Viña del Mar Genel Bilgiler / Rehber

   Orta Şili’nin Pasifik kıyısında yer alan Viña del Mar, kıyı boyunca uzanan beyaz kumlu plajlarıyla şehir yerli ve yabancı turistler için gözde bir tatil mekanıdır. 286,931 kişilik nüfusuyla ülkenin 4. en kalabalık şehri olan Vina del Mar,  “La Ciudad Jardín" yani Bahçe Şehir olarak anılmaktadır. 
   Şehirde çok sayıda çeşme ve çiçek bahçesi bulunmaktadır. Ayrıca Caleta Abarca plajı yanında Reloj de Flores adı verilen çiçeklerden yapılmış bir saat yer almaktadır. Depremlerden sonra ayakta kalan 19. yüzyıldan kalma binaların çoğu Özgürlük Meydanı çevresindedir. Cuatro Norte caddesinde yer alan Fonck Müzesi’nde Kolomb öncesi yazılar ve volkanik kayalardan yapılmış büyük bir heykel bulunmaktadır. 1912 yılında Emilio Carrasco tarafından yaptılırılan Carrasco Sarayı, bugün Belediye Kütüphanesi olarak kullanılmakta ve sanat sergilerine ev sahipliği yapmaktadır. Çin ve Kanada ağaçlarının da bulunduğu La Quinta Vergara parkında her yıl Şubat ayının son haftası Vina Festivali düzenlenmektedir. 
   
Mexico Plaza ve çevresinde çok sayıda bar ve restorant bulunmaktadır. Şili mutfağına ait yemeklerin servis edildiği bu mekanlar dışında,  şehrin sahilinden kuzeyine doğru uzanan Kıyı Yolu üzerinde deniz ürünleri restorantları bulunur. Şehir içi ulaşım metro, taksi ve otobüslerle sağlanabilmektedir. Şehre ise karayolu ve demiryoluyla ulaşım bulunmaktadır.