Google+

Arama formu

Zehra Simay Serdaroğlu : "Gezmeyi ve tatmayı büyük bir keyifle yapıyorum."

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Adım Zehra Simay Serdaroğlu. 23 Şubat 1988 doğumluyum. Cağaloğlu Anadolu Lisesinin ardından Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümünden mezun oldum. Mesleğime aşığım. Şu anda Avusturya Graz Teknik Üniversitesinde Mimarlık Masterımı yapıyorum. Hayatımın çoğu döneminde sporla uğraştım. Bugünlerde düzenli olarak tenis oynuyorum, pilates yapıyorum. Graz' da Istanbul' a göre kendime daha çok vakit ayırma fırsatı yakalamamın bu duruma etkisi büyük.Gezmek size ne ifade ediyor? Seyahatlerin hayatınızdaki yeri nedir?
Gezmek beni dinlendiriyor, canlandırıyor. Gezilerim ardından yenilenmiş olarak devam ediyorum hayatıma. Motivasyon kaynağım.
 
Şu an kadar kaç ülke gezdiniz?
Şu ana kadar 16 ülke ve bu ülkelerin birçok şehrini gezdim. 


Zehra Simay Serdaroğlu :

Bugüne kadar gittiğiniz yerler arasında sizi en çok neresi etkiledi?
Gittiğim yerler arasında beni en çok etkileyen ve şaşırtan yer kesinlikle İbiza oldu. İbiza'nın bilinen çılgın gece hayatının yanında bilinmeyen birçok yönü var. Gündüzleri bambaşka bir yer burası. İnanılmaz huzur verici, sakin. Gezimin üstünden 3 sene geçmesine rağmen, bugün hala şu satırları yazarken güzel atmosferi yüzümü gülümsetti.

Genelde tek mi yoksa grupla mı seyahat edersiniz?
Genelde benimle aynı şeylerden hoşlanan 1-2 arkadaşımla veya ailemle seyahat ediyorum.

Zehra Simay Serdaroğlu :

Bize biraz seyahat etme mantığınızı anlatır mısınız?
Seyahatime başlamadan önce mutlaka gideceğim şehirde ne var ne yok, hangi tarihi yerler görülmeli, hangi modern yapılar önemli, en iyi en lezzetli restoranları hangileridir, en keyifli barlarını, turistlerin değil ama yerellerin yaptıkları şeyleri çok iyi bir şekilde araştırırım. O şehirde/ülkede yaşayan veya daha önceden o şehri gezmiş olan arkadaşlarımdan mutlaka tavsiyeler alırım. Sonra tatilimin her gününün planını yaparım, göreceğim yerleri gideceğim restoranların rezervasyonları her şeyi önceden hazırlarım. Gezime başladığımda her şey tamam olur, gezi sırasında bazı eklemeler, eksiltmeler tabii ki oluyor ama planlı olmak çok zaman kazandırıyor, geriye sadece şehri ve güzel yemeklerini keşfetmek ve dinlenmek kalıyor.
 
Kalacak yer olarak tercihiniz genelde nedir?
Benim için temizlik ve konfor çok önemli. O yüzden gezilerimde otelde konaklamayı tercih ediyorum. Kaldığım otelin lüks olması gerekmiyor ama seçimimi yaparken, metro/ otobüs durağına, şehir merkezine yakın olmasına özen gösteriyorum. Ayrıca otelin kahvaltısı da seçimlerimdeki önemli etkenlerden biri. Malum yemek yemeği çok seviyorum. www.booking.com ve www.tripadvisor.com 'daki otel yorumlarını dikkate alıyorum, hem bu adreslerden bazen güzel kampanyalar yakalıyorum. 


Zehra Simay Serdaroğlu :

Rotanızı nasıl belirliyorsunuz?
Değişiyor, bazen gezi yazıları okurken merak uyandıran bir şehir, bir bölgeyle karşılaşmam, bazen çok etkilendiğim bir binayı görme isteği, bazen şarap tadımı veya yemekleri için rotalarımı belirliyorum.

Son olarak yaptığınız rota neresiydi? 
En son Avusturya Südsteiermak şarap bölgesine gittim.

Zehra Simay Serdaroğlu :Sırada neresi var?
Sırada Amsterdam- Hamburg- Kopenhag gezimiz var.


Farklı bir ülkeye yerleşmeyi düşündünüz mü? Düşündüyseniz neresi ve neden?
2 senedir Avusturya' da yaşıyorum. Üniversite dönemimde, Erasmus programıyla Almanya' da bulunmuştum. Bu iki ülkede de yaşayabilirim. Ancak İstanbul gibisi yok.
 
Bir gezi blogunuz var, supernicevisit. Blogunuzdan biraz bahseder misiniz?
Hem gezmeyi, hem de tatmayı gerçekten büyük bir keyifle yapıyorum. Mimar olmamında bu duruma yardımcı olduğunu düşünüyorum. Gerçekten bol bol araştırma yaparak, göre göre iyice sindire sindire yazmaya özen gösteriyorum. Amacım, deneyimlerimi paylaşıp, yazılarımı okuyan kişinin çokta fazla bir kaynağa gereksinim duymadan, o şehirde gezilecek çoğu yeri gezmesini, lezzetli yemekler yiyip hoşça vakit geçirmesi için birkaç tavsiyede bulunmak diyebiliriz. Yazılarımı yazıyorum çünkü ben böyle yazılara ihtiyaç duyuyorum. Bir şehre gittiğimde klasik bilgilerin dışında, o şehri gerçekten gezen kişilerden dolu dolu yazılar okumak istiyorum. Maalesef bu isteğim bir yerde kısıtlanıyor. Umuyorum ki ileriki yıllarda daha çok yazılara ulaşacağız.

Zehra Simay Serdaroğlu :
 
Eğer imkanınız olsa 1 sene izin ve limitsiz para verseler, haydi gez deseler, neler yapar nerelere giderdiniz?
Harika olur gerçekten! Bilmiyorum ki şu an çok heyecanlandım. Tek bildiğim hiç durmadan gezerim.
 
Gezmeye yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir? Nereden başlamalılar? 
Uzak yakın, kısa uzun hiç farketmez. Yeter ki ilk adımı atın. Hatta en yakınlardan başlayın. Keşfedilecek o kadar güzellikler var ki.. Sonrası zaten gelecektir. 
 
Zehra Simay Serdaroğlu :

HASAN ÇELİK kullanıcısının resmi
HASAN ÇELİK
Sa, 12/17/2013 - 22:26
hayat neşenız hıç bıtmesın size hayran kaldım dogayı keşfetmeyı sevmek zordur. insanlar muptalalık dıyorlar ya hanı sigara ya felan aslında gezi kolık olanlardan haberleri yok.