Adana Nerededir?

Adana; Akdeniz Bölgesi’nde bulunan, Türkiye’nin nüfus açısından en büyük altıncı şehri ve ülkenin önde gelen ticaret merkezlerinden biridir. Adana’nın şehir merkezi Akdeniz kıyısından 30 kilometre içeride bulunan Seyhan Nehri etrafında yer almaktadır. Dördü merkez ilçesi olmak üzere toplamda 15 ilçesi bulunan Adana’nın Akdeniz kıyısında da Karataş ve Yumurtalık olmak üzere iki adet sahil ilçesi bulunmaktadır. Adana’nın merkezi, Hatay, Mersin, Osmaniye gibi illeri de kapsayan Çukurova bölgesinin merkezinde yer almaktadır. Yaklaşık 6 milyon insana ev sahipliği yapan bu bölge tarıma oldukça elverişli geniş bir arazidir.

Adana, Türkiye’nin en önemli metropolü olan İstanbul’un 936 kilometre güney doğusunda yer almaktadır. Başkent Ankara ile olan uzaklığı ise 488 kilometredir. Adana’nın en yakın komşu illeri ise; batısında 70 kilometre uzaklıkta bulunan Mersin, doğusunda 90 kilometre ile Osmaniye ve 190 kilometre ile Hatay, kuzeybatısında 205 kilometre uzaklığında bulunan Niğde, kuzeydoğusunda 187 kilometre uzağındaki Kahramanmaraş ve kuzeyinde ise 332 kilometre ile Kayseri’dir.

Yorumlar

18 Haz 2021, Cuma - 03:19
Bir gezgin olarak adana yı çok beğendim yemekleriyle tarihi yerleriyle insanıyla sımsıcak bir memleket. 3 gün kalma fırsatı buldum çok güzel zamanlarım oldu. Size tavsiyem adana ya gitmeden Saydam Otel 'e rezervasyon yapın onların size ücretsiz rehberliğinden yararlanın 2 yada 3 günde Adana yı turluyacaksınız. Unutamadığım yerleri yazayım. Merkez Camii, Abidin Usta Kebap, Taş Köprü, Adana Sinema Müzesi,Kazancılar,Hacı nın Şalgamı, Hürriyet Mahallesi