Google+

Arama formu

Serdar Büyüközer: "Burma’da ATM yokmuş parasız kaldım geri döndüm"

Tam bir maceracı olan Serdar Büyüközer, tüm samimiyeti ile sorularımızı yanıtladı.

Gezmek sizin için ne ifade ediyor?
Hoşuma gittiği için yapıyorum. Seviyorum ve yapıyorum. Hepsi bu.

Bir yere gitmeden önce gideceğiniz ülke ile ilgili araştırma yapıyor musunuz? Daha çok hangi kaynaklardan yararlanıyorsunuz?
Gezmeye ilk başladığım zaman araştırıp, ondan sonra gidiyordum. İnternetten önce kitaplardan, internet ile birlikte bir çok siteden araştırıp giderdim. Kalacağım yerleri önceden belirlerdim. Ancak daha sonra tarz değiştirdim. Artık beni çeken ülkeye hiç bir araştırma yapmadan, uçak biletimi alıp gidiyorum. Hatta vize koşulları mümkün olsa dönüş biletimi almadan da gitmek istiyorum. Dönüş biletimi mecburen alıyorum. Ancak gidiş ve dönüş tarihleri arasında ne yapacağıma orada karar veriyorum.

Bunun getirdiği zorluklar oluyor mu?
Zaman zaman olabiliyor. Mesela bir keresinde atlayıp Burma’ya gittim. Yanıma para almamıştım. Burma’da ATM yokmuş parasız kaldım geri döndüm. Yani param olduğu halde parasız kaldım. Plansız gitmenin böyle sürprizleri olabiliyor. Ama böyle bir olayın etkisiyle plan yapmaya başlamadım.

Olumlu yanları daha fazla herhalde?
Heyecanı var, keyfi var, bu biraz anı yaşayabilmek ile ilgili. Çünkü bir plan yaptığınızda ve ona uymaya çalıştığınızda belki planınızı gerçekleştiriyorsunuz, fakat o plana uyacağım diye karşınıza çıkan bazı fırsatları kaçırmış oluyorsunuz.

Yurt dışına yeni çıkacak kişilere bu yöntemi tavsiye eder misiniz?
Bence herkes kendi yöntemine kendi karar vermeli. Ben hiç kimseye hiç bir konuda tavsiyede bulunmayı doğru bulmuyorum.

Gezmeye yeni başlayacak kişilere hangi ülkeden başlamalarını önerirsiniz?
Hangi ülke ya da şehir onları çekiyorsa ordan başlasınlar.

Siz nerden başlamıştınız?
Kendi kazandığım parayla ilk defa İtalya’ya gitmiştim. Çünkü çocukluğumdan beri Roma İmparatorluğu ile ilgili filmler beni çok etkilemişti.

O zaman daha çok tarihi ve kültürel gezilerden hoşlandığınızı düşünebilir miyiz?
Böyle bir genelleme yapmak doğru olmaz. O zaman öyle bir başlangıç yapmıştım. Artık öyle yapmıyorum.

Gezmek, görmek, keşfetmek size neler katıyor?
Şimdi, belli bir fiziksel ve sosyal çevrede yaşadığınız zaman size o çevrenin sunduğu kadar bir vizyonunuz oluyor. Başka bir ülkeye gittiğinizde ise o çevre yepyeni bir vizyon katıyor. O nedenle ne kadar gezerseniz, vizyonunuz da o derece genişliyor.

Keyifli sohbet için çok teşekkürler.