Vrindavan'da Holi Festivali Kutlamaları

Holi Festivali'ni Hindistan'da hem de anavatanı Vrindavan'da kutlamak da varmış kaderimde, ne demişler kaderinizi çizmek sizin elinizde : )

Holi Festivali artık dünyanın birçok yerinde eğlence amaçlı kutlanan renklerin festivali ama işin özünde bu eğlenceli festival, Hinduların dini bayramı.

Holaka veya Phagwah da denen bu festival, Hindu aylarından Phalguna'nın dolunay zamanından hemen sonra kutlanıyor (Mart ayının başlarına denk geliyor). Bu festivalde bahar kutlanır. Kışın kasvetli havasından kurtulmak için renklerle eğlenilir ve baharın getirdiği canlılığın herkesin yüzüne yansıması sağlanır. İnsanlar birbirlerine pudra ya da sıvı boyalar atarak eğlenirler, dans ederler, şarkılar söylerler. Holi kutlamaları bir önceki akşam yakılan ateş ile başlar, ateşin etrafında şarkılar söylenir danslar edilir.

Holi'nin tarihiyle ilgili birkaç mitolojik hikâyeye rastlanır:

Bir efsaneye göre Holi kelimesinin şeytan kral Hiranyakashipu'nun kötü ruhlu kardeşi Holika'nın isminden geldiği söylenir. Hiranyakashipu Tanrı olduğunu iddia etmektedir ve herkesin ona ibadet etmesini istemektedir. Fakat öz oğlu Prahlada buna karşı çıkar. Prahlada Tanrı Vishnu’nun adanmışlarındandır ve ona ibadet etmektedir. Hiranyakashipu oğlunu türlü zalimliklerle cezalandırmak ister fakat bunların hiçbiri Prahlada’yı etkilemez, o yine doğru bildiği yoldadır. Sonunda Holika (Prahlada’nın şeytan halası) onu kendisiyle birlikte ateşin üzerine oturmak için kandırır. Holika onun ateşte yanmasını engelleyecek bir pelerin giyer fakat Prahlada’nın bundan haberi yoktur. Ateş gürlemeye başladığında pelerin Holika’dan kayar ve Prahlada’yı örter, Holika yanar ve Prahlada sağ kalır. Vishnu belirir ve Hiranyakashipu’yu öldürür. İyiliğin kötülüğü yenmesinin sembolü olarak bu şenlik ateşi yakılarak Holi kutlanır.

Vishnu bu efsanede “aslan avatar” olarak belirir ve Hiranyakashipu'yu öldürür (neden bu şekilde belirdiği de başka bir hikâye konusu).

Başka bir efsane de Hindu tanrılarından Lord Shiva ile ilgili… Shiva meditatif doğası ile bilinir, saatlerce derin meditasyonda kalır. Aşkın Tanrısı Madana, Shiva’nın azmini test etmek ister ve güzel bir nymph olarak ona belirir. Fakat Shiva, Madana’yı tanır ve çok sinirlenir, 3. gözünden bir ateş fırlatır ve onu küle çevirir. Holi şenlik ateşinin temeli olarak bu efsaneyi anlatanlar da vardır.

Holi Festivali ayrıca Lord Krishna ve Radha’nın aşkıyla bağlantılı olarak da anılır. Efsaneye göre genç Krishna annesi Yashoda’ya Radha’nın ten renginin açık olmasına rağmen kendisinin koyu tenli olduğundan dolayı yakınmaktadır. Yashoda Ana, Krishna’ya Radha’nın yüzüne boyalar sürmesini ve onun teninin renginin de nasıl değiştiğini görmesini önerir. Radha ve Krishna arasında oynanan bu renk oyunu daha sonra Holi Festivali olarak kutlanmaya başlanır. Özellikle Krishna’nın belirdiği şehirler olan Vrindavan ve Mathura’da, Krishna adanmışları ona olan sevgilerini göstermek amacıyla bu festivali kutlamaktadır.

Radha-Krishna ve etraflarında dans eden Gopiler (Krishna'ya adanmış köylü kızları)…

Holi Festivali Vrindavan'dan kareler paylaşmak istiyorum sizlerle…

Bu güzellik, boya satma derdinde


Böyle çete halinde geziyorlar, yakaladıklarını avlıyorlar


Bizim gibi gariban yabancıları gördüklerinde acımasızca boya tozlarına buluyorlar, üstüne bir de fotoğraf istiyor arkadaşlar : )


"Çek bakalım bizi de"


Namaste


Deli her yerde deli : )


İnecikler sakince uzatıyorlar kafalarını boyansınlar diye : )


Zaman geçtikçe rengimiz daha da bir güzelleşiyor : )


Sümücüklerine kurban : )


Holi için özenle hazırlanmış ditiler


Gurular da Holi oynar : )


Gurular da fena avlanır : )


Gopi elbisemi de yeni almıştım, rengârenk oldu : )

Ditilere yaptırılan süt, yoğurt, bal banyosuyla Holi’miz son bulur : )

Rengârenk hayatlar dilerim hepinize...

Facebook sayfam: https://www.facebook.com/sonradedimkikendime

Burcu Tunca

Yazar Hakkında

Burcu Tunca

SONRA DEDİM Kİ KENDİME…Hindistan’dan Nepal’e 7 aylık yolculuğum11.12.13. Hayatımın bir döneminin bitip yeni döneminin başladığı tarih.