Cruise İle Dünyanın Keşfi Karayip Adaları 9. Bölüm Tortola

Gemimiz Norwegian Breakaway ile yaptığımız Karayipler seyahatimizin bu bölümünde Tortola'ya gedik. Sabah bir gözümüzü açtık ki Karayip korsanlarının en meşhuru Kara Sakalın adasına gelmişiz. Kim bilir kaç sandık gümüş, altın ve kıymetli taşlar bu diyarlardan toplandı ve bu adada muhafaza edildi. İspanyollardan ve İngilizlerden saklanan bu hazineler nerelerde acaba? Bu sır esrarengizliğini hala koruyor ve onları bulmak için araştırmalar yapılıyor. Biz de arasak mı acaba? Bulursak yandık, akrabalarımız çoğalır, memleketten kaçtı derler, wikiliks belgeleri adımızı diline dolar, belki Panama belgelerinde vergi kaçırmaktan başımız belaya girer vs vs. Amaaann biz böyle iyiyiz, Temiz başım, tuzsuz aşım, gemilere bin dolaş dünyayı, dönünce de 5-6 ay boyunca harcadıklarını öde. Sonra yeni kaşıntılar, yeni planlar ve yeni cruiselar ve yeni heyecanlar gelsin. Güzel şeyler bunlar, devam.

Bu sefer gemiden çıkıp biraz kasabaya doğru yürüyoruz ve bir dolmuş ile ada turu için 15$ kişi başı anlaşıyoruz, ama biz dolaşalım, geliyoruz, gidiyoruz derken dolmuşu kaybediyoruz. Olsun bir başkası ile bu turu yine de alıyoruz. Yanları açık minibüsümüz ile yarım saatlik bir dağ yolculuğu yapıyoruz. Çok güzel manzaralar, nefis bir tabiat, birden bastıran yağmur veee sonunda hiç bir şey olmamış gibi plajda yüzen insanlar.  Dolmuşumuz 2 saatlik bir plaj molası da burada veriyor.  Bu arada plaja yakın bir rom fabrikası ziyareti var. Eskiden ve şimdi nasıl rom yapıyorlar gösterip anlatıyorlar ve turistlerden kalabalıktan çabuk kaçıyorum. Ama bedava tadımlıklardan sebepleniyorum.

İşte yine o turkuaz sulardayız. Pırıl pırıl denizler, hafif sörf dalgaları ama sörf yapan yok. Herhalde sörfçüler için bu dalgalar yeterli değil. Aracımız molamız boyunca bizi bekledi. Sonunda da diğer 8 müşteri ile birlikte yanları açık sarı dolmuşumuz ile kasabaya döndük. Kasabada pek keşfedilecek ve görülecek yer yok. Zaten bu adalardan 2-3 tanesini tam anlamıyla gezerseniz diğerleri için de size fikir veriyor. Bence halk fakir, sömürülmüş ve hala sömürülmeye devam ediyor. Arka mahallelere girerseniz fakirliği görürsünüz. En büyük gelirleri Cruise gemileri ile gelen turistlerin yaptıkları harcamalar. Aldıkları hediyelik eşyalar. Her yerde olduğu gibi burada da o meşhur Çin malı hediyelikleri göreceksiniz. Aman dikkat buranın malı sanıp almayın. Döndüğünüzde aynı şeyi aynı fiyata oralarda $, Türkiye’de TL. etiketiyle görürseniz şaşırmayın sonra.İşte size bir dinlenme anı fotoğrafı daha.

Gemimize döndükten sonra hemen 15. kata yine uğruyoruz. Bu sefer kekler ve pastalar Haluk'tan. Kahveler ise Hacer'den afiyet olsun. Haluk burada Hacer'e şarkı söylüyor. Keyfe bakar mısınız?  İşte bu keyfi ancak gemide bulabilirsiniz.

Akşam programımızda bu gece özel bir gösteri var. Cirque Dreams adındaki meşhur  vahşi orman dekoru ile süslü  yemekli bir gösteri. Ne yazık ki bu akşamki biletler tükenmiş. Başka akşama inşallah gideriz. Bu arada bu özel gösteriye giriş paralı ve 45$ kişi başı. (Kişi başını özellikle yazıyorum. Haluk her seferinde bu $ hepimize mi diye sorar çünkü) 

Normal gemi faaliyetlerimizin ardından akşam oluyor yine. Sizi bu sefer okyanusta bir güneş batışı fotoğrafı ile restoranınıza uğurluyorum. Saat 20’de O’Sheens Bar & Grill’de buluşalım. Bu akşam fish&chips yiyeceğiz. Sonrasında da lobbyde çalan bir ikili grup var. Arvin ve Emily'nin müziklerini dinleyeceğiz.  

Cirque Dreams dinner video bağlantı linkini de böylece size sunuyorum. İyi seyirler. Ön masa fiyatı 77$ kişi başı unutmayın. 
https://www.youtube.com/watch?v=7Ja8IsxYf2o
 
İyi geceler.H.Oğuz Esen

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.