Burdur’da Gezilecek Yerler

Burdur’un hem merkezinde hem de çevresinde görmeniz gereken birçok yer var. Antalya, Muğla, İzmir gibi tatil bölgelerine yakın olması sayesinde özellikle yaz aylarında binlerce turistin ziyaret ettiği Burdur ülkemizin de en güzel şehirlerinden biridir. Göller Bölgesi’nde yer aldığı için onlarca irili ufaklı göl bulunan Burdur’a yolunuz düştüğünde Salda Gölü’nü görmeden ayrılmayın. Tarihî zenginliği ile de öne çıkan Burdur’da antik kentleri ve müzeleri ziyaret edebilir, yöresel lezzetler ile karnınızı doyurabilirsiniz.

Burdur'da Gezilecek Yerler

Burdur son yıllarda Türkiye’nin en fazla ilgi gören şehirlerinden biridir. Burdur gezinize dört mevsim yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Salda Gölü ile başlayabilirsiniz. Turkuaz rengi ile büyüleyici bir güzelliğe sahip Salda Gölü ile birlikte Burdur Gölü de görülmeye değerdir. İnsuyu Mağarası Burdur gezilecek yerler listenize eklemenizi önerdiğimiz doğal güzelliklerden biridir. Köklü tarihi ile bilinen Burdur’da Sagalassos, Kremna ve Kibyra Antik kentlerini ziyaret edebilir, bol bol hatıra fotoğrafı çekebilirsiniz. Burdur Ulu Cami, Burdur Arkeoloji Müzesi, Taş Oda Konağı Etnografya Müzesi, Susuz Kervansarayı Burdur gezilecek yerler arasındadır.

Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

Salda Gölü

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesinde ormanla kaplı tepeler, kayalıklar ve minik alüvyonlu ovalarla çevrili bir göldür. Hafif tuzlu ve karstik bir göl olan Salda, Göller Yöresi içinde bulunur. Aynı zamanda Türkiye’nin en derin 3. gölü olma unvanına sahip gölde bol miktarda hidromanyezit minerali bulunur. 1989 senesinden beri sit alanı olarak ilan edilen gölün çevresi karaçam ormanları ile çevrilidir ve plajları vardır. Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü’nü doğa ile iç içe zaman geçirmek ve kamp yapmak için tercih edebilirsiniz.

Salda Gölü Hakkında Bilgi

Burdur’da yer alan Salda Gölü derinliği 185 metreye kadar ulaşır. Bu rakam ile Türkiye’nin en derin tatlı su gölü unvanını elinde bulunduran Salda Gölü yüzmeye de olanak tanır. Türkiye’nin en derin, en temiz, en berrak gölü olarak tanınan turkuaz renkli Salda Gölü, oluşan güzel manzaranın yanı sıra sahip olduğu küçük kumsallarla turistik bir yer olarak beğeni toplar. Gölün çevresinde yerleşim az olduğundan kendinizi tamamen doğa ile iç içe hissedebilirsiniz.

Devamını Oku

Burdur Gölü

Burdur-Isparta arasında uzanan Burdur Gölü Türkiye’nin en büyük yedinci gölüdür. Suyu oldukça tuzlu olmakla birlikte ülkemizin en derin gölleri arasında yer alır. Kapalı bir havzada yer aldığı için akıntı bulunmayan Burdur Gölü’nün en önemli özelliği kuş cenneti olmasıdır. Göl yüze yakın kuş türüyle birlikte nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya bulunan “dikkuyruk” ördeklerine ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında yolunuz Burdur Gölü’ne düşerse yüzlerce farklı kuş türünü görme şansı bulabilirsiniz. Kuş gözlemcilerinin yoğun ilgi gösterdiği Burdur Gölü son yıllarda su sporlarının da merkezi konumuna gelmiştir. Kano, kürek, yelken sporlarının yanı sıra su jeti ve flyboard sporlarının da yapıldığı Burdur Gölü’nde her yıl yarışmalar da düzenleniyor.

İnsuyu Mağarası

Burdur’da görülmesi gereken doğal güzelliklerden biri de İnsuyu Mağarası’dır. Burdur-Antalya kara yolu üzerinde yer alan İnsuyu Mağarası, Burdur’a 13 kilometre uzaklıktadır. 597 metre uzunluğunda olan mağara deniz seviyesinden 900 metre yüksekliktedir. Türkiye’de turizme açılan ilk mağaralardan biri olan İnsuyu Mağarası’ndaki karstik yapının erimesi ve aşınmasıyla sarkıt ve dikitler oluşmuştur. Binlerce yıl önce oluştuğu tahmin edilen mağara yaz-kış 14 derecedir. Mağara içerisinde küçük göller de bulunmaktadır.

Devamını Oku

Sagalassos Antik Kenti

Antik Çağ’da Pisidia olarak bilinen bölgede yer alan Sagalassos Antik Kenti Burdur Merkez’e 33 kilometre uzaklıkta, Ağlasun ilçesindedir. Roma İmparatorluğu döneminin en önemli şehirlerinden biri olan Sagalassos günümüze kadar en iyi korunarak gelen antik kentlerden biridir. Roma Hamamı, Aşağı ve Yukarı Agoralar, Macellum, tiyatro ve tapınaklar antik kentte ziyaret edebileceğiniz önemli eserler arasındadır. Antik kentte yer alan tiyatro 9.000 kişilik olup, dünyada en yüksek rakımda yer alan tiyatro olma özelliğine sahiptir. 
 

Sagalassos Antik Kenti Hakkında Bilgi
Devamını Oku

Kremna Antik Kenti

kremna-antik-kenti.jpg

Burdur ilçe merkezine 60 km, Bucak ilçe merkezine 15 km uzaklıktaki Çamlık köyü yakınlarında bulunan Kremna Antik Kenti, dönemin en önemli Pisidia şehirlerindendir. Antik kent Pisidialılar tarafından Aksu Vadisi’ne oldukça hâkim bir tepeye kurulmuştur. Kent güney ve batıda olmak üzere iki girişe sahiptir. Etrafı sularla çevrili olan antik kent, ızgara planlı olarak kurulmuştur. Antik kentten günümüze ulaşan yapılar Roma dönemine ait yapılardır. Kremna Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmaları sonucunda birçok önemli eser gün yüzüne çıkarılmıştır. Başta büyük ve küçük Atana olmak üzere Hygeia, Leto, Apollon, Herakles ve Asklepios kazılardan elde edilen eserler arasındadır. Antik kentten çıkarılan bu eserler Burdur Müzesi Kremna Salonu’nda sergilenmektedir.

Kibyra Antik Kenti

Lidya ve Roma uygarlıklarının en önemli şehirlerinden olan Kibyra Antik Kenti, Burdur’da görülmesi gereken tarihî değerler arasındadır. Gölhisar ilçesinde yer alan antik kentin yerleşim alanı oldukça büyüktür. Yukarı ve aşağı agora, hamam, stadyum, tiyatro, meclis binası ve anıt mezarlar çok fazla zarar görmeden günümüze kadar gelebilmiştir. Yapılan arkeolojik araştırmalar sonucu stadyumda MÖ 1. yüzyıldan itibaren gladyatörlerin dövüştüğü anlaşılmıştır. Stadyuma giden yolda çok sayıda gladyatör mezarına rastlanmıştır. Kibyra Antik Kenti’nde yer alan amfi tiyatro 3.600 kişilik kapasitesiyle dünyanın en büyük amfi tiyatrosu olarak bilinmektedir. Orkestra salonunun zemininde renkli taşlarla döşenmiş Medusa mozaiği de dikkat çekmektedir. Demircilik, çömlekçilik ve at yetiştiriciliğinin de yapıldığı Kibyra Antik Kenti’nden çıkartılan tarihi eserler Burdur Müzesi’nde sergilenmektedir. Antik kent Burdur'un 106 km batısındadır.Dik dağlar ile sarılmış geniş ve sulak ovalarıyla Kibyra Antik Kenti Likya, Karya, Pisidya ve Frigya bölgelerinin kesişme odağında, ticaret yollarının da üzerinde ve ortasında bulunmaktadır.

Kibyra Antik Kenti Hakkında Bilgi

Kibyra Antik Kenti hakkında bilgi vermeye kentin oldukça geniş bir alanı kapladığını söyleyerek başlayabiliriz. 3 tane tepenin olduğu bölgede simetrik bir düzen ile yerleşim yapıldığı izlenmektedir. Geniş bir alana sahip yerleşim alanı tepede teraslanmış olan bölgededir. Yapılan binalar, birbirini engellemeden ovaya ve göl manzarasına hâkim olacak şekilde yerleştirilmiş, simetrik düzen sayesinde manzara korunmuştur.

Devamını Oku

Burdur Ulu Cami

Burdur şehir merkezini gezmek isterseniz Ulu Cami’yi listenize eklemenizi tavsiye ederiz. Pazar Mahallesi’nde yüksek bir tepe üzerinde bulunan Ulu Camii Hamitoğlu Dündar Bey tarafından 1300 yılında inşa edilmiştir. 1749 yılında Çelik Mehmet Paşa tarafından onarımı yaptırılan caminin doğu, kuzey ve batısında üç kapısı bulunmaktadır. Bu özellik Selçuklu ve beylikler dönemindeki ulu camilerin karakteristik özelliğidir. İçten yarım kubbeli olan cami kesme blok taşlardan inşa edilmiştir. Mihrap ve minberi mermerden yapılan cami 1971 depreminde zarar görmüş, Vakıflar İdaresi’nce tadilatı yapılmıştır. Ulu Cami’yi ziyaret ettikten sonra yanı başında yer alan Saat Kulesi’ni de görmenizi tavsiye ederiz.

Burdur Arkeoloji Müzesi

Geçmişi Paleolitik Çağ’a kadar uzanan Burdur’da Hacılar, Kuyular, Hörücek, Kibyra, Salagassos’ta yapılan kazılar sonucunda birçok tarihî eser bulunmuştur. 1956 yılında kurulan ve 2001 yılında düzenlenen Burdur Arkeoloji Müzesi kazılardan elde edilen 60 binden fazla tarihî esere ev sahipliği yapmaktadır. Bu özelliği ile Türkiye’nin en zengin müzelerinden biridir. Burdur Arkeoloji Müzesi’ni gezdiğinizde Neolitik Çağ’dan itibaren eşsiz eserleri yakından görebilir, Burdur’un tarihine dair önemli bilgiler edinebilirsiniz. Üç kısımdan oluşan Müze’nin üst katında Neolitik ve Erken Kalkolitik Çağ’a ait eserler sergilenirken giriş katında Sagalassos, Kibyra ve Kremna Antik Kenti’nden elde edilen heykellere yer verilmiştir.

Burdur Arkeoloji Müzesi’ne giriş ücreti 5 TL’dir. Müzeyi 15 Nisan-15 Ekim tarihleri arasında 09.00-19.00 saatleri arasında, 16 Ekim-14 Nisan tarihlerinde 08.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Taş Oda Konağı Etnografya Müzesi

tasoda-konagi.jpg

Burdur kent merkezinde ziyaret edebileceğiniz müzelerden biri de Taş Oda Konağı Etnografya Müzesi’dir. 1890 tarihinde Kınalı aşiretinden Emin Bey tarafından inşa edilen yapı iki katlıdır ve klasik Osmanlı mimarisini yansıtmaktadır. Konağın içerisi de eski Burdur evlerinden ilham alınarak dizayn edilmiştir. Birinci katı taş, ikinci katı ise ahşap malzeme ile inşa edilmiştir. Kafe hizmeti de bulunan müzede yeşillikler içerisinde kahvaltı yapabilir, kahvenizi içebilirsiniz. Şehrin gürültüsünden uzak, sakinlik içerisinde birkaç saat geçirebileceğiniz Taş Oda Konağı Etnografya Müzesi’ne merkezden yürüyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Müze haftanın her günü 08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık olmakla birlikte giriş ücretsizdir.

Susuz Kervansarayı

Burdur’un Bucak ilçesine 10 kilometre uzaklıkta Susuz köyünde yer alan Susuz Kervansarayı görülmesi gereken tarihî eserler arasındadır. 13. yüzyılda Anadolu Selçuklu mimarisi örnek alınarak inşa edilen kervansaray dikdörtgen planlı ve orta kubbeli bir yapıya sahiptir. Geometrik desenler ile süslenmiş olan giriş kapısı ise oldukça dikkat çekicidir. Sadece kapalı mekanı günümüze korunarak gelebilen kervansarayda yapılan kazı sonucu birçok tarihî esere rastlanmıştır. Bizans dönemine ait seramik kaplar, Osmanlı sultanlarına ait akçeler, nal, halka, zincir gibi objeler yapının fonksiyonu hakkında önemli bilgiler vermiştir. 2008 yılında restorasyon çalışmaları ile onarım gören Susuz Kervansarayı’na Burdur merkezden araç ile yaklaşık 45 dakikada ulaşabilirsiniz.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı