Ülkelerden Dünya Mirasları 11

Tek bir yazıda ülkelerin tüm dünya miraslarına yer vermemiz bir hayli zor olacağı için bu içeriğimizde alfabetik olarak yalnızca Ukrayna'nın, Umman'ın, Ürdün'ün, Uruguay'ın, Vanuatu'nun ve Vatikan'ın dünya miraslarını sizlerle paylaşacağız. Hepinize keyifli okumalar dileriz.

Ukrayna

Kiev: Saint-Sophia Katedrali, Kiev-Pechersk Lavra Kiev Ayasofya Katedrali'nin, İstanbul'dakine rakip olarak yapıldığı düşünülmektedir. Katedralden başka olarak Lavra Manastırı 16. yüzyılda yapılmıştır ve toprak altındaki yeraltı mezarlarından oluşmaktadır. 

Lviv Tarihi Bölgesi Kültürlerin ve mimari geleneklerin kesişme noktası olarak bilinir. Diğer Ortaçağ ve Doğu Avrupa şehirlerine oranla daha iyi korunmuştur. 

1

Struve Jeodezi Ark Bu arklar; Norveç’in kuzeyindeki, dünyanın en kuzey şehir Hammerfest’ten başlayıp Karadeniz’e kadar uzanan, 10 ülke, 2820 km'den geçen ölçümü ifade eder. Bu çalışma Almanya doğumlu Rus bilim adamı Friedrich Georg Wilhelm von Struve tarafından 1816-1855 tarihleri arasında dünyanın tam olarak şeklini ve büyüklüğünü hesaplamak amacıyla yapılmıştır. 

Karpatların Kayın Ormanları Ukrayna, Almanya ve Slovakya'yı kapsayan bu ormanlar dünyanın en büyük ve en uzun kayın cinsini içinde bulundurmaktadırlar.

Bukovia ve Dalmaçya Metropolleri Rezidansı 19. yüzyıl Avrupa mimarisi ve Ortodoks Kilisesi'nin bir simgesidir. Günümüzde bir üniversite olarak kullanılmaktadır. 

Karpatların Küçük Ahşap Kiliseleri Yunan Ortadoksları ve Doğu Ortodoksları, ağaç kütüklerini kullanarak 16 adet küçük kilise inşa etmişlerdir. Çan kuleleri, iç bölmeleri, iç dekorasyonları, avluları ve mezarları da ahşaptandır. 

2

Tauric Chersonese Antik Şehri 40 hektarlık bir araziyi kapsar. Şehir M.Ö. 5. ve M.S. 14. yüzyılda yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. 20. yüzyılda da askeri merkez olarak kullanılmıştır. Surları Yunanların ve Romalıların inşa ettiği bilinir. 

Umman

Bahla Kalesi Banu Nebhan Kabilesi, 12 ve 15. yüzyılda bu kalenin olduğu yere hakimiyet kurmuştur. Bu kalenin büyüklüğü, Banu Nebhan'ın gücünü sembolize eder. Taş temelli bir kaledir. 

Bahla Kalesi Yağmurdan çok etkilendiği için Tehlike İçindeki Dünya Mirasları Listesi'ne alınmıştır. Ancak Umman hükümetinin çalışmaları ile tekrar normal listeye alınmıştır. 

Bat'ın Arkeolojik Alanları, Al-Khutm ve Al-Ayn Bu kalıntılar yerleşim yerleri ve mezarlardan oluşurlar. Bronz çağdan günümüze kalmıştır. 

Bat'ın Arkeolojik Alanları, Al-Khutm ve Al-Ayn Bu yerleşim yerinde evler, kuleler, mezarlar ve arı kovanları şeklinde 100'e yakın mezar bulunmuştur. 

3

Frankincense Bölgesi Dawkah vadisinin Frankincense (tütsü) ağaçları, Shirs/Wubar'ın bu bölgede Frankincense ticaretinin yapıldığı antik çağlardan ve orta çağlardan kalan en önemli alanıdır. 

Frankincense Bölgesi Frankincense ağacının sapı tütsü olarak kullanılır. Deniz kenarındaki bu vahada, ticaretin yapıldığı büyük ve önemli bir şehir ve liman olduğu bilinmektedir. 

Aflaj Sulama Sistemleri Umman'da kullanılan halen 3.000'den fazla sulama sistemi vardır. En eski sulama sistemi ise M.S. 500 yıllarına dayanır. 

Aflaj Sulama Sistemleri Çöl sıcağında suyu tarlalara ulaştırmak ve de evlerde kullanmak için kah yer altından kah yer üstünden giden su kanalları bu sistemi oluşturmaktadır. Suyu evlerine ulaştırmak için geliştirdikleri bu sistem, burada yıllardır kullanılıyor. 

Ürdün

Petra Antik Kenti Kızıl renkli kum kayalarına kurulan arkeolojik Nabatean şehridir. Şehirde kraliyet mezarları, evler, mabetler, manastırlar, tiyatro bulunmaktadır. Helenistik ve Doğu mimarisinin bir karışımıdır. 

Petra Antik Kenti Şehir, Kızıl Deniz ve Ölü Deniz arasında önemli bir kervan görevi görmüştür. Bu şehir 7. yüzyılda kaybolmuş 1812'de yeniden keşfedilmiştir. 

4

Quseir Amra 8. yüzyıldan günümüze uzanan bu yapı özellikle duvar resimleri ile ünlenmiştir. İslam mimarisi ve sanatının ilk örneklerinden birisidir. 

Quseir Amra Duvar motifleri olarak meyveler, müzisyenler, av partileri, kralların portreleri, çıplak kadın resimleri bulunmaktadır. 

Um er-Rasas Ya da diğer adı ile Kastron Mefa'a. Bizans, İslam ve Roma medeniyetlerinin kalıntılarının bulunduğu arkeolojik bir sitedir. 8.yüzyılda önemli bir hac merkeziydi. 16'ya yakın kilise olduğu düşünülür. 

Um er-Rasas Bölge, 1200 yılından bu yana günümüze kadar gelmiştir. Bizans kilisesinin mozaik döşemeleri çok meşhurdur. 

5

Wadi Rum Burada çöl manzarası doğal kemerler, kayalar, geçitler ve dünyanın en güzel bal peteği görünümlü oluşumları vardır. Depremler ve rüzgar sonucu bu şekilleri almışlardır. 

Wadi Rum Birçok kavimlere ev sahipliği yapmıştır. Eski Arapça kitabeler, bedevi yaşam tarzı hakkında bilgi verir. 2011 yılında listeye alınmıştır. 

Uruguay

Colonia del Sacramento Hepimizin ismini eksik bildiği Doğu Uruguay Cumhuriyeti'nin güneybatısında yer alan 26.000 nüfuslu ufak bir şehir burası. 

Colonia del Sacramento Şehre zamanında İspanya ve Portekiz egemen olmuş. Binalar 17,18 ve 19. yüzyıla ait. 

Colonia del Sacramento Sokaklar, caddeler ve yerleşim yerleri Latin Amerika'da hakim olan dama tahtası biçiminin tam aksine daha doğal bir biçimdedirler. 

6

Colonia del Sacramento Colonia'ya önce 1680'de Portekizliler yerleşmiştir. İlk 10 yılda Portekiz egemenliği İspanya tarafından ihtilaf haline getirilmiş şehir İspanyol ve Portekizliler arasında pek çok kereler el değiştirmiştir. 1777'de İspanya bu stratejik şehri almıştır. 

Colonia del Sacramento 1995 yılında Dünya Mirasları Listesi'ne dahil edilmiştir. 

Colonia del Sacramento Listeye dahil edilmesinin en önemli nedeni; diğer şehirlerin aksine kendine has yapısı olmuştur. 

Colonia de Sacramento Şehir, okyanus havası ve sakin yaşam tarzı ile Uruguaylılara güzel bir yaşam sunmaktadır. 

Vanuatu

Şef Roi Mata'nın Mülkleri Avustralya'nın yaklaşık olarak 1700 km doğusunda bulunan bu ada ülkesi, 2008 yılında Dünya Mirasları Listesine adını yazdırdı.

Şef Roi Mata'nın Mülkleri 17. yüzyılda bu adada Roi Mata adında bir şef yaşamıştır. Kabilesi tarafından çok değer görmüştür. 

Şef Roi Mata'nın Mülkleri Şefin diğer adalarda da kullandığı ok, mızrak ve kullandığı kolyeler hala saklanmaktadır. 

7

Şef Roi Mata'nın Mülkleri Şefin yaşadığı, öldüğü ve gömülü olduğu evlerde zaman zaman ayinler yapılır ve şef anılır. 

Şef Roi Mata'nın Mülkleri Roi Mata'nın refomları, sözleri ve gelenekleri hala kabile üyeleri tarafından değer görmektedir. 

Şef Roi Mata'nın Mülkleri Kültürel kategoriden 2008 yılında listeye alınan bu yer, şimdilerde ise bunu turist çekmek için kullanıyor. 

Şef Roi Mata'nın Mülkleri Şef sayesinde bu ufak ada ülkesi tanınmaya başladı ve turist çekmeye başladı. 

Vatikan

Roma Tarihi Bölgesi Pek çok kişi tarafından dünyanın merkezi olarak kabul edilen Roma, bir efsaneye göre Romulus ve Remus tarafından M.Ö. 753 senesinde kurulmuştur.

Roma Tarihi Bölgesi Klasik Roma Dönemi'nden günümüze kadar uzanan kalıntılar şehrin pek çok yerinde bulunmaktadır. Roma Forumu ve Kolezyum şehrin göbeğindedir. 

Roma Tarihi Bölgesi 1990 yılında St. Paul Bazilikası da Roma topraklarına ait olarak kabul edilmiştir. 

8

Vatikan Şehri Rönesans ve Barok dönem eserleriylede ünlenen Vatikan, ayrıca dünyanın en küçük ülkelerinden birisidir. Katolik Hristiyanların Hac ibadetlerini yerine getirdikleri ve yılın her zamanı milyonlarca turistin akın ettiği bir şehir devlettir. 

Vatikan Şehri En önemli anıt St. Petrus Bazilikasıdır. 1989 yılına kadar hristiyan dünyasının en büyük katedrali ünvanını elinde bulunduruyordu. Merkez binanın tamamlanması 16.yüzyıldır. 

Vatikan Şehri Bu bölgedeki bir diğer önemli yapıt Sistine Şapelidir. Papalığa ait bu konferans odası Michelangelo'ya ait tablolarla doludur ve kendisinin en önemli yapıtlarından olan ''Mahşer'' buradadır. 

Vatikan Şehri Papaların seçildiği, yaşadığı, kendilerine has değişik kostümleri olan askerler (genellikle İsviçreliler) ile bu listenin olmazsa olmazlarından Vatikan şehri. 

Gökhan Dikmen

Yazar Hakkında

Gökhan Dikmen

1989 yılında Federal Almanya'da doğdum. Baba mesleği sayesinde 7 farklı şehirde yaşadım.