Google+

Arama formu

Yılda 5 iş günü izin kullanarak Dünya gezilir mi?

5 Yıl önce bana “Yılda 5 iş günü izin kullanarak Dünya gezilir mi?” diye sorsalardı, her halde gülüp geçerdim diye düşünüyorum.

4 Yıl önce keşfettiğim seyahat tutkum, bugünlerde bir Dünya turu maceraperestliğine dönüşmüş durumda.

EVET !!!  Yanlış duymadınız. Yılda 5 iş günü izin kullanarak Dünya gezilir, daha doğrusu gezilirmiş. Çünkü ben tek başıma, çok kısa periyotlara sığdırdığım macera dolu seyahatlerimde bunu bizzat yaşadım. Bana; “neden gitmişken uzun kalmıyorsun?”, “bu acelen niye?” ve en çokta “neden yalnız seyahat ediyorsun?” gibi ve benzeri çok sorular soruyorlar.
 

Yılda 5 iş günü izin kullanarak Dünya gezilir mi?

Aslında ben de çok isterdim elbet; her gittiğim ülkede uzun bir süre kalmayı ve gitmişken bulunduğum ülkenin çevresindeki diğer farklı ülkeleri ve bölgeleride o arada görmeyi ama ben bir İŞÇİYİM. Çalışan demir pas tutmaz parolasıyla, günde 10 saat çok yoğun bir mesaiyle, Hollanda’da çalışan sıradan bir işçi. Dünya’yı gezme ve görme merakı olan insanlar, genelde bu hayallerini emekli oldukan sonraya saklarlar tabikide imkanları olursa. Benim bu insanlardan tek farkım ise bu hayallerimi ertelememek oldu. Bu yüzden de çok kısıtlı zamanlarımı en iyi şekilde değerlendirerek kendimi hep yollarda daha doğrusu gök yüzünde bulutların üzerinde uçarken buldum.

5 İş günü yeterlimi peki? Evet çok uzaklar için yeterli, hatta Avrupa içi seyahatlerimde buna gerek bile duymadım. Sadece hafta sonu tatillerimi değerlendirerek, sırayla hemen hemen tüm Avrupa’nın başkentlerine seyahat ettim.

En son bir uzak doğu ülkesi olan Vietnam’a seyahat ettim. Bu seyahat benim şimdiye kadar yaptığım seyahatlerin içinde Küba seyahatimden sonra en uzun yol kat edeceğim bir seyahat olacaktı. O yüzden 5 iş günü izin kullanmam kaçınılmazdı. Ama bu seyahatim için kesinlikle ve kesinlikle 6 iş günü veya daha fazla iş günü izin kullanmamam gerekirdi. Yoksa bu yıl içerisinde başka bir Dünya durağına gidebilmem imkansız olabilirdi.

Nasıl bir plan yaptım peki? 5 İş gününün bir hafta olduğunu düşünürsek o haftanın başındaki ve sonundaki hafta sonlarını birleştirdiğimde (2+5+2) 9 gün yapıyor.  Hollanda’da her çalışanın yıllık izninden hariç, ayda bir gün izin hakkı bulunduğunu varsayarsak. O yüzden Vietnam’a Mart ayının sonunda gitmek benim için bulunmaz bir fırsattı, çünkü hem Mart ayının hemde Nisan ayının aylık izinlerini bir haftalık iznimle birleştirirsem seyahatim 11 gün sürecekti. (1)+(2+5+2)+(1)=11. Bende bu opsiyonu fark ettiğimde kendime Mehmet hazırlan 29 Mart’ta Vietnam’a gidiyorsun dedim.  :)

İşte bu kadar detaylı ayrıntılarına kadar düşünüyorum. Düşünmek zorundayım. Çünkü 5 iş gününden fazla izin kullanmam demek, o yıl içerisinde başka bir seyahate çıkabilmemin zorlaşması demek oluyor. Ayrıca her yıl yazları Türkiye’ye memleketime 4 hafta (20 iş günü) izin kullanarak gidiyorum. Türkiye’yi ve memleketimi seviyorum. Bu yüzden Dünya seyahatlerimin beni yazları memleketimden alıkoymasını kesinlikle istemiyorum. Eğer Dünya seyahatlerim için gerektiğinden fazla iş günü izni kullanırsam, yaz aylarında Türkiye’ye 4 haftalığına gidebilmem zorlaşır bu durumda Türkiye'ye çok kısa süreliğine gitmek zorunda kalabilirim.

Seyahatlerime çıkmadan önce gideceğim ülkeleri peki nasıl belirliyorum? Televizyonda çok sıkı bir gezi proğramları takipçisiyim, televizyonda gördüğüm ve burayada mutlak gidip görmeliyim dediğim yerleri hep kafamın bir köşesine yerleştiriyorum. Ama ilk etapta amacım her kıtadan en az bir ülkeyi gezip görmek. Acaba şimdi bizim Mehmet sırada hangi ülkeye gidecek diye sizden duyar gibiyim. Önce bir Afrika ülkesine sonrasında ise bir Güney Amerika ülkesine seyahat etmeyi düşünüyorum, çünkü Dünya’da gidip görmediğim iki kıta daha kaldı. Bunlardan biri Afrika kıtası, diğeri ise Güney Amerika kıtası. Ama öncesinde her yıl olduğu gibi bu yılda memleketim Denizli’ye gideceğim.

Son 4 yıl içinde seyahat edip, gezip gördüğüm ülke ve şehirleri:

VİETNAM (Hanoi, Danang, Hoi An, Ho Chi Minh City, Cu Chi),

KÜBA (Havana, Trinidad, Pınar del Rio, Santa Clara, Sancti Spirutus),

AMERİKA (New York),

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ (Dubai),

AVRUPA (Lizbon, Roma, Barcelona, Londra, Paris, Berlin, Brüksel, Amsterdam)

—————————————————————————————————————-

Başta eş ve dostlarımı ve beni takip eden tüm seyahatseverleri bir sonraki seyahatnamemde buluşmak dileğiyle sevgi ve saygıyla selamlıyorum,

Mehmet Han

14.07.2013


Yazar Hakkında

Mehmet Han

Tek başıma Dünyayı gezen bir gezginim. Planlı ve programlı bir şekilde çalışmaya devam ederek Dünyanın bütün kıtalarına seyahat ettim. Hollanda'da yaşıyorum. Seyahatlerim 12 günü geçmiyor, daha doğrusu geçemiyor çünkü yıllık izinlerimden faydalanarak seyahat ediyorum. Parolam: "HAYAT GEZİNCE GÜZEL"...


NURHAN YILMAZ kullanıcısının resmi
NURHAN YILMAZ
Pzt, 12/16/2013 - 16:03
Seyahat tutkusu böyle bir şey işte.Sevgili Mehmet seni kutluyorum.Hayatı ve yaşamı çözmüşsün tebrikler...
Mehmet Han kullanıcısının resmi
Mehmet Han
Sa, 12/17/2013 - 20:35
Teşekkür ederim Nurhan hanım.