Sakin Kent Uzundere

Her kentin geçmişinden gelen, kentin tarihi, yerel özellikleri gibi unsurlarından oluşan bir ruhu vardır. Kent ruhu bir anda oluşturabilecek bir şey değildir ancak yanlış politikalar sonucu bu ruhunu kaybetmesi oldukça kolaydır. O topraklarda yaşayan uygarlıkların, üretilen ürünlerin, söylenen şarkıların, yazılan şiirlerin, dostlukların, yaşananların birikimi olan bu ruh, bir kenti diğerlerinden ayırır. Cittaslow, kent ruhunun korunarak kalkınmasıdır. Mart ayında Cittaslow Kurulu tarafından belirtilen 70 kriteri karşıladığı için Erzurum ili Uzundere ilçesi 'Sakin Kent' unvanına layık görüldü. Böylece ülkemizde 10 olan Sakin Kent sayısı 11'e yükseldi.

Erzurum iline bağlı Uzundere ilçesi, il merkezine 84 km mesafededir. Uzundere ilçesi coğrafi konumu itibariyle Erzurum–Artvin Karayolu üzerinde, Tortum Çayı vadisinde kurulmuştur. İlçe merkezinin denizden yüksekliği 1050 metre olup yukarı mahallelerde bu yükseklik 2100 metreye kadar çıkmaktadır. Doğu Anadolu Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölgesi ile olan sınır bölgelerinden birini oluşturan Uzundere İlçesi doğuda Oltu, batıda İspir, kuzeyde Yusufeli ve güneyde Tortum ilçeleriyle komşudur. 

Uzundere coğrafi konumu, doğası, yüzyıllardır varlığını sürdüren geleneksel kırsal yaşam kültürü, doğa sporları ve tarihi eserleriyle doğa, tarih, spor ve kültür kavramlarının en güzel özellikleri içinde barındırır. Bölgede Akdeniz iklimi özelliklerinin görülmesi sebebiyle yaz mevsimi oldukça sıcak ve nemli geçer. Öte yandan serin ve yağışlı bir kış mevsimi yaşanır. İlçede çok farklı türde meyve yetişir ve yaz-kış yeşil kalan alanlar vardır. Bölge insanının da doğaya bakış açısı sayesinde Uzundere yeşili hiç eksik olmayan bir bölge haline gelmiştir. Tarım ve hayvancılık yöre halkının geçim kaynağıdır. Ziyaretçilerin rahat bir ortamda az zamanda çok şey görme garantisiyle bölgenin gezilecek nadir yerlerden olduğunu bilmelerini gerekir.