Fulya Genç: “Geleceğin sosyal medyada olduğu aşikâr”

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Merhaba, ismim Fulya Genç. Bursa'da doğdum, 3 kız kardeşin ortancasıyım ve terazi burcuyum. İstanbul'a üniversite için geldim ve geri dönemedim :) Seyahat etmeyi çok seviyorum ama gittiğim yerlerden de bir an önce İstanbul'a geri dönmek istiyorum. Modayı çok seviyorum ve 2 yıldır blog yazıyorum.

Fulya Genç: “Geleceğin sosyal medyada olduğu aşikâr”

Blogunuz http://www.fulyagenc.com nasıl ortaya çıktı, hikâyesi ve içeriği nedir?
Bence giyinme şeklimiz kişiliğimizi direkt yansıtan karşımızdaki insana bizim hakkımızda çok fazla ipucu veren güçlü bir iletişim aracı. Yeni tarzlar yaratarak farklı mesajlar oluşturmak ve insanlara bunu nasıl yapabileceklerini öğretmek bana inanılmaz keyif veriyor. Bu durumu aktarabilmek için blog yazmaya başladım.

Moda ile ilgili yazılarınızda dikkat ettiğiniz noktalar nedir? Okuyucularınıza nasıl önerilerde bulunursunuz?
Zaman zaman podyumdan bahsetsem de bunu her zaman kullanıcının kendi stiline uygulayabileceği bir şekilde ortaya koymaya çalışıyorum. Kendi dolabını oluşturmak, stilini oluşturmak isteyenler için Gucci'nin son defilesinin görüntüleri çok bir anlam içermez. Onların o defileden alması gerekeni daha sade ve basit bir dil ile ortaya koymaya çalışıyorum. Stil yazılarımda “bu hafta bunu giydim” yerine neden onu seçtiğimi ve mümkünse daha uygun fiyatlı alternatifleri listelemeye çalışıyorum ve hiçbir zaman beğenmediğim, kullanmadığım bir ürün ile ilgili öneri yazmıyorum. Dürüstlük bu işin en hassas noktası.

Fulya Genç: “Geleceğin sosyal medyada olduğu aşikâr”

Türkiye’deki moda hakkında genel olarak neler düşünüyorsunuz?
Türkiye'de modaya olan ilginin arttığı bir gerçek. Bunu sayıları gittikçe artan Türk tasarımcılardan da görebiliyoruz. Sokak stili neredeyse yok gibi seviyelerinden bu günlere geldi bu gelişmeler çok sevindirici. Artık bir Türk markası kurmak onu global seviyelere taşımaya çalışmak bir hayal değil. Tabi ki gidilecek daha çok yol var ama sektör umut veriyor. 

Fulya Genç: “Geleceğin sosyal medyada olduğu aşikâr”

Sosyal medyanın gidişatı hakkında düşünceleriniz neler?
Sosyal medya birçok farklı konuları takip etmenizi sağlayan, faydalı bir platform ama Türkiye'de işler karışmaya başladı. Sanırım millet olarak herkesin her şeyi bu kadar açık yazmasına katlanamıyoruz :) Ama geleceğin sosyal medyada olduğu aşikâr.

Fulya Genç: “Geleceğin sosyal medyada olduğu aşikâr”

Takip ettiğiniz ve tarzını beğendiğiniz modacılar var mı?
Tabii ki işim gereği birçok modacıyı, koleksiyonlarını yakından takip ediyorum. Arzu Kaprol, Dilek Hanif, Hakan Akkaya en sevdiğim Türk modacılardan. Tom Ford, Giorgio Armani yine marka stratejilerini ve koleksiyonlarını sevdiğim isimlerden.

Blogunuzdan sonra sosyal medyaya nasıl yöneldiniz? Takipçilerinizle aranızda nasıl bir bağ var, hesaplarınızda size yöneltilen tüm yorumlara cevap veriyor musunuz?
Blog ve sosyal medya birbirini tamamlayan oluşumlar aslında, birinde varsanız ötekinde de buluyorsunuz kendinizi :) Okuyucu yorumları benim için çok kıymetli, mutlaka cevap yazarım. Uzun cevap yazmam gerektiğinde mail atarım. Stil danışmanlığı da yaptığım için çok fazla mail alıyorum. Sadece teşekkür eden de oluyor başka sorular soran da… Her zaman anında cevap yazamıyorum ama erken ya da geç hepsine cevap yazarım mutlaka.

Fulya Genç: “Geleceğin sosyal medyada olduğu aşikâr”

Blog yazmaya yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir? Nelere dikkat etmeliler? 
Kendileri gibi olsunlar ve samimi bir iletişim kursunlar. Gerisi zaten gelir.

Etiketler