Guam Hakkında Bilinmesi Gerekenler

51610-Guam.jpg

Guam, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı özerk bir bölgedir. Pasifik Okyanusu’unun kuzey batı kısmında yer alan ada ABD’ye bağlı beş özerk bölgeden biridir. Başkenti Hagatna’dır, en kalabalık şehri ise Dededo’dur. Yerel halkına Chamorro denir. Adaya 4,000 yıl önce yerleştikleri tahmin edilmektedir. Adaya ayak basan ilk Avrupalı, Portekizli kâşif Macellan’dır. 1521 yılında Macellan tarafından keşfedilmesiyle birlikte ada sömürgeleştirilmiştir. 1898 yılında, İspanyol-Amerikan savaşının sonucunda ada Amerikalıların eline geçmiştir.

2. Dünya Savaşı’ndan önce Guam ve diğer özerk bölgelerin üçü, yani Samoa, Hawai ve Filipinler, dışında başka bir özerk bölgeyi denetimi altına almamış bulunan ABD, Pearl Harbor saldırısı sonucunda Guam’ı kısa süreliğine Japonya’ya kaptırmıştır. 30 aylık işgal süresinde ada büyük eziyet görmüştür. Adanın ABD hâkimiyetine yeniden geçmesinden sonra da işler pek farklı olmamıştır. 1960’lardan sonra ekonomik bir atılım yapan ada turizm alanında gelişmiştir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=hndXHn1dan8

Guam ile İlgili

Guam Nerededir?

Guam Pasifik Okyanusu’nun kuzeybatısında, Hawaii'nin ise 5.000 kilometre batısında yer almaktadır.

Guam’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Guam’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Kente Chicago, Houston, Los Angeles, San Francisco üzerinden aktarmalı uçuşlar söz konusudur. Ayrıca Tokyo ya da Hong Kong üzerinden de Guam’a geçilebilmektedir. Çok sayıda olmamakla beraber Guam’a giden cruise gemileri de vardır.

Guam’a Ne Zaman Gidilir?

Guam'ın iklimi tropiktir. Sıcaklık 21-32°C arasında değişir. En çok yağış Temmuz ile Eylül ayları arasında düşer. Kente gitmek için ideal dönem yağışların yaşanmadığı Ocak ve Temmuz arası dönemdir.

Guam’da Nerede Kalmalı?

Guam’daki turist bölgesi Tumon Körfezi’dir. Burada Waikiki Plajı’ndakine benzer şekilde yüksek fiyatlı otel ve resortlar vardır. Daha uygun konaklama opsiyonları havalimanı çevresinde, özellikle de Harmon köyünde bulunmaktadır. Yanlız Harmon bölgesi hem endüstriyel hem de meskûn bir bölgedir ve oteller iş merkezlerinin olduğu kısımdadır.

Guam İçi Ulaşım

lam-lam-sized.jpg

Guam’da iç ulaşımı sağlayan otobüsler vardır ancak bu araçların sefer sıklıkları pek planlı değildir. Bir otobüs için 2 saat bekleyebilirsiniz. Guam adasındaki toplu taşıma sistemi çok yavaştır ve pek güvenilir değildir.

Guam Mutfağı

ABD'de yaygın olan pişirme stilleri, diğer Batı ülkelerindekilerine benzer. Buğday, ABD'de kullanılan ana tahıl bitkisidir. Geleneksel Amerikan mutfağında hindi, geyik eti, patates, tatlı patates, mısır, kabak ve akçaağaç şurubu gibi malzemeler kullanılmaktadır. Bunların hepsi Amerikan yerlileri ve ilk Avrupalı göçmenler tarafından işlenmektedir.

Mangalda yavaşça pişirilen domuz ya da dana eti, crab cake, patates cipsi ve damla çikolatalı kurabiye, Amerikalılara özgü yemeklerdir. Elmalı tart, kızarmış tavuk, pizza, hamburger ve hot dog gibi karakteristik yemekler, çeşitli göçmen grupların getirdikleri tarifelerden kaynaklanır. Pomfrit; burrito ve taco gibi Meksika yemekleri ve İtalyan kaynaklarından özgürce uyarlanan makarna yemekleri bütün ülke çapında tüketilmektedir.

Popüler restoranlar

Jeff's Pirates Cove: Burası plajda yer alan harika bir mekândır. Deniz manzarası eşliğinde burger yanında bira içmek keyiflidir.

Pika's Cafe: Tamuning’de yer alan mekânda kahvaltı ve öğlen yemeği vardır. Yerel halkın hafta sonları mutlaka gittiği mekanda servis biraz yavaş ama buna değer.

Diğer restoranlar: McKraut’s, WAON, Jamaican Grill, Sand Dune, Al Dente Ristorante, Aqua, Bayside BBQ.

Bahşiş

Guam restoranlarında bahşiş vermeniz beklenmektedir. Hesabın yüzde 15-20’si uygun olacaktır.

Guam’da Alışveriş

Guam’ın moda ve alışveriş merkezi tartışmasız Tumon’dur. Sayısız lüks butik barındıran alışveriş merkezleri bu bölgededir. DFS Guam Galleria, The Plaza ve Tumon Sands Plaza ise ilk akla gelenlerdir. Tumon bölgesi dışında üç adet büyük AVM daha vardır: Hagatna’daki The Agana Shopping Center, Tamuning’deki Guam Premier Outlets ve Dedeo’daki Micronesia Mall.

Guam Gece Hayatı

Guam’da çok hareketli bir gece hayatı vardır. Her yaştan tatilciye uygun eğlence seçenekleri mevcuttur. Şehrin en hareketli gece hayatı ise Tumon Körfezi civarındadır. Chamorro köyünde sadece çarşambaları kurulan bir gece pazarı bulunur.

Guam Festivaller

Guam Plaj Festivali (Temmuz-Ağustos): Governor Joseph Flores Beach Park’ta her yıl 16 Temmuz’da başlayan festivalde, plaj boyunca spor, dans, film etkinliklerine katılabilir, canlı müzik dinleyebilirsiniz.

Japon Bahar Festivali (Kasım): Governor Joseph Flores Beach Park’ta düzenlenen festivalde geleneksel Japon Bahar Festivali yapılmaktadır. Japon yerel halkının sunduğu yemeklerden tadabilir, gösterilerini izleyebilirsiniz.

FOPA (Pasifik Sanatları Festivali) ((Mayıs-Haziran): 1972 yılından beri her 4 yılda bir yapılan festivalde sanatçılar ve zanaatkârlar bir araya gelmektedir. Pasifik insanlarının buluştuğu bu en büyük festivalde yerel kültürle ilgili her şeyi görmek ve yaşamak mümkündür.

Guam Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Martin Luther King Günü

Başkanlık Günü

Anma Günü

Bağımsızlık Günü (4 Temmuz)

İşçi Bayramı

Columbus Günü

Kıdemliler Günü (11 Kasım)

Şükran Günü

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Guam İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Guam Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Guam’a girmek için vize alması gerekmektedir.

Guam Türkiye Dış Temsilcilikleri

LOS ANGELES BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 6300 Wilshire Blvd.,Suite 2010, Los Angeles, CA 90048

Telefon: Direkt Tel: +1 (323) 591 6475, +1 (323) 591 6476, +1 (323) 655 8923 Santral Tel: +1 (323) 591 6480, +1 (323) 591 6481 ,+1 (323) 591 6482, +1 (323) 655 8832

Faks: Faks: +1 (323) 655 8681

[email protected]

http://losangeles.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Alaska, Arizona, Colorado, Idaho, California, Montana, Nevada, Oregan, Utah, Washington, Wyoming Eyaletleri, Hawaii Ve Pasifik Adaları

Guam Para Birimi

Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı olan Guam’ın para birimi Amerikan Doları’dır. 1 TL yaklaşık 0,33 Amerikan Doları’dır.

Guam Resmi Dili

Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı olan Guam’ın resmi dili İngilizce ve Chamorro dilleridir. Bölgede ayrıca Filipince, Çince, Korece ve Japonca dilleri de konuşulmaktadır.

Guam Saat Farkı

Guam (GMT +10) ile Türkiye (GMT +2) arasında 8 saat zaman farkı bulunmaktadır. Türkiye’nin saati Guam’dan 8 saat ileridedir.

Guam Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26.9oC
  • Şub 26.8oC
  • Mar 27.1oC
  • Nis 27.8oC
  • May 28.1oC
  • Haz 28.3oC
  • Tem 28oC
  • Agu 27.8oC
  • Eyl 27.8oC
  • Eki 27.9oC
  • Kas 27.8oC
  • Ara 27.5oC

Kısa Kısa

Nüfus: 161,785 / Dil: İngilizce ve Chamorro / Para Birimi: Amerikan Doları (USD) / İklim: Tropik / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün