Tottori Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tottori, sahip olduğu kum tepeleri ile Batı Japonya ziyareti sebeplerinden biridir. Tapınaklar, tarihî kalıntılar ve müzelere ev sahipliği yapan Tottori, Japonya’nın en büyük kum tepelerinin bulunduğu yerdir. Japonya’nın prefektörlükleri arasında en az nüfusa sahip olan Tottori, etkileyici doğal alanlara da sahiptir. Ziyaretçiler, ilkbahardan sonbahar mevsimine kadar dağlarda yürüyüş yapabilmekte ve denize girebilmektedir. Kış mevsiminde ise karla kaplı dağlık bölgelerde kayak, snowboard ve diğer kar aktiviteleri yapma imkânı bulunmaktadır. Tanınan manga sanatçısı Shigeru Mizuki’nin de memleketi olarak bilinen Tottori’nin her köşesinde manga serilerinin karakterlerine rastlamak mümkündür.

Tottori bölgesinde, MÖ 14 bin ile 300 yıllarına tarihlenen kalıntılar ortaya çıkarılmıştır. Japonya’nın en büyük Yayoi yerleşimine ait kalıntılar Tottori’de bulunmuştur. Oldukça derin bir tarihi geçmişe sahip olan Tottori’nin prefektörlük sınırları 1888’de belirlenmiştir. 1932’den sonra Japonya ve sömürge devletleri arasındaki mal alışverişi esnasında limanı ile önemli bir geçiş noktası haline gelmiş olan Tottori, II. Dünya Savaşı sona ermeden önce gerçekleşen büyük depremde muazzam bir zarar görmüştür. Savaş sonrasındaki toprak reformuyla birlikte ise tarımsal üretimde büyük bir artış yakalanmıştır.

Sonsuz kumun esrarengiz hareketleri Tottori’nin büyüleyici bir karaktere sahip olmasına katkı sağlamaktadır. Filmlere konu olan Tottori’nin bu özelliğinin yanı sıra tarihî değerler, doğal güzellikler ve lezzetli mutfağı Tottori’yi çekici kılan özelliklerindendir.

Tottori Nerededir?

Tottori, Doğu Asya’da bir ada ülkesi olan Japonya’nın, Chūgoku bölgesinin kuzeydoğusunda yer alan bir prefektörlüktür. 120 kilometre doğudan batıya ve 50 kilometre kuzeyden güneye uzanan Tottori, dar ve uzun bir yapıdadır. Kuzeyinde, Tottori Kumul Tepeleri, çam ağaçları ile süslü plajlar ve Japonya Denizi yer almaktadır.

Tottori’ye Nasıl Gidilir?

Tottori’de bulunan Yonago Kitaro Havaalanı’nın Hong Kong ve Kore ile bağlantısı bulunmaktadır. Başka yerlerden gelindiği takdirde ise Narita Havalimanı, Tokyo’daki Haneda Havalimanı ya da Osaka’daki Kansai Uluslararası Havalimanı’nı kullanmak gerekmektedir. Tottori Sand Dunes Conan Havalimanı’na Haneda’dan bir saat on dakikada ulaşmak mümkündür. En çok tercih edilen yol ise Tokyo’dan gelmektir.

Tottori’ye tren ile de ulaşım sağlamak mümkündür. Hiroşima, Osaka veya Fukuoka’dan ekspres trenler vasıtasıyla iki buçuk ile dört buçuk saat arasında değişen yolculuk süresiyle Tottori’ye varılmaktadır.

Tottori’nin otobüs ile de Tokyo, Osaka, Kyoto, Okayama, Hiroşima ve Fukuoka şehirleriyle bağlantısı bulunmaktadır.

Tottori’de Gerçekleşen Etkinlikler

Ağustos ayında, 4 binden fazla kişinin katılımıyla gerçekleşen Shan-ShanFestivali, renkli şemsiyelerle gerçekleştirilen bir geçit törenidir. Festival, 2014 yılında Guinness Dünya Rekorları tarafından dünyanın en büyük şemsiyeli dansı olarak tescillenmiştir.

Ülkenin en iyi açık hava etkinliklerinden biri olarak değerlendirilen San In Beach Party, temmuz ayının başında gerçekleşmektedir. Festival boyunca atölyeler, gün boyu canlı müzik, plaj oyun turnuvaları gibi birçok farklı etkinlik düzenlenmektedir.

Tottori’de Görülecek Yerler

Tottori’nin doğusunda Tottori şehri ve en büyük kumul tepeleri yer almaktadır. Dünyanın tek kum heykel müzesine sahip olan doğu bölgesinde Ria Uradome Sahili etkileyici bir manzara sunmaktadır. Prefektörlüğün merkezi olan Tottori şehrinde Tottori Kalesi ve Jinpukaku gibi birçok tarihi yer bulunmaktadır.

Tottori’nin merkezinde bulunan, 1868 ile 1912 yılları arasında inşa edilmiş olan Shirakabe Storehouses (Beyaz Duvar Semti), tipik bir Japon atmosferine sahiptir. Kurayoshi kentinde yer alan semt, adeta zamanın içinde seyahat ediyor hissi yaratmaktadır. Kurayoshi’de aynı zamanda vücudu tazeleyen ve şifa veren mükemmel bir kaplıca olan Misasa Onsen bulunmaktadır. Misasa Onsen’e yakın bir mesafede bulunan ve 520 metrelik bir uçurum üzerinde yer alan Mitokusan Sanbutsuji Tapınağı da görülmeye değerdir. Kurayoshi’ye tren ile 10 dakikalık mesafede yer alan Gosho Aoyama Manga Fabrikası (Aoyama Gosho Furusato Kan), Dedektif Conan hayranlarının ilgisini çekecek bir yerdir.

Maisen Dağı, Batı Tottori ziyareti esnasında mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak değerlendirilmektedir. Chugoku Bölgesi’nin en yüksek noktası olan Maisen Dağı, yaz aylarında ziyaretçilerin bisiklete bindiği, piknik yaptığı, kışın ise kayak yaptığı bir yerdir. Muhteşem doğal manzarasıyla da büyüleyen Maisen Dağı’nda geceleyin nefes kesen yıldız manzarasını izleme şansı değerlendirilebilir. Batı Tottori’de aynı zamanda Budist eğitim noktası Daisen-ji Tapınağı’nın yanı sıra Japonya’nın en büyük çiçek bahçelerinden biri olan Tottori Hanakairo Çiçek Parkı da görülebilir.

Tottori ile İlgili

Tottori Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 4oC
  • Şub 4oC
  • Mar 7oC
  • Nis 12oC
  • May 17oC
  • Haz 21oC
  • Tem 25oC
  • Agu 26oC
  • Eyl 22oC
  • Eki 16oC
  • Kas 11oC
  • Ara 6oC

Kısa Kısa