Google+

Guam

Guam - : - / -
--℃
1 USD=0.00
Type B100-125V15 A
 • Ocaweather-icon26.9℃
 • Şubweather-icon26.8℃
 • Marweather-icon27.1℃
 • Nisweather-icon27.8℃
 • Mayweather-icon28.1℃
 • Hazweather-icon28.3℃
 • Temweather-icon28℃
 • Ağuweather-icon27.8℃
 • Eylweather-icon27.8℃
 • Ekiweather-icon27.9℃
 • Kasweather-icon27.8℃
 • Araweather-icon27.5℃
Nüfus: 161,785 / Dil: İngilizce ve Chamorro / Para Birimi: Amerikan Doları (USD) / İklim: Tropik / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

51610-Guam.jpg

Guam, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı özerk bir bölgedir. Pasifik Okyanusu’unun kuzey batı kısmında yer alan ada ABD’ye bağlı beş özerk bölgeden biridir. Başkenti Hagatna’dır, en kalabalık şehri ise Dededo’dur. Yerel halkına Chamorro denir. Adaya 4,000 yıl önce yerleştikleri tahmin edilmektedir. Adaya ayak basan ilk Avrupalı, Portekizli kâşif Macellan’dır. 1521 yılında Macellan tarafından keşfedilmesiyle birlikte ada sömürgeleştirilmiştir. 1898 yılında, İspanyol-Amerikan savaşının sonucunda ada Amerikalıların eline geçmiştir.

2. Dünya Savaşı’ndan önce Guam ve diğer özerk bölgelerin üçü, yani Samoa, Hawai ve Filipinler, dışında başka bir özerk bölgeyi denetimi altına almamış bulunan ABD, Pearl Harbor saldırısı sonucunda Guam’ı kısa süreliğine Japonya’ya kaptırmıştır. 30 aylık işgal süresinde ada büyük eziyet görmüştür. Adanın ABD hâkimiyetine yeniden geçmesinden sonra da işler pek farklı olmamıştır. 1960’lardan sonra ekonomik bir atılım yapan ada turizm alanında gelişmiştir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=hndXHn1dan8

Kuzey, merkez ve güney Guam olarak ayrılan adanın her köşesinde keşfetmek için farklı turistik yerler mevcuttur.

Kuzey Guam

010 Oca 2017Gezilecek Yerler

Kuzey Guam

Adanın kuzey bölümü genele oranla daha düz platolardan oluşmaktadır. Bu bölümde Dedo ve Yigo köyleri bulunur. Ayrıca ABD Andersen Havacılık üssü de bu bölgede yer almaktadır. Dedeo, Guam’ın en kalabalık köyüdür. Burada yer alan gezilecek noktalar arasında Guam Ulusal Doğal Yaşam Kuzeu Uç Bölgesi, Micronesia AVM, Two Lovers Point, parklar, plajlar ve yürüyüş rotaları vardır. Dededo’de hafta sonları bir hayli kalabalık olan bir bitpazarı da bulunmaktadır.

-

Guam Merkez Bölge

010 Oca 2017Gezilecek Yerler

Guam Merkez Bölge

Guam’ın merkez bölgesi bir hayli metropolitendir. Başkent Hagatna burada bulunur. Köyün içinde pek çok tarihi yapı mevcuttur. Tumon Körfezi lüks oteller ve plajlar bölgesidir. Buradaki gezilecek yerler arasında, Chamorro Köyü ve burada çarşamba günleri açılan Gece Pazarı, tarihi meydan Plaza de Espana ve Dulce Nombre de Maria Katedrali ve plajlar vardır. Plajların çoğunda parasailing, kite boarding, bot sürüşü gibi su sporları yapılmaktadır. Bazı yerel şirketler dalış, balık avı ve yunus izleme turları düzenlemektedir. Şehrin en cafcaflı gece hayatı da bu bölgededir.

-

Güney Guam

010 Oca 2017Gezilecek Yerler

Güney Guam

Guam'ın güney bölgesi en kırsal ve dolayısıyla da en fotografik güzelliğe sahip bölgesidir. Volkanik dağlar, yeşil ovalar üzerine kurulmuş olan bu bölgede yaşayan halk yerel Chamorro geleneklerini korumuştur. Özellikle de Inarajan's Gef Pa'go Kültür Köyü, 2. Dünya Savaşı öncesinin Guam’ını yaşatmaktadır. Merizo plajı ve bir lagünün karşısında yer alan Cocos Adası da görülmeye değerdir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Guam Pasifik Okyanusu’nun kuzeybatısında, Hawaii'nin ise 5.000 kilometre batısında yer almaktadır.

Geolocation

Guam'ın iklimi tropiktir. Sıcaklık 21-32°C arasında değişir. En çok yağış Temmuz ile Eylül ayları arasında düşer. Kente gitmek için ideal dönem yağışların yaşanmadığı Ocak ve Temmuz arası dönemdir.

Türkiye’den Guam’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Kente Chicago, Houston, Los Angeles, San Francisco üzerinden aktarmalı uçuşlar söz konusudur. Ayrıca Tokyo ya da Hong Kong üzerinden de Guam’a geçilebilmektedir. Çok sayıda olmamakla beraber Guam’a giden cruise gemileri de vardır.

Guam’daki turist bölgesi Tumon Körfezi’dir. Burada Waikiki Plajı’ndakine benzer şekilde yüksek fiyatlı otel ve resortlar vardır. Daha uygun konaklama opsiyonları havalimanı çevresinde, özellikle de Harmon köyünde bulunmaktadır. Yanlız Harmon bölgesi hem endüstriyel hem de meskûn bir bölgedir ve oteller iş merkezlerinin olduğu kısımdadır.

lam-lam-sized.jpg

Guam’da iç ulaşımı sağlayan otobüsler vardır ancak bu araçların sefer sıklıkları pek planlı değildir. Bir otobüs için 2 saat bekleyebilirsiniz. Guam adasındaki toplu taşıma sistemi çok yavaştır ve pek güvenilir değildir.

ABD'de yaygın olan pişirme stilleri, diğer Batı ülkelerindekilerine benzer. Buğday, ABD'de kullanılan ana tahıl bitkisidir. Geleneksel Amerikan mutfağında hindi, geyik eti, patates, tatlı patates, mısır, kabak ve akçaağaç şurubu gibi malzemeler kullanılmaktadır. Bunların hepsi Amerikan yerlileri ve ilk Avrupalı göçmenler tarafından işlenmektedir.

Mangalda yavaşça pişirilen domuz ya da dana eti, crab cake, patates cipsi ve damla çikolatalı kurabiye, Amerikalılara özgü yemeklerdir. Elmalı tart, kızarmış tavuk, pizza, hamburger ve hot dog gibi karakteristik yemekler, çeşitli göçmen grupların getirdikleri tarifelerden kaynaklanır. Pomfrit; burrito ve taco gibi Meksika yemekleri ve İtalyan kaynaklarından özgürce uyarlanan makarna yemekleri bütün ülke çapında tüketilmektedir.

Popüler restoranlar

Jeff's Pirates Cove: Burası plajda yer alan harika bir mekândır. Deniz manzarası eşliğinde burger yanında bira içmek keyiflidir.

Pika's Cafe: Tamuning’de yer alan mekânda kahvaltı ve öğlen yemeği vardır. Yerel halkın hafta sonları mutlaka gittiği mekanda servis biraz yavaş ama buna değer.

Diğer restoranlar: McKraut’s, WAON, Jamaican Grill, Sand Dune, Al Dente Ristorante, Aqua, Bayside BBQ.

Bahşiş

Guam restoranlarında bahşiş vermeniz beklenmektedir. Hesabın yüzde 15-20’si uygun olacaktır.

Guam’da çok hareketli bir gece hayatı vardır. Her yaştan tatilciye uygun eğlence seçenekleri mevcuttur. Şehrin en hareketli gece hayatı ise Tumon Körfezi civarındadır. Chamorro köyünde sadece çarşambaları kurulan bir gece pazarı bulunur.

Guam Plaj Festivali (Temmuz-Ağustos): Governor Joseph Flores Beach Park’ta her yıl 16 Temmuz’da başlayan festivalde, plaj boyunca spor, dans, film etkinliklerine katılabilir, canlı müzik dinleyebilirsiniz.

Japon Bahar Festivali (Kasım): Governor Joseph Flores Beach Park’ta düzenlenen festivalde geleneksel Japon Bahar Festivali yapılmaktadır. Japon yerel halkının sunduğu yemeklerden tadabilir, gösterilerini izleyebilirsiniz.

FOPA (Pasifik Sanatları Festivali) ((Mayıs-Haziran): 1972 yılından beri her 4 yılda bir yapılan festivalde sanatçılar ve zanaatkârlar bir araya gelmektedir. Pasifik insanlarının buluştuğu bu en büyük festivalde yerel kültürle ilgili her şeyi görmek ve yaşamak mümkündür.

Guam’ın moda ve alışveriş merkezi tartışmasız Tumon’dur. Sayısız lüks butik barındıran alışveriş merkezleri bu bölgededir. DFS Guam Galleria, The Plaza ve Tumon Sands Plaza ise ilk akla gelenlerdir. Tumon bölgesi dışında üç adet büyük AVM daha vardır: Hagatna’daki The Agana Shopping Center, Tamuning’deki Guam Premier Outlets ve Dedeo’daki Micronesia Mall.

Guam (GMT +10) ile Türkiye (GMT +2) arasında 8 saat zaman farkı bulunmaktadır. Türkiye’nin saati Guam’dan 8 saat ileridedir.

Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı olan Guam’ın para birimi Amerikan Doları’dır. 1 TL yaklaşık 0,33 Amerikan Doları’dır.

Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı olan Guam’ın resmi dili İngilizce ve Chamorro dilleridir. Bölgede ayrıca Filipince, Çince, Korece ve Japonca dilleri de konuşulmaktadır.

LOS ANGELES BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 6300 Wilshire Blvd.,Suite 2010, Los Angeles, CA 90048

Telefon: Direkt Tel: +1 (323) 591 6475, +1 (323) 591 6476, +1 (323) 655 8923 Santral Tel: +1 (323) 591 6480, +1 (323) 591 6481 ,+1 (323) 591 6482, +1 (323) 655 8832

Faks: Faks: +1 (323) 655 8681

consulate.losangeles@mfa.gov.tr

http://losangeles.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Alaska, Arizona, Colorado, Idaho, California, Montana, Nevada, Oregan, Utah, Washington, Wyoming Eyaletleri, Hawaii Ve Pasifik Adaları

Yeni Yıl (1 Ocak)

Martin Luther King Günü

Başkanlık Günü

Anma Günü

Bağımsızlık Günü (4 Temmuz)

İşçi Bayramı

Columbus Günü

Kıdemliler Günü (11 Kasım)

Şükran Günü

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Guam’a girmek için vize alması gerekmektedir.