakta yürürken dikkat etmeniz önerilmektedir. Sao Tome ve Principe'de en yaygın görülen salgın hastalık sıtmadır. Bu nedenle gitmeden önce aşılarınızı yaptırmanız önerilmektedir. Sivrisineklere karşı koruyucu sprey ya da krem bulundurmanızda ve şişelenmiş su içmenizde yarar vardır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Ülke, Sao Tome ve Principe adlı iki büyük adadan oluşur. Bu iki adada da sönmüş volkanik dağlar bulunmaktadır. Afrika'nın en az nüfuslu ikinci ülkesi olan Sao Tome ve Principe, 15. yy'ın sonlarına doğru Portekizliler tarafından keşfedilerek yerleşime açılmıştır. Bu dönemde özellikle köleler kullanılarak ülkede şeker üretimi yapılmıştır. 19. yüzyılda ise, kakao ve kahve üretimi yapılmaya başlanmış ve 1900'lerin başlarında Sao Tome, dünyanın en büyük kakao üreticisi konumuna gelmiştir. Halen, kakao üretimi ülke ekonomisin için büyük bir kaynaktır. 1953'teki "Batepa katliamı"nda, Portekizli yöneticilerine karşı ayaklanan yüzlerce Afrikalı öldürülmüş ve bu olay ülkenin tarihine geçmiştir.

Sao Tome ve Principe Vizesi

T.C Vatandaşları için vize gereklidir.