Tortola

Tortola Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tortola, Karayipler’de bulunan ve kendi yönetimine sahip İngiliz Virgin Adaları’nın başkentidir. Bir doğa harikası olan Tortola’nın keskin zirveleri ve yeşile boyanmış bitki örtüsü, yamaçlar arasında saklı bir cennet gibidir. Bilhassa deniz tatili sevenler için ideal olan Tortola’da zaman zaman kendinizi bir sirk eğlencesine düşmüş gibi hissedebilirsiniz. Çünkü yelkenden sörfe pek çok su sporunun yaygın olarak yapıldığı Tortola’da sahilde ateş toplarıyla oynayan jonglörlerden hokkabazlık numaraları yapanlara kadar pek çok insana rastlayabilirsiniz.

Puerto Rica’nın 96 kilometre doğusunda olan Tortola’nın 22 kilometre açığında ise Saint Thomas Adası bulunmaktadır. Ada aynı zamanda Amerikalı Virgin Adası’nın da komşu adasıdır. Adada İngilizce yaygın olarak konuşulmaktadır. Bu konuda sadece şöyle bir uyarı yapmak gerek, adanın eski yerlileri sert ve daha karakteristik bir aksana sahipken -bu aksanda Hint etkisi de hissedilir- genç nüfusun İngilizcesini anlamak çok daha kolaydır. İngiliz kültürünün etkisinde gelişmiş bir yer olan Tortola’da nazik ve saygılı olmak çok önemlidir. Burasıyla ilgili ilginç bir hikâyecik da şöyledir; Tortola’da günün hangi saatinde olursanız olun insanlar konuşmaya “Günaydın” diyerek başlarlar; sizden de aynı şeyi beklerler. Gündelik hayat içerisinde tanımasanız hatta ilk defa görseniz dahi insanların size selam verdiğini gördüğünüzde şaşırmayın, hatta siz de onu selamlayarak karşılık verin. Zira hayli yaygın olan bu alışkanlığa kayıtsız kalırsanız sizin kaba bir insan olduğunuzu düşüneceklerdir ve az önce de belirtildiği üzere bu ada sakinleri tarafından çok da hoş karşılanacak bir durum değildir.

Tortola’ya Nasıl Gidilir?

Tortola’ya herhangi bir havayolu ile doğrudan ulaşım mümkün değildir. Fakat buraya Karayipler’de bulunan Saint Thomas, Antigua gibi diğer adalar üzerinden ulaşım söz konusudur. Adaya feribotlar aracılığı ile gitmek ise hem daha kolaydır hem de bu yolculuk kendisine hayran bırakacak bir okyanus manzarası vadetmektedir. Saint Thomas Adası ile Tortola arasında düzenli hizmet evren Tortola Feribotları bu konudaki ilk seçeneğiniz olacaktır. Bu arada Tortola’ya doğrudan hava yolu ulaşımının olduğu tek yerin Amerika olduğunu söylemek mümkün. Amerika’dan uçakla Tortola’ya çok yakın bir alanda inip kısa bir feribot yolculuğu ile buraya ulaşabilirsiniz.

Tortola’da Görülmesi Gereken Yerler

Josiah Koyu: Tortola’nın en doğusunda bulunan bu koy saklı kalmış bir mücevher diye anılmaktadır. Bilhassa sörf tutkunlarının çokça rağbet ettiği koyun kurulduğu vadi etekleri burayı Tortola’nın en iyi sörf noktası yapmaktadır. Suyunun çokça dalgalı olduğu keskin bir yamacın bitiminde bulunan Josiah Koyu’nun sahilleri aynı zamanda müziğin hiç susmadığı kumsalının hareketli yapısıyla da ünlüdür.

Brewers Koyu: Palmiye ağaçlarıyla çevrili Brewers Koyu, civarındaki Cane Garden Koyu’ndan çok daha sakin bir atmosfere sahiptir. O yüzden bu koy daha sakin ve sessiz bir gün arzusunda olanlara tavsiye edilir. Pek çok kafe ve restoranın bulunduğu bölgede ayrıca dalış imkânı da mevcuttur.
Sage Dağı Ulusal Parkı: 1716 feet yükseklikteki Sage Dağı Virgin Adaları’ndaki en yüksek zirve olma özelliğine de sahiptir. 92 dönümlük park yedi farklı yola ayrılan devasa bir yeşil alandır. Tüm güzergâhların bambaşka bir manzaraya çıktığı parka araba ile ulaşım mümkündür. Ayrıca buraya turlar düzenleyen pek çok organizasyon da karşınıza çıkacaktır. Bölgede dolaşırken her an her yerden karşınıza çıkması muhtemel kertenkele ve kurbağalara karşı hazırlıklı olun uyarısında bulunalım. Oldukça nemli bir atmosfere sahip olan bu büyüleyici yeşillikteki ulusal parkın dinozorlar zamanından bugüne dek el değmemiş doğasını koruduğu burası ile ilgili en çok duyacağınız alıntıdır.

1780 Lower Estate Sugar Works Müzesi: Eski bir şeker fabrikası olan bu müzenin tarihi 1780 yılına uzanmaktadır. Başlangıçta McClevery kölelerinin konutu olan bu yapıda 1940’lara dek pekmez, şeker ve rom üretimi yapılmıştır. Şimdilerde müzeye dönüştürülmüş bu adreste o yıllarda çalışanların üretim araçlarını, mekânın florasını görebilir, tarihine dair fikir edinebilirsiniz. Aynı zamanda bölgeye ait bazı sanatçıların çeşitli eserler de müze koleksiyonun parçasıdır.

Smuggler Mağarası: Adanın kuzeybatı ucunun yakınında bulunan bu mağara muhteşem bir kum tabanına sahiptir. Gemi gruplarının yaklaştığı bu alan bir doğa harikasıdır. Dalış imkânının da bulunduğu bölgeye ulaşım kolay olmadığından burayla ilgili turlar düzenleyen ofislerle iletişime geçmek daha doğru olacaktır.

Callwood İçki İmalathanesi: Cane Garden Körfezi’nin batı ucundaki North Coast Yolu’nun hemen dışında bulunan bu imalathane Doğu Karayipler’deki en eski ve en köklü damıtım yeridir. Callwood ailesi tarafından bakır vapalar ve ahşap yaşlandırma fıçıları kullanarak 300 yıldan fazla bir süredir üretim yapılan imalathanede meşhur Arundel romu üretilmektedir. Etkileyici bir atmosfere sahip yapının içerisinde fotoğraf çekmek ücrete tabidir. Küçük bir alışveriş alanına da sahip olan Callwood’un leziz romlarından ve likörlerinden deneyebileceğiniz gibi satın da alabilirsiniz.

Tortola ile İlgili

Tortola Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa