Vrindavan

Vrindavan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vrindavan, Hindistan’da tapınaklarıyla ünlü ufak bir şehirdir. 2001 yılı sayımına göre 55.000’in üzerinde nüfusa sahip şehir, Vrindavana Ormanı’nın içinde yer almaktadır. Hindu Tanrısı Krişna’nın burada büyüdüğüne inanılmaktadır. Hindular için önemli bir hac yeri olan Vrindavan’da yaklaşık 5.000 tapınak bulunduğu söylenmektedir. Bölgede inşa edilen en eski tapınağın, yerel Gosvamis tarafından Nidhiban adındaki büyük bir bahçe içine yapıldığı söylenmektedir.

Vrindavan adının, kutsal tulsi bitkisinin diğer adı olan “vrinda”dan türetildiği söylenmektedir. Bu bölgenin bir zamanlar tulsi bitkisi korusuna sahip olduğu bilinmektedir. Başka bir geleneğe göreyse, Vrindavan adının, Krişna’nın eşlerinden biri olan Vrinda Devi’nden geldiği düşünülmektedir.
Vrindavan, önemli bir Hindu hac merkezi olmasının yanı sıra Hindu mitolojisi ve tarihinde de köklü bir geçmişe sahiptir. Şehir son 250 yıllık döneminde, doğa yıkımıyla karşı karşıya kalmıştır. Bölgedeki geniş ormanlık alan, yerel Rajalar tarafından ve inşaatçılar tarafından yok edilmektedir. Ağaçlık bölgeler yalnızca birkaç noktayla sınırlandırılmıştır. Bu sebeple yaban hayatında tamir edilemez hasarlara sebep olunmuş, tavus kuşlarının sayısı oldukça azalmış, inekler ve maymunlar ise şehir içinde varlığını sürdürmeye başlamıştır.

Vrindavan, “Dullar İçin Barınak Şehir” olarak da anılmaktadır. Bunun sebebi, Hindu geleneğine göre dulların yeniden evlenememesidir. Ailesini terk eden veya eşleri ölen kadınlar, Vrindavan’ın yolunu tutmaktadır. Burada onlara, 7-8 saat boyunca ilahi söylemeleri karşılığında yemek ve para verilmektedir. Vrindavan’da yaklaşık 20.000 dul yaşamaktadır ve bunlardan bazıları 30 yılı aşkındır burada ikamet etmektedir. 

Vrindavan Nerededir? 

Vrindavan, Güney Asya ülkesi Hindistan’ın kuzeyindeUttar Paradesh eyaletinde, Yamuna Nehri kıyısında yer alan ufak bir şehirdir. Hintlilerin Krişna Tanrısının doğduğu yer olan Mathura kentine 15 kilometre mesafededir. 

Vrindavan’a Nasıl Gidilir? 

Vrindavan’a en yakın havalimanı, Taj Mahal’e ev sahipliği yapan Agra şehrinde bulunmaktadır. Agra ile Vrindavan arası 50 kilometredir. Şehir aynı zamanda, Hindistan’ın en büyük ikinci metropolü olan Delhi’ye 150 kilometre mesafededir. Delhi’de, birçok büyük şehirle bağlantılı uçuş seferleri bulunan bir havalimanı mevcuttur.

Şehre en yakın tren istasyonuyla, Vrindavan’a 15 kilometre mesafede yer alan kutsal şehir Mathura ile bağlantı sağlanmaktadır. Bu tren yolculuğu yaklaşık 20 dakika sürmektedir. 

Vrindavan’da Görülmesi Gereken Yerler

Vrindavan, tapınakları ile ünlü bir şehir olduğundan dolayı, görülmesi gereken başlıca birkaç tapınaktan bahsetmek mümkündür. Bu tapınaklar, sahip olduğu manevi değerlerle en çok bilinen ve ziyaret edilen kutsal mabetlerdir.

Krishna Balaram Tapınağı, Hare Krishnas olarak da bilinen; Uluslararası Krişna Farkındalık Topluluğu’nun merkezi olan, beyaz mermerden yapılmış, oldukça görkemli görünüme sahip bir tapınaktır. Krishna Balaram, Hare Krishnas organizasyonunun kurucusu Swami Pruhupada’nın mezarına da ev sahipliği yapmaktadır. Yıl boyunca yüzlerce yabancı ziyaretçinin kurs ve seminerlere katıldığı tapınakta, namaza secde edenler, dua okuyarak ve şarkı söyleyerek dolaşanlar ve davul çalanlardan meydana gelen hareketli bir atmosfer mevcuttur.

Pagak Baba Tapınağı ise 10 katlı, masalsı görünüme sahip kutsal bir yapıdır. Yapının zemin katında bulunan camekânda, Krişna ve Rama’nın yaşam sahnelerinin tasvirleri, hareketli kuklalarla sergilenmektedir. Tapınakta, yıl boyunca gerçekleştirilen, hikâye anlatan kukla gösterilerini izlemek de mümkündür.

Vrindavan’da bulunan en büyük tapınak Rangaji Tapınağı, 1851 yılında inşa edilmiş ve tanrı Vishnu’ya adanmıştır. Tapınağın dış cephesinden görünümü, bir ibadethaneden ziyade savunma kalesini andırmaktadır. Yapının mimari stili, Hindistan’ın güneyine özgü tipik bir Dravid stilidir. Bu mimari stil, zaten genelde tapınakların inşasında tercih edilmektedir.

Govinde Dev Tapınağı, 1590 yılında, kırmızı kumtaşı ile Raja Man Singh tarafından yaptırılan yedi katlı bir tapınaktır. Tapınakta ikamet eden maymunlara karşı dikkatli olmakta fayda vardır.

Madan Mohan Tapınağı ise bölgede inşa edilen en eski tapınaklardan biridir. Bir tepenin üstünde, farklı şekil ve boyutlardaki üç kumtaşı kuleden meydana gelen tapınak, Kapur Ram Das tarafından inşa edilmiştir.

Hindu ve İslam mimari üsluplarının bir arada bulunduğu özgün bir mimariye sahip RadhaBallabhTapınağı, Krişna’nın eşi ve gerçek aşkı Radha’ya ithaf edilmiştir.

Krişna’nın her gece ziyaret ettiğine inanılan Nidhivan Tapınağı ise çevrili oldu tulsi ağaçlarıyla kaplı park ile dikkat çekmektedir.

Vrindavan ile İlgili

Vrindavan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa