Google+

SAKİN KENT UZUNDERE

537325 May 2016Gezi Notu
Ugur SenUgur SenGezgin25 May 201653720 Yorum

Her kentin geçmişinden gelen, kentin tarihi, yerel özellikleri gibi unsurlarından oluşan bir ruhu vardır. Kent ruhu bir anda oluşturabilecek bir şey değildir ancak yanlış politikalar sonucu bu ruhunu kaybetmesi oldukça kolaydır. O topraklarda yaşayan uygarlıkların, üretilen ürünlerin, söylenen şarkıların, yazılan şiirlerin, dostlukların, yaşananların birikimi olan bu ruh, bir kenti diğerlerinden ayırır. Cittaslow, kent ruhunun korunarak kalkınmasıdır. Mart ayında Cittaslow Kurulu tarafından belirtilen 70 kriteri karşıladığı için Erzurum ili Uzundere ilçesi 'Sakin Kent' unvanına layık görüldü. Böylece ülkemizde 10 olan Sakin Kent sayısı 11'e yükseldi.

Uzundere

Erzurum iline bağlı Uzundere ilçesi, il merkezine 84 km mesafededir. Uzundere ilçesi coğrafi konumu itibariyle Erzurum–Artvin Karayolu üzerinde, Tortum Çayı vadisinde kurulmuştur. İlçe merkezinin denizden yüksekliği 1050 metre olup yukarı mahallelerde bu yükseklik 2100 metreye kadar çıkmaktadır. Doğu Anadolu Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölgesi ile olan sınır bölgelerinden birini oluşturan Uzundere İlçesi doğuda Oltu, batıda İspir, kuzeyde Yusufeli ve güneyde Tortum ilçeleriyle komşudur. 

Uzundere-1

Uzundere coğrafi konumu, doğası, yüzyıllardır varlığını sürdüren geleneksel kırsal yaşam kültürü, doğa sporları ve tarihi eserleriyle doğa, tarih, spor ve kültür kavramlarının en güzel özellikleri içinde barındırır. Bölgede Akdeniz iklimi özelliklerinin görülmesi sebebiyle yaz mevsimi oldukça sıcak ve nemli geçer. Öte yandan serin ve yağışlı bir kış mevsimi yaşanır. İlçede çok farklı türde meyve yetişir ve yaz-kış yeşil kalan alanlar vardır. Bölge insanının da doğaya bakış açısı sayesinde Uzundere yeşili hiç eksik olmayan bir bölge haline gelmiştir. Tarım ve hayvancılık yöre halkının geçim kaynağıdır. Ziyaretçilerin rahat bir ortamda az zamanda çok şey görme garantisiyle bölgenin gezilecek nadir yerlerden olduğunu bilmelerini gerekir.

Uzundere şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Dolunay Hotel, Yildiz Apart Hotel, Dolunay Fanizan Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Yalcin Hotel Resort, Hayat Oksijen gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Yildiz Hotel, Fatsa Safi̇r Otel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Uzundere aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Uzundere-2

Uzundere-3

 

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar