Asena Çakmak Özdemir: “Herkesin yolculuğu bambaşkadır, kendine hastır”

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
İzmir'de doğdum, büyüdüm. Yıldız Teknik Üniversitesi Fransızca Mütercim Tercümanlık bölümü mezunuyum, yüksek lisansımı yine aynı alanda tamamladım. Çevirmenlik, editörlük ve Fransızca öğretmenliği yapıyorum. Şu an, kendisi de İzmir doğumlu ve gıda mühendisi olan eşim Özgün'le beraber İrlanda'da sürdürüyoruz yaşamımızı.

Gezmek size ne ifade ediyor? Seyahatlerin hayatınızdaki yeri nedir?
Hayatımın tüm değişkenlerine karşın seyahat etme isteğim hiç değişmedi. Bu noktada, bir hobiden çok hayatımı şekillendiren, vazgeçemediğim bir tutku diyebilirim. Her daim baskın olmayı da sürdürüyor. Tabii ailemin de beni küçüklüğümden itibaren bu yönde şekillendirmesinin, her fırsatta doğaya salmasının büyük etkisi var; bu açıdan çok şanslıyım. Mesleğimi seçerken de, yolumu çizerken de seyahat etme, dünyayı gezip görebilme isteği her zaman etkili olmuştur. Bu kocaman evren içinde minicik bir gezegende yaşıyorken, onun üzerinde bile hareket edememek, kısıtlı kalmak son derece kötü ve mutsuz hissettiriyor. Bugüne dek çok ilerleyebilmiş değiliz ancak bu düşüncede olmak ve hayatımızı buna göre yönlendirmek ve yaşamak büyük mutluluk veriyor. Eşimle beraber bu amaçla yol almaya çalışıyoruz, İrlanda da bu yolun çok güzel bir yerinde duruyor şu an için.
 
Şu ana kadar kaç ülke gezdiniz?
Böylesine bir isteğe karşın çok fazla oldu diyemeyeceğim maalesef. Diğer taraftan ülkeleri, şehirleri saymak ya da bununla ilgili skor tutmak pek bir şey ifade etmiyor ikimize de. Ne bileyim, meselâ Roma'da bir hafta geçirmek demek İtalya'yı gezdim gördüm demek midir? Yaklaşık 1 yıldır İrlanda'dayız ancak görmek istediğimiz ne çok yeri var daha bu adanın. Şimdiye dek ömrümü geçirdiğim Türkiye'nin bile daha bir dolu noktası var bekleyen...
Asena Çakmak Özdemir: “Herkesin yolculuğu bambaşkadır, kendine hastır”

Seyahat etmenin, keşfetmenin binbir türlü şekli, hâli, her gezen kişinin kendine göre bir yolu var. Gezegen üzerinde, harita üzerinde ne kadar çok hareket edebilmişsem o kadar mutluyum demektir. Artık ömür ve imkânlar ne kadar el verirse... 

Bugüne kadar gittiğiniz yerler arasında sizi en çok neresi etkiledi?
Aralarından seçip söylemek zor. Her gittiğimiz yerden apayrı bir keyif alıyoruz. İrlanda'nın kıyı bölgeleri, falezleri son derece heyecanlandırıyor bizi. Her birinin ucundan büyülenmişçesine bakıyoruz...
Asena Çakmak Özdemir: “Herkesin yolculuğu bambaşkadır, kendine hastır”
 
Bize biraz seyahat etme mantığınızı anlatır mısınız? Genelde tek mi yoksa grupla mı seyahat edersiniz?
Evlenene kadar bazen arkadaşlarla, bazen tek başıma seyahat ettim, lisedeyken babamla neredeyse tüm Türkiye'yi gezmiştik bir yaz tatili boyunca, şu an ise eşimle birlikte seyahat ediyoruz.
Hiçbir şeyi es geçmemeye gayret etsek de seyahatlerimizi genellikle doğa, doğal yaşam ve coğrafya üzerine oluşturmaktan hoşlanıyoruz. Şehir yaşamı, şehir gezileri listede birazcık daha geride yer alıyor.
 
Rotanızı nasıl belirliyorsunuz?
Seyahat etmeyi sevip de düzenli bir işte çalışmak durumunda olan insanın en büyük derdi zaman oluyor elbette. Yıllık izin durumu gezilerimizi planlamada bir hayli etkili oluyor şu an. İzin alabileceğimiz tarihler, iznin muhtemel uzunluğu seçeceğimiz yerleri de şekillendiriyor. Bundan kurtulacağımız günleri ümit ediyoruz.

Onun dışında, görmeyi çok istediğimiz yerler arasından mevsim, bütçe vb. şartlara göre kabataslak planlar yapıyoruz. Bir yerde karar kılınca,  gezginlerin bloglarından, o yer üzerine yazılmış yazılardan ve çeşitli kaynaklardan neler yapabileceğimize dair fikirler edinip önceliği yine doğaya yer verecek şekilde bir rota belirliyoruz kendimize. Ancak yol hâli bu, her şey değişebiliyor. Yeri geliyor bir bakıyoruz, üzerine tek kelime edilmemiş yollardan, dağlardan bayırlardan yürüyoruz.
Asena Çakmak Özdemir: “Herkesin yolculuğu bambaşkadır, kendine hastır”
 
Son olarak yaptığınız rota neresiydi? 
En son olarak İrlanda Galway'e gittik. Galway şehir merkezinin yanı sıra ünlü Moher falezlerini, şehrin çevresini gezdik.
Asena Çakmak Özdemir: “Herkesin yolculuğu bambaşkadır, kendine hastır”

Sırada neresi var?
Şu anda bulunduğumuz coğrafyayı gezmekteyiz yoğun olarak. Türkiye'de olup da bir hafta on günlük hatta aylık bir İrlanda gezisi bile planlasak belki de hiç göremeyeceğimiz, listede olmayacak yerlere gidebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Ancak ülke olarak sırada, yine coğrafyasını çok sevdiğim İzlanda ya da İskandinavya bölgesi olabilir. Sonrasında Avrupa'dan biraz sıyrılmak niyetindeyiz.

Seyahat sırasında sizin gibi gezginlerle tanışıyor musunuz? Hiç enteresan anınız var mı?
Kaldığımız yerlerde, yollarda birçok gezginle karşılaşıyoruz elbette. İnsanın ufkunu genişleten farklı hikâyeler, güzel sohbetler oluyor ama şu an için 'çok ilginçti' diyebileceğim bir anım olmadı.

Kalacak yer olarak tercihiniz genelde nedir? Otel, hostel, kamp vs. 
Gezi planımıza göre değişmekle beraber şimdiye dek hostel, uygun fiyatlı oteller, bed & breakfast ve çadır en çok gerçekleştirdiğimiz konaklama şekilleri oldular. Konaklamaya çok fazla para ayırmak istemiyoruz.

Bugüne kadar gittikleriniz arasında sizi hayal kırıklığına uğratan bir yer oldu mu?
“Dünya üzerinde adım atmadığımız yeni bir yer gördük” düşüncesi ile gezmeyi sevdiğimizden pek hayal kırıklığı yaşamıyoruz gezilerimizde. Bununla birlikte, İtalya, Garda Gölü gezimizde bir günümüzü ayırdığımız Milano, o muhteşem katedral haricinde çok keyif aldığımız bir şehir olmadı. Gerçi ne zaman doğanın içinden binaların arasına gelsek aynı duyguya kapılıyoruz.

İrlanda’ya neden yerleşmiştiniz? Ne kadar zamandır İrlanda’dasınız?
İş sebebiyle. İrlanda'da bir senemizi doldurduk. Ne mutlu ki çok sevdiğim bu coğrafyada yaşamak da nasip oldu.
Asena Çakmak Özdemir: “Herkesin yolculuğu bambaşkadır, kendine hastır”

Buraya yerleşmeden önce farklı bir ülkede yaşama arzunuz var mıydı?
Buraya gelmeden önce de başka ülkelerde yaşamayı düşündüm elbette. Bir yerin dört mevsimini görmek, içinde uzun süre yaşayıp kıyısını köşesini keşfetmek çok güzel bir duygu. Yine de bir ömür tek bir yere yerleşip kalmak nasıl olur bilemiyorum, henüz aynı evde bile uzun süreler kalabilmiş birisi değilim. Zaman neler gösterirse.
 
Eğer imkanınız olsa 1 sene izin ve limitsiz para verseler, haydi gez deseler, neler yapar nerelere giderdiniz?
Hemen net bir liste çıkarmak mümkün değil, her kıtadan yerler olurdu muhakkak. Kutuplar, İzlanda, Alaska, Yeni Zelanda, Güney Amerika, Afrika, ekvatoral bölgeler, Madagaskar, Amazon Ormanları, büyük çöller, okyanus adaları, Uzakdoğu, Güneydoğu Asya, Orta Asya bozkırları.. Bir dolu yer geliyor geçiyor aklımdan. Yine de yetiştiremez, doyamazdım sanırım.
 
Gezmeye yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir? Nereden başlamalılar? 
Herkesin yolculuğu bambaşkadır, kendine hastır. Ancak bizim aşmaya çalıştığımız en büyük engelimiz iş hayatının getirdiği zaman/para durumu. Bunu, geriye bakıp da 'keşke' demeyecek hâle getirmeye çalışıyoruz. Gezmek isteyenlerin de 'keşke' dememek için sağa sola, etraftaki insanlara bakmaksızın istekleri doğrultusunda tez zamanda yola çıkmalarını tavsiye ederim.
 
Blog: diaboloviolette.wordpress.com
Facebook Sayfası: facebook.com/diabolovioletteblog

Etiketler