Google+

CRUISE İLE DÜNYANIN KEŞFİ KARAYİP ADALARI 9. BÖLÜM TORTOLA

93715 Nis 2016Gezi Notu
H. OĞUZ ESENH. OĞUZ ESENGold Yazar15 Nis 20169370 Yorum

TortolaGemimiz Norwegian Breakaway ile yaptığımız Karayipler seyahatimizin bu bölümünde Tortola'ya gedik. Sabah bir gözümüzü açtık ki Karayip korsanlarının en meşhuru Kara Sakalın adasına gelmişiz. Kim bilir kaç sandık gümüş, altın ve kıymetli taşlar bu diyarlardan toplandı ve bu adada muhafaza edildi. İspanyollardan ve İngilizlerden saklanan bu hazineler nerelerde acaba? Bu sır esrarengizliğini hala koruyor ve onları bulmak için araştırmalar yapılıyor. Biz de arasak mı acaba? Bulursak yandık, akrabalarımız çoğalır, memleketten kaçtı derler, wikiliks belgeleri adımızı diline dolar, belki Panama belgelerinde vergi kaçırmaktan başımız belaya girer vs vs. Amaaann biz böyle iyiyiz, Temiz başım, tuzsuz aşım, gemilere bin dolaş dünyayı, dönünce de 5-6 ay boyunca harcadıklarını öde. Sonra yeni kaşıntılar, yeni planlar ve yeni cruiselar ve yeni heyecanlar gelsin. Güzel şeyler bunlar, devam.

Tortola

Tortola-2

Bu sefer gemiden çıkıp biraz kasabaya doğru yürüyoruz ve bir dolmuş ile ada turu için 15$ kişi başı anlaşıyoruz, ama biz dolaşalım, geliyoruz, gidiyoruz derken dolmuşu kaybediyoruz. Olsun bir başkası ile bu turu yine de alıyoruz. Yanları açık minibüsümüz ile yarım saatlik bir dağ yolculuğu yapıyoruz. Çok güzel manzaralar, nefis bir tabiat, birden bastıran yağmur veee sonunda hiç bir şey olmamış gibi plajda yüzen insanlar.  Dolmuşumuz 2 saatlik bir plaj molası da burada veriyor.  Bu arada plaja yakın bir rom fabrikası ziyareti var. Eskiden ve şimdi nasıl rom yapıyorlar gösterip anlatıyorlar ve turistlerden kalabalıktan çabuk kaçıyorum. Ama bedava tadımlıklardan sebepleniyorum.

Tortola-3

Tortola-4

Tortola-5

Tortola şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Long Bay Beach Club, Sebastian's on the beach hotel, Fort Burt Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Vista do Mar, ZINGARA 76ft Catamaran, full crew-all included gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Mountainview tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Tortola aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Tortola-6

İşte yine o turkuaz sulardayız. Pırıl pırıl denizler, hafif sörf dalgaları ama sörf yapan yok. Herhalde sörfçüler için bu dalgalar yeterli değil. Aracımız molamız boyunca bizi bekledi. Sonunda da diğer 8 müşteri ile birlikte yanları açık sarı dolmuşumuz ile kasabaya döndük. Kasabada pek keşfedilecek ve görülecek yer yok. Zaten bu adalardan 2-3 tanesini tam anlamıyla gezerseniz diğerleri için de size fikir veriyor. Bence halk fakir, sömürülmüş ve hala sömürülmeye devam ediyor. Arka mahallelere girerseniz fakirliği görürsünüz. En büyük gelirleri Cruise gemileri ile gelen turistlerin yaptıkları harcamalar. Aldıkları hediyelik eşyalar. Her yerde olduğu gibi burada da o meşhur Çin malı hediyelikleri göreceksiniz. Aman dikkat buranın malı sanıp almayın. Döndüğünüzde aynı şeyi aynı fiyata oralarda $, Türkiye’de TL. etiketiyle görürseniz şaşırmayın sonra.
İşte size bir dinlenme anı fotoğrafı daha.

Tortola-7

Tortola-8

Gemimize döndükten sonra hemen 15. kata yine uğruyoruz. Bu sefer kekler ve pastalar Haluk'tan. Kahveler ise Hacer'den afiyet olsun. Haluk burada Hacer'e şarkı söylüyor. Keyfe bakar mısınız?  İşte bu keyfi ancak gemide bulabilirsiniz.

Akşam programımızda bu gece özel bir gösteri var. Cirque Dreams adındaki meşhur  vahşi orman dekoru ile süslü  yemekli bir gösteri. Ne yazık ki bu akşamki biletler tükenmiş. Başka akşama inşallah gideriz. Bu arada bu özel gösteriye giriş paralı ve 45$ kişi başı. (Kişi başını özellikle yazıyorum. Haluk her seferinde bu $ hepimize mi diye sorar çünkü) 

Tortola-9

Tortola-10

Normal gemi faaliyetlerimizin ardından akşam oluyor yine. Sizi bu sefer okyanusta bir güneş batışı fotoğrafı ile restoranınıza uğurluyorum. Saat 20’de O’Sheens Bar & Grill’de buluşalım. Bu akşam fish&chips yiyeceğiz. Sonrasında da lobbyde çalan bir ikili grup var. Arvin ve Emily'nin müziklerini dinleyeceğiz.  

Tortola-11

Cirque Dreams dinner video bağlantı linkini de böylece size sunuyorum. İyi seyirler. Ön masa fiyatı 77$ kişi başı unutmayın. 
https://www.youtube.com/watch?v=7Ja8IsxYf2o
 
İyi geceler.
H.Oğuz Esen

Tortola şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Thomas Mangrove Kayık, Yürüyüş, ve öğle yemeği ile Snorkel Tour (120.1 €), 3 saatlik Henley Cay Kayık ve şnorkel Macera (76.9 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
Etiketler: 
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar