İngiltere'nin Unutulmuş En Güzel Yerleri

Her şehrin herkesçe bilinen yerleri haricinde görmeye değer bilinmeyen ya da unutulmaya yüz tutmuş yerleri vardır. Doğal alanların genişliği ve derin tarihi dokusu ile İngiltere’de bu tarz yerler daha fazladır. Bu bağlamda İngiltere’nin ( https://gezimanya.com/ingiltere) unutulmuş en güzel yerlerini şu şekilde sıralayabiliriz: 

Dolbadarn Kalesi

Dinorwik Kayrak Müzesi’nin arkasındaki tepelerde bulunan Dolbadarn Kalesi, ağaçlar arasında kalan saklı güzelliklerden bir tanesi. Ağaçlar arasındaki dik yamaçta bulunan mahvolmuş kayrak işçilerinin evleri, bu kale manzarasını görüyor. Llyn Peris'in açık derin sularına bakıldığında, Galler dağlarının zemininde yer alan bu mükemmel kale, Büyük Prens Llywelyn tarafından 1230'da yaptırılmış. Prensin torunu Llywelyn The Last, kardeşi Owain'i bu kalede 20 yıl hapsi tuttuğu biliniyor.

Millican Dalton'ın Mağarası

Castle Crag Tepesi, Keswick'in yaklaşık 12 kilometre güneyinde bulunan Borrowdale'deki Derwent nehrinin yanında yükselen sivri küçük bir zirvedir. Ancak bu sadece bir zirve değil, aynı zamanda gizli bir mağaradır. Tepenin altına gizlenen Millican Dalton Mağarası, 1930'lu yılların başlangıcında Profesör Millican Dalton tarafından keşfedildi. Çevrebilim uzmanı olan Dalton, evinde yaşamaktan vazgeçti ve Londra’daki bölgeye gelerek mağarada kalmaya başladı. Araştırmalarına burada devam eden Millican, bu bölgede yaşarken vejetaryen olmaya karar verdi. Bu mağaraya ulaşmak için Rosthwaite otoparkından 1,5 kilometre ilerlemeli ve Cumbria Yolu üzerinde kuzeye doğru yürümelisiniz.

Rudston Anıtı

İngiltere'nin büyük megalitik anıtlarına (Stonehenge, Avebury, Callanish ve benzeri) olan ilgiden dolayı, herhangi birinin en yüksek yapı olduğu yanılgısına düşebilirsiniz. Ancak İngiltere'deki en yüksek yapı aslında adı pek duyulmamış olan Rudston Anıtı’dır. Bu taş blok yerden yaklaşık 7,6 metre yükseklikte ve 4,5 metre genişliğinde. Yorkshire bölgesinin sakin bir bahçesinde oturmakta olan taş blok için bilim adamları, 40 tonluk özel taşın en az 15 kilometre sürüklendiğini ve muhtemelen anıtın kutsal bir tepede kurulduğunu iddia ediyor. 

Çam Ağacı Çemberi

Kentlerde yaşayanlar genellikle doğal hayattan uzaklaşır ve zamanla doğal yaşamı unuturlar. Bu konuda en önemli adımlardan biri çevredeki doğal yerleri araştırmaktır. Gizli alanlar bulmak, gezmek ve çevreyi tanımak oldukça önemli bir adımdır. Bu konuda İngiltere’de olup gözden uzak olan doğal alanlardan biri Wimbledon Common'un ağaçlandırılmış olan batı bölgesindeki Çam Ağacı Çemberi adlı bölge. Hem doğal bir parkı ziyaret etmek hem de alanın orta noktasında bulunan neolitik çağdan kalan Sezar heykelini görmek isterseniz Çam Ağacı Çemberi’ne uğrayın deriz.

Kennall Vadisi

Bulunduğu bölgenin güneydoğusunda kalan Kennall Vadisi, Ponsanooth köyü yakınlarında kayın ağaçları ile kaplı muazzam bir vadidir. İçerisinden akarsuların geçtiği vadide yaklaşık elli kadar terk edilmiş tarihi yapı bulunuyor. Bu yapılar ortamdaki nem ve akarsular nedeniyle yeşil yosunlarla kaplanmış durumda. Güneşli bir günde kuş cıvıltıları ile dolup taşan Kennall Vadisi, huzurlu saatler geçirmek için ideal bir tercih. Üstelik kalabalık bir bölgeye yakın olmasına rağmen çoğu kişinin keşfetmediği bu vadi, doğallığını korumuş tarih dolu bir orman haline gelmiş.

Kingley Vadisi

Eski porsuk ormanı ve tebeşir çayırları karışımı olan bu özel yer. Güney Downs milli parkında dik bir bölgededir. Kingley Vadisi hala daha birçok kişinin bilmediği gizli bir ormana benzemektedir. 500 yıllık tarihi ağaçların yanında arı, kurbağa ve 11 farklı çeşit orkide türü bulunuyor. Bu bölgede en çok dikkat çeken ise kekik mavisi kelebeklerin bölgede sıkça görülmesidir.

Ariundle Meşe Ormanı

Ariundle Meşe Ormanı, Strontian bölgesinin kuzey ucundaki huzurlu bir ormanlık alandır. Genellikle İskoçya'nın yağmur ormanı olarak anılan bu bölgede bir zamanlar Avrupa’nın Atlantik sahillerinde görülen eski meşe ormanlarının kalıntıları bulunur. Bunun yanı sıra nemli olan alan ilkel bitkilere de ev sahipliği yapıyor. Likenler ve yosunlarla kaplı kayalar ve ağaçlarla dolu olan bu orman, aynı zamanda İskoçya'da nadir bulunan damalı kaptan kelebeği görmek için en uygun yerlerden biridir. Özellikle güneşli günlerde huzur dolu olan bu orman, oldukça az bilinen yerler arasında yer alıyor.

Inchnadamph Kemik Mağaraları

Kutup vaşağı, kahverengi ayı, kutup tilkisi ve son zamanlarda bulunan bir kutup ayısı kafatası ile Fhuarain Beinn'in kuzey kıvrımlarındaki üç mağarada çok sayıda kemik bulunuyor. Inchnadamph bölgesinin yaklaşık 4 kilometre güneyinde yer alan bu mağaraları ziyaret edebilmek için bir araba parkı ve mağaralara hangi yoldan yürüyerek gidilebileceğini gösteren küçük ahşap tabela var. Mağaraların üst kısmında bulunan Allt nan Uamh'ın Kireç Taşı Vadisi ve bu bölgedeki akarsular da görülmeye değer yerler. Kireç Taşı Vadisi ve akarsular geçildikten sonra büyük ağaçların gölgesinde kalan girişi ile bu devasa büyüklükteki muazzam mağaralara ulaşılıyor. Yüzlerce yıl içerisinde mağaraya sığınarak bölgede yaşayan farklı hayvan türleri, mağara yüzeyinin kayaç olması nedeniyle günümüze kadar yok olmadan gelebilmiş. Dolayısıyla mağaranın içi çok sayıda ve birbirinden farklı hayvan kemiklerine ev sahipliği yapıyor. Arkeolojik olarak önem taşıyan bu fosil kemikler, bölgenin çok eski zamanlardaki koşulları hakkında da bilgi veriyor. Birçok kişinin bilmediği bu yer, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Bellirica Şapeli

Manor Farm'daki taş duvarlı binalara bakıldığında bu bölgede çok da görmeye değer bir şey olmadığı düşünülüyor. Ancak, halka açık bir patika ile Sakson Kıyı Şeridi tarafından erişilen bir çiftliğin arkasındaki eğimde, eski bir şapelin çatısız kalıntıları ve bir zamanlar son derece kutsal olan bir kuyunun hâlâ ayakta duran duvarları var. Bu yapı, VIII. Henry tarafından haciz edilmeden önce, 16. yüzyılın başlarında dindar insanlar için popüler bir noktaydı. Henry’nin haciz ettiği zamanlarda dönemin dini liderleri tarafından Henry için yapılan provokasyon ve olumsuz dini ritüeller sonrası idam edildi. Bu durum dini olarak bir tatmin edici bir unsur olarak görüldüğü için daha önceden düzenlenen dini ritüellerin yerini bulduğu ve Henry’nin bu yüzden hayatını kaybettiğine inanıldı. Dolaylı olarak Kent'in Holy Maid ile bağlantılı olduğuna inanılmaya başlandı. Tüm bu tarihi olayların getirisi olan kültürel olgular sonucu günümüzde bu bölgedeki kuyuya gümüş bir iğne atarak dilek tutmak bir gelenek haline geldi. Gümüşün kuyuya hediye edilmesi, kişinin hayatını sürdürdüğü için teşekkür ettiği bir anlam taşıyor. Uzun süredir bakımı yapılmayan arazinin çevresi yabani otlarla dolmuş durumda. Bu yüzden bölgeye bir araçla gidilmesi çok daha doğru olacaktır.

Ulusal Doğa Rezervleri

İngiltere'de vahşi yaşam, geniş bir habitat ve jeolojik çeşitliliğin var olduğu en iyi yerler arasında ulusal doğa rezervleri yer almaktadır. Yakınlarında baz istasyonlarının bulunmaması nedeniyle bu rezervlerin çoğu radyasyondan en uzak bölgelerdir. Shropshire'daki Whitchurch ve Galler'deki Wrexham bölgelerinin sınırları, İngiltere'deki en büyük bataklıklardan birine ev sahipliği yapıyor. Bataklık bölgesinden ileri gidildiğinde bölge ormanlık bir alan haline dönüyor. Çok çeşitli bitkilere ve birçok vahşi hayvana ev sahipliği yapan bölge, İngiltere’nin pek bilinmeyen doğal bölgelerinden bir tanesidir. Ancak bölgeye tek kişi olarak gitmek güvenlik sorunları nedeniyle tavsiye edilmiyor. Çeşitli tur şirketleri ya da kalabalık bir grup olarak bölgeyi gezmek ve kamp yapmak en doğru seçenek olacaktır.