Kuzey, merkez ve güney Guam olarak ayrılan adanın her köşesinde keşfetmek için farklı turistik yerler mevcuttur.

Kuzey Guam

c195fca7-15b5-4c4a-ae86-421ff8c683a4.jpg

Adanın kuzey bölümü genele oranla daha düz platolardan oluşmaktadır. Bu bölümde Dedo ve Yigo köyleri bulunur. Ayrıca ABD Andersen Havacılık üssü de bu bölgede yer almaktadır. Dedeo, Guam’ın en kalabalık köyüdür. Burada yer alan gezilecek noktalar arasında Guam Ulusal Doğal Yaşam Kuzeu Uç Bölgesi, Micronesia AVM, Two Lovers Point, parklar, plajlar ve yürüyüş rotaları vardır. Dededo’de hafta sonları bir hayli kalabalık olan bir bitpazarı da bulunmaktadır.

Guam Merkez Bölge

Dulce_Nombre_de_Maria_Cathedral_Basilica.JPG

Guam’ın merkez bölgesi bir hayli metropolitendir. Başkent Hagatna burada bulunur. Köyün içinde pek çok tarihi yapı mevcuttur. Tumon Körfezi lüks oteller ve plajlar bölgesidir. Buradaki gezilecek yerler arasında, Chamorro Köyü ve burada çarşamba günleri açılan Gece Pazarı, tarihi meydan Plaza de Espana ve Dulce Nombre de Maria Katedrali ve plajlar vardır. Plajların çoğunda parasailing, kite boarding, bot sürüşü gibi su sporları yapılmaktadır. Bazı yerel şirketler dalış, balık avı ve yunus izleme turları düzenlemektedir. Şehrin en cafcaflı gece hayatı da bu bölgededir.

Güney Guam

106994992.24GCCeM8.GuamNov08542.jpg

Guam'ın güney bölgesi en kırsal ve dolayısıyla da en fotografik güzelliğe sahip bölgesidir. Volkanik dağlar, yeşil ovalar üzerine kurulmuş olan bu bölgede yaşayan halk yerel Chamorro geleneklerini korumuştur. Özellikle de Inarajan's Gef Pa'go Kültür Köyü, 2. Dünya Savaşı öncesinin Guam’ını yaşatmaktadır. Merizo plajı ve bir lagünün karşısında yer alan Cocos Adası da görülmeye değerdir.

Puntan Dos Amantes (Two Lovers Point)

tlp2.jpg

Türkçesi İki Sevgili Tepesi anlamına gelen bu tepe Tumon Körfezi’nin kuzey ucundadır ve yüksekliği 112 metredir. Adanın hem doğu hem de batı kısmının yukarıdan izlenebileceği bu tepenin ayrıca güneyin volkanik coğrafyasına da bakışı vardır.

Plajlar

Guam’ın plajlarının güzelliğini anlatmak için kelimeler yetmez. Adanın kuzey güney doğu batı her kısmında pek çok güzel plaj vardır ancak en öne çıkan bölge Tumon Körfezi’dir. Guam’ın dünyaca meşhur plajlarının en büyük özelliği su sıcaklığının ideal seviyede olmasıdır. Yani ne çok sıcak ne de soğuk...