Dünyanın Dört Bir Yanından Trafik Tabelalarında Sokak Sanatı

Sanat gerçekten insanı yakalayan sarıp sarmalayan kucaklayan bir şey. Bundan iki yıl önce Roma'da "girilmez" anlamındaki bir trafik işaretinde ufak siyah bir adam görmüştüm testere ile girilmez işaretini kesiyordu. O kadar çok beğendim ki fotoğraflarını çekip çevreme anlatmaya başladım.

Sonra bir gün Paris'te aynı adam giyotindeydi, Amsterdam'da girilmez işaretini Atlas'ın Dünya'yı sırtladığı gibi sırtına almıştı. Başka bir gün Londra'daydı... Derken benim fotoğraf koleksiyonum ve trafik tabelalarındaki sanatı anlattığım kişi sayısı büyüdü. İnsanlar bana geçen gün şu şehirde gördük senin tabeladaki adamı diye haber etmeye başladı.

Trafik tabelalarına bu harika şeyleri yapan kim? 

Clet Abraham.

Amacı ne? 

Kendi kelimelerini Türkçe'ye çeviriyorum: "Amacım trafik tabelalarının her yerde olması ve verdikleri mesajı çok kötü bir şekilde iletmeleri (bize gerizekalıymışız gibi anlatmaları) durumu karşısında toplumu uyarmak ve bu duruma el atmak."

Gelinen sonuç: "Trafik sorunsuz akmaya devam ediyor ve bize salakmışız gibi davranan tabelalar görmüyoruz."

Benim de hayalim; ikinci köprü giriş ve çıkışında (manzarayı göreceğim diye en sağdan gidenlerdenim) gördüğüm yaya giremez işeratlerine Abraham'ın bir el atması. Günümün neşesi olur köprüden geçerken!

zeynepcansoylu

Yazar Hakkında

zeynepcansoylu

Gündüzleri çok uluslu bir firmada kategori yöneticisi. Geceleri şehir hayatı, moda, trendler, gezme, yeme ve içme yazan araştırmacı blogger.