Güneş Arslan Ulus: "Seyahat etmek çocuklar için çok önemli bir deneyim"

Öncelikle www.gunesanne.com ‘u açma fikri nasıl doğdu? Hikayesini anlatır mısınız?
Anne olduktan sonra çocuklara, öğrenmeye, doğaya dair merakım ve ilgim arttı. Okumaya, araştırmaya başladım pek çok şeyi. Ama sonradan fark ettim ki aslında her şeyden önemlisi anneliği deneyimlemekmiş. Bu süreçte iyi yaptıklarım, başaramadıklarım, yetemediklerim, zorlandıklarım gibi pek çok konu vardı. Bunları arkadaşlarıma anlatıyordum ama sonra anne dostlarla da paylaşmak istedim. Böylece paylaşılan deneyimler çoğalacaktı ve yolculuk böyle başladı.

Sitenin içeriğinden de bahsedelim isterseniz biraz. Anneliğe dair her şeyi kapsıyor yazılarınız. İçeriklerinizi nasıl oluşturuyorsunuz?
Aslında gündemimiz mevsime, çocukların durumuna, evdeki ortama, katıldığımız etkinliklere, gezilerimize, okuduğum kitaplara dayanıyor. Çoğunlukla hayatımızın bir yansıması. Ayrıca anne olma deneyimi, anne olduktan sonra çocuklarımla çıktığım kendime yolculukta fark ettiklerimi yazıyorum. Benim için yazmak oldukça keyifli.

Güneş Arslan Ulus: "Seyahat etmek çocuklar için çok önemli bir deneyim"

Peki anneliği nasıl tanımlıyorsunuz?
Anne olmak klasik deyimle dünyanın en güzel duygusu ve aynı zamanda en zorlu yolculuğu. Annelik ancak yaşanınca anlaşılacak bir durummuş. İnsan çocuklarının büyümesi ve davranışlarının şekillenmesiyle çocuklarının aslında ne kadar çok kendine benzediğini fark ediyor. Doğru ya da yanlış yaptıklarımızı çocuklarımız ayna gibi bize yansıtıyorlar. Annelikten sonra kendime daha çok yaklaştığımı, kendimi daha çok tanımaya yönelik bir yolculuğa çıktığımı hissediyorum.

Çocuklarınızla seyahat eder misiniz? Onlarla ne tarz destinasyonlara gitmeyi tercih ediyorsunuz?
Çocuklarımla daha çok yurtiçi seyahatler ediyoruz. Yurtdışı için biraz daha hatırlayacakları dönemi beklemedeyim. Çok turistik olmayan, bilinmedik, doğa ile iç içe köyleri, kasabaları keşfetmeyi seviyoruz. Örneğin son iki yıldır baharları Marmara Adası’na gidiyoruz ve oldukça keyifli geçiyor.

Güneş Arslan Ulus: "Seyahat etmek çocuklar için çok önemli bir deneyim"

Çocuklarınızla yaptığınız seyahatlerde nelere dikkat ediyorsunuz?
Çocukların seyahat ederken en zorlandıkları kısım yolculuk anları. Özellikle yol uzadıkça arabadalarsa sıkılıyorlar. Bu yüzden arabada onları oyalayacak şeyleri planlıyorum mutlaka. Yiyecek, içecek, masallar,  kitap, bebek o sırada gündemimizde ne varsa... Yolun bir bölümünü uyuyarak geçirmeleri seyahatleri kolaylaştırıyor. Yolculukları bu şekilde planlamaya çalışıyoruz.

Onlarla yaptığınız bir seyahatten bir anınızı anlatabilir misiniz?
Yine çocuklarla çıktığım uzun yollu bir araba seyahatiydi. Yol uzun olduğu için oldukça sıkılacaklarını düşünüp kaygılanmıştım, ancak yolun büyük bölümünü uyuyarak geçirdiler, çok pratik oldu. Uyanık oldukları zamanlardaysa masal dinledik, şarkılar söyledik bir de birbirimize bilmeceler sorduk. Oldukça neşeli ve keyifli bir yolculuk oldu.

Güneş Arslan Ulus: "Seyahat etmek çocuklar için çok önemli bir deneyim"

Cemre ve Nisan’ın gördüğü yerler arasında en çok sevdikleri yer neresi oldu şimdiye kadar?
Geçen yaz Saroz Körfezi'ndeki Erikli’ye gitmiştik. Döndüğümüzden beri orayı sık sık çok özlediklerini söylüyorlar. Ege Denizi'nin başı olduğu için denizi muhteşemdi, orada çok keyifli vakit geçirdiler. Kış yeni başladı ama şimdiden yeniden gitmek istiyorlar.

Seyahat etmek çocuklar açısından ne gibi bir önem taşıyor sizce?
Seyahat etmek çocuklar için çok önemli bir deneyim. Çocuklar evde öğrenemeyecekleri pek çok şeyi yolda öğreniyorlar. Keşfederek fark ediyorlar. Doğa gezilerinin çocuklar üzerinde sağaltıcı ve iyileştirici bir etkisi var. Özellikle hafta sonu tatillerini hareketli geçiriyoruz. Sonbaharı kitaptan okumak yerine birebir deneyimlemek, yaprakları düşen ağaçları gözlemlemek, sonbahar mantarlarının resmini yapmak çocuklar için çok keyifli. Seyahat mevsimleri, dünyayı daha iyi keşfetmemizi ve yeryüzü ile kurduğumuz bağı güçlendiriyor.

Güneş Arslan Ulus: "Seyahat etmek çocuklar için çok önemli bir deneyim"

Çocuklu ailelere seyahat konusunda ne gibi tavsiyeleriniz var?
Çocuklarla seyahat ederken saatler iyi planlanmalı. Düzenleri bozulan çocuklar çok huzursuz olabiliyorlar. Dolayısıyla onlara uygun saatlerde seyahati planlamak iyi olabilir. Daha büyük yaşlarda iki ailenin birlikte seyahate çıkması da çocukları arkadaşları olduğu için mutlu edebiliyor. Bazı çocuklar turistik seyahatleri seviyorlar ama seyahatte tamamen onlara özel bir bölüm de olsun istiyorlar. Program yaparken buna özen gösterilebilir. Onların zevkleri ve beğenileri de değerlendirilince seyahatler daha keyifli geçebilir.

Blogunuzda çocuk dostu mekan önerileri yapıyorsunuz. İstanbul’da birkaç öneri yapmanız gerekse nereleri önerirsiniz?
Son zamanlarda en çok doğada vakit geçirmekten keyif alıyoruz. En sevdiğim yerler Beykoz’un köyleri, Riva Nehri üzeri uğrak yerler. Permakamp’a gidiyoruz bazen. Yine Beykoz’da çok severek Kuş Evi’nde vakit geçiriyoruz. Sıcacık çıtır çıtır sobası ile kış mevsiminde sımsıcacık aileler için keyifli bir mekan. 

 

Etiketler