Sao Tome ve Principe

Sao Tome ve Principe Lokasyon / Konum

Orta Batı Afrika'nın Gine Körfezi açıklarında Gabon'un batısında yer alan bir ada ülkesidir. Bu ülke iki adadan oluşmaktadır; Sao Tome ve Príncipe.v Ekvator'a yakın konumda bulunan 2 adanın arası yaklaşık 140 kilometredir. İki adada da sönmüş volkanlar bulunmaktadır. Sao Tome ve Principe, Seyşeller'den sonra, Afrika'nın en küçük ülkesidir.

Sao Tome ve Principe Ne Zaman Gidilir?

Tropikal iklime sahip olan ülkede yıl boyunca sıcaklık ortalaması yaklaşık 27 derece civarındadır. Hava sıcaklığı nadiren 32 derecenin üzerine çıkar. Yağışlı sezonu Ekim - Mayıs arası olduğundan, Ülkeyi ziyaret etmek için en ideal dönem Haziran - Eylül arasındaki dönemdir.

Sao Tome ve Principe Ülke Mutfağı / Yemek / Ne Yenir Ne İçilir?

Ülke mutfağında öne çıkan lezzetler deniz ürünleri ve muzdur. Bir ada ülkesi olduğundan balıkçılık gelişmiştir ve çok çeşitli deniz ürünleri avlanmaktadır. Özellikle uçan balık, yılın belli dönemlerinde çokça avlanmaktadır. Bu da ülke mutfağına yansımaktadır. Tropik meyveleri ise her yerde bulmak mümkündür. Muz püresi ve kızartılmış muz gibi bir ana malzemesini muzun oluşturduğu yemek ve atıştırmalıkları denemeniz önerilmektedir.

Ayrıca başkentin bazı otellerinde, Avrupa tarzı yemekler sunan restoranları da bulmak mümkündür. Bu restoranların fiyatları ise Avrupa standartlarındadır. Ülkede bira tüketimi de bir hayli yaygındır. Creolla ve Rosema markalı biralarını denemeniz önerilmektedir. Ayrıca ülkede Palmiye şarabı ve bazı lüks restoranlarda Portekiz şarabı bulabilirsiniz.

Sao Tome ve Principe Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

 • Bağımsızlık günü, 12 Temmuz (1975)

Sao Tome ve Principe Pratik Bilgiler

Sao Tome ve Principe genel olarak güvenli bir ülkedir. Turizmin popülerleşmesi ile birlikte özellikle turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği bölgelerde kap kaç olaylarında artış gözlemlenmiştir. Sürücüler trafik kurallarına çok uymadıkları için sokakta yürürken dikkat etmeniz önerilmektedir. Sao Tome ve Principe'de en yaygın görülen salgın hastalık sıtmadır. Bu nedenle gitmeden önce aşılarınızı yaptırmanız önerilmektedir. Sivrisineklere karşı koruyucu sprey ya da krem bulundurmanızda ve şişelenmiş su içmenizde yarar vardır.

Sao Tome ve Principe Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Ülke, Sao Tome ve Principe adlı iki büyük adadan oluşur. Bu iki adada da sönmüş volkanik dağlar bulunmaktadır. Afrika'nın en az nüfuslu ikinci ülkesi olan Sao Tome ve Principe, 15. yy'ın sonlarına doğru Portekizliler tarafından keşfedilerek yerleşime açılmıştır. Bu dönemde özellikle köleler kullanılarak ülkede şeker üretimi yapılmıştır. 19. yüzyılda ise, kakao ve kahve üretimi yapılmaya başlanmış ve 1900'lerin başlarında Sao Tome, dünyanın en büyük kakao üreticisi konumuna gelmiştir. Halen, kakao üretimi ülke ekonomisin için büyük bir kaynaktır. 1953'teki "Batepa katliamı"nda, Portekizli yöneticilerine karşı ayaklanan yüzlerce Afrikalı öldürülmüş ve bu olay ülkenin tarihine geçmiştir.

Sao Tome ve Principe Ekonomi

Ülke ekonomisinin neredeyse tamamı tarıma dayanmaktadır. Ülkenin başlıca tarım ürünleri kakao, hindistancevizi, palmiye tohumu, tarçın, biber, kahve, muz ve papayadır. Bunun yanında balıkçılık da gelişmiştir. Ülkenin iç kesimlerinde hayvancılık da yapılmaktadır. Dünyadaki en önemli kakao üreticilerinden olan ülkede ihracatın yüzde 90'ını kakao oluşturur. Kakao dışında, kurutulmuş hindistan cevizi, kahve ve palmiye yağı da ihraç etmektedir. Ülkenin en büyük ihracat ortağı yüzde yüzde 60'lık bir oran ile Hollanda'dır. Makine ve parça, gıda maddeleri, petrol ürünleri ise başlıca ithalat ürünleridir. En büyük ithalat ortağı yüzde 50 ile Portekiz'dir.

Sao Tome ve Principe Din

Halkın yüzde 84'ü Hıristiyan'dır. Nüfusun diğer bölümü ise çeşitli yerel dinlere inanmaktadır ve ülkede az sayıda Müslüman yaşamaktadır.

Sao Tome ve Principe Para Birimi

Dobra (STD)

Sao Tome ve Principe Saat Farkı

-3

Sao Tome ve Principe Başkent

Sao Tome (Sao Tome Adası)

Sao Tome ve Principe Yüzölçümü

1.001 km2

Sao Tome ve Principe Nüfus

212.679

Sao Tome ve Principe İklim / Hava Durumu

Tropikal bir iklime sahiptir. Yıl boyunca ortalama sıcaklık 27 derece civarındadır. Hava sıcaklığı nadiren 32 derecenin üzerine çıkar. Adaların yüksek bölgelerinde kısmen daha serin bir hava vardır. Bu bölgelerde yıllık sıcaklık ortalamaları 20 derece civarındadır. Yağışlı sezonu Ekim - Mayıs arasıdır. Ülkenin güney batısı daha fazla yağış almaktadır.

Sao Tome ve Principe Bağımsızlık Tarihi

12 Temmuz 1975

Sao Tome ve Principe Yönetim Biçimi / Devlet Yapısı

Cumhuriyet

Sao Tome ve Principe Anayasa

Yasama organı, 51 üyeli Milli Halk Meclisidir. Herhangi bir yazılı anayasası yoktur.

Sao Tome ve Principe Eyaletler / Bölgeler / Şehirler

2 bölgeye ayrılır;

 • Principe
 • Sao Tome adaları.

Sao Tome ve Principe Konuşulan Diller

 • Sao Tome ve Principe'nin resmi dili Portekizce'dir.

Sao Tome ve Principe Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 26oC
  • Mar 26oC
  • Nis 26oC
  • May 26oC
  • Haz 25oC
  • Tem 24oC
  • Agu 24oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 25oC
  • Kas 25oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa