Hoi An Hakkında Bilinmesi Gerekenler

UNESCO’nun Dünya Mirası Şehirleri’nden birisi olan Hoi An, Vietnam’ın orta bölgesinde yer almaktadır. Yaklaşık 120 bin kişilik nüfusun yaşadığı kentin tarihteki ismi Faifo’dur ve Hoi An kelime olarak “huzurlu buluşma mekânı” anlamına gelmektedir. Güney Asya’nın en iyi korunmuş kentlerinden biri olma özelliğine sahip Hoi An’ın geçmişi 7. yüzyıla dek uzanmaktadır. Dönemin stratejik öneme sahip ticaret kentlerinden birisi olan Hoi An, Güney Çin Denizi kıyısında konumlanmıştır. Hoi An bu özelliği sebebiyle 16. ve 17. yüzyıl arasında Portekiz, Japonya, Almanya ve Hindistan’ın ticaret bölgesi olmuştur.

Ilıman iklime sahip olan kent denizden gelen rüzgârlara açık olduğundan yazın bile serin olabilmektedir. Yılın yağmurlu ve soğuk ile sıcak ve ılıman olmak üzere iki bölüme ayrıldığı Hoi An’ın turistik açıdan en yoğun olduğu sezon mayıs ve ağustos arası dönemdir. Hoi An’ın meşhur olduğu bir diğer özelliği ise terzileridir. Hatta burayı ziyarete gelirken yanında dikilmesini istediği örnek modellerle gelerek, bunları halk pazarında yer alan terzilere diktiren pek çok turist vardır.

Hoi An’da Da Nang Uluslararası Havaalanı bulunmaktadır. Fakat buraya Türkiye’den direkt uçuş yoktur. Kente ulaşmak için Hanoi veya Hochimin kentlerine İstanbul’dan yapılan seferlerle uçtuktan sonra aktarma yapabilir ya da buradan yolculuğunuzun kalan kısmına otobüs ile devam edebilirsiniz. Zaten küçük bir kent olan Hoi An’da şehir içi ulaşımda yürüyerek bir yerden bir yere gitmek en idealidir. Bunun yanı sıra bisiklet kiralayarak da kenti dolaşmak mümkündür. Kumsalları, sahil şeridi ve kendine has dokusuyla oldukça ilgi çekici bir lokasyon olan Hoi An’da pek çok bar, restoran ve kafe bulunmaktadır.

Hoi An’da konaklama

Hoi An oldukça turistik bir destinasyon olduğundan kentte pek çok konaklama imkanı bulunmaktadır. Yaşamayı seven insanların kenti olarak da tabir edilen Hoi An’da konaklama tesislerinin yoğunlaştığı üç bölge vardır: Antik Kent, Cua Dai Plajı ve bu ikisinin birleştiği yol. Şehir merkezi ve plaj arasındaki mesafe sadece 5 kilometredir. Kentin antik kent kısmında kalan konaklama mekânları daha otantik ve geleneksel olmakla beraber plaj hattında yer alan oteller ise palmiyelerle dolu bahçeleri ve deniz manzaralarıyla dikkat çeker.

Hoi An’da görülmesi gereken yerler

Eski Şehir

Hoi An’ın Eski Şehir bölgesi aynı zamanda kentin en turistik bölgesi olma özeliğine de sahip. 800’den fazla tarihi yapının bulunduğu bu alandaki binaların 18’inin içini bilet alarak görmeniz mümkün. Alınan her biletin beş binayı görme imkânı sunduğu Eski Şehir’deki yapılar aynı zamanda rehberli turlara da sahip. Kentin tarihî, mimarisi ve kültürü ile ilgili derinlemesine bilgi sahibi olabileceğiniz turlara katılmak yerine sadece Eski Şehir’in sokaklarında yürümek bile başlı başına keşif.

Müzeler

Hoi An’da bilhassa görmeniz gereken dört müze bulunuyor. Bunlardan ilki Tarih ve Kültür Müzesi 17. yüzyılda Minh Huang köylüleri tarafından inşa edilmiş tapınağın içinde yer alıyor. Bu müzede Hoi An’ın erken dönemden Fransız kolonileşmesine dek uzanan tarihine dair pek çok şey öğrenebilirsiniz. Hoi An Folklor Müzesi ise ahşap bir bina ve bu binanın içerisinde 490 el işçiliği ürün bulunuyor. Hoi An halkının yerli el sanatları örneklerini inceleyebileceğiniz bu müze plastik folk, performans folk, geleneksel işçilik ve sanat eserleri olmak üzere dört ana bölümden oluşuyor. Ticaret Seramikleri Müzesi Hoi An’ın en önemli el sanatlarından seramik işçiliğine dayanıyor. Persler, Çinliler, Taylandlılar, Hintliler ve diğer milletlerle seramik ticaretinin çokça yapıldığı Hoi An’ın zengin kültürel mirasının en önemli göstergelerinden biri bu müzedir. Son olarak Sa Huynh Kültürü Müzesi ise Hoi An’ın ilk yerleşik halkı olduğu düşünülen Sa Huynhlar'ın izlerini sürüyor.

Quan Cong Tapınağı

1653 senesinde inşa edilen Çinli bir general tarafından sadakat, adalet, içtenlik ve dürüstlük sembolü olarak yaptırılan bu küçük tapınak, kendi başına bir sanat eseri gibi. Pembe tuğlaları, yeşil çinili çatısı ve ejderha motifli detaylarıyla dikkat çeken yapı, bakanda mitolojik bir hikâyeden fırlamış hissi uyandırıyor. Mavi ejderha ve beyaz kaplan motiflerinin bulunduğu kapısının büyüleyici bir bahçeye açıldığı tapınağa giriş ücretsiz.

Hoi An Merkez Pazarı

Vietnam’ın en iyi alışveriş adresleri listesinde her daim kendine yer bulan Hoi An Merkez Pazarı’na mutlaka uğrayın. Zira burası kentin yerlilerinin gündelik yaşantılarını en yakından görebileceğiniz ve Hoi An kültürüne dair en iyi fikir edinebileceğiniz yer. Zengin şifalı bitki ve baharatlardan oluşan tezgâhlarından yayılan kokunun bile baştan çıkarıcı olduğu pazarda terziler bölümünde verdiğiniz kıyafet siparişini 24 saat içinde teslim almanız mümkün. Hediyelik eşya ve Hoi An’a özgü el işçiliği ürünlerin çokça yer tuttuğu pazardan hem kendiniz hem de sevdikleriniz için pek çok özel hediye ile dönebilirsiniz.