Google+

Arama formu

Bisiklet Kullanımının En Yaygın Olduğu Yerler

Bisiklet Kullanımının En Yaygın Olduğu Yerler

Bisiklet kullanımı Paris, Barcelona ve daha birçok büyük veya büyüyen kentlerde son zamanların en gözde ulaşım araçlarından biri haline geldi. Trafiğe ve hava kirliliğine çözüm getirmesi nedeniyle belediyeler tarafından gittikçe daha da benimseniyor. Kullanıcılar tarafında ise pratik ve ekonomik bir çözüm olması ve günlük spor ihtiyacını gidermesi nedeniyle eski moda algısından kurtulup daha çok tercih edilmeye başlandı. Dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkede bisiklet kullanımı özendirilmekte ve oldukça cazip fiyatlarla bisiklet paylaşım sistemleri kullanılmaktadır.

Bisiklet Kullanımının En Yaygın Olduğu Yerler

ÇİN

Bisiklet kullanımı yeryüzünde en çok Çin’de bulunmaktadır. Ülkede yaşanan trafik yoğunluğundan kaynaklanan hava kirliliğine son vermek için bisiklet kültürü yerleştirilmeye çalışılıyor. Yollarda bisikletliler için trafik lambaları mevcuttur. Ülkede 2009 yılında yeni bir uygulama başlamış, yeni yapılan inşaatlarda, evlerin bisiklet koymaya uygun olup olmadığı yönünde denetimler yapılmıştır. Çin’de bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için biisklet kiralama sistemi geliştirilmiştir. Bu sistemin yaygınlaştırılması konusunda, 50 bin adet bisikletle Çin’deki Hangzhou, bisiklet kiralama sistemi liderliği kimseye kaptırmıyor.
http://www.gezimanya.com/Ulkeler/cin-halk-cumhuriyeti

Bisiklet Kullanımının En Yaygın Olduğu Yerler

HOLLANDA

Hollanda'da bisiklet insan hayatının olmazsa olmazıdır. Küçük büyük bütün şehirlerde her yer bisikletle doludur. Hatta denilebilir ki, insan nüfusundan fazla bisiklet vardır. Polisin tahminine göre, senede, dolaşımda olan bisikletlerin yaklaşık %50'si çalınır. Ülkede bisiklet yolları, yaya ve motorlu araç yolundan ayrıdır. En dışta yaya kaldırımı, yanında bisiklet yolu ve en içte motorlu araç yolu. Aynı şekilde yolun diğer tarafı. Hollanda’da nerdeyse her kişiye bir bisiklet düşmektedir (16 milyon Hollandalı ve 13 milyon bisiklet). Hollanda'da her daim park etmiş bisiklet sayısı hareket halindeki bisiklet sayısının kat be kat üstündedir.
http://www.gezimanya.com/Ulkeler/hollanda