Guam Hakkında Bilinmesi Gerekenler

51610-Guam.jpg

Guam, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı özerk bir bölgedir. Pasifik Okyanusu’unun kuzey batı kısmında yer alan ada ABD’ye bağlı beş özerk bölgeden biridir. Başkenti Hagatna’dır, en kalabalık şehri ise Dededo’dur. Yerel halkına Chamorro denir. Adaya 4,000 yıl önce yerleştikleri tahmin edilmektedir. Adaya ayak basan ilk Avrupalı, Portekizli kâşif Macellan’dır. 1521 yılında Macellan tarafından keşfedilmesiyle birlikte ada sömürgeleştirilmiştir. 1898 yılında, İspanyol-Amerikan savaşının sonucunda ada Amerikalıların eline geçmiştir.

2. Dünya Savaşı’ndan önce Guam ve diğer özerk bölgelerin üçü, yani Samoa, Hawai ve Filipinler, dışında başka bir özerk bölgeyi denetimi altına almamış bulunan ABD, Pearl Harbor saldırısı sonucunda Guam’ı kısa süreliğine Japonya’ya kaptırmıştır. 30 aylık işgal süresinde ada büyük eziyet görmüştür. Adanın ABD hâkimiyetine yeniden geçmesinden sonra da işler pek farklı olmamıştır. 1960’lardan sonra ekonomik bir atılım yapan ada turizm alanında gelişmiştir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=hndXHn1dan8

Guam Nerededir?

Guam Pasifik Okyanusu’nun kuzeybatısında, Hawaii'nin ise 5.000 kilometre batısında yer almaktadır.

Guam’a Ne Zaman Gidilir?

Guam'ın iklimi tropiktir. Sıcaklık 21-32°C arasında değişir. En çok yağış Temmuz ile Eylül ayları arasında düşer. Kente gitmek için ideal dönem yağışların yaşanmadığı Ocak ve Temmuz arası dönemdir.

Guam’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Guam’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Kente Chicago, Houston, Los Angeles, San Francisco üzerinden aktarmalı uçuşlar söz konusudur. Ayrıca Tokyo ya da Hong Kong üzerinden de Guam’a geçilebilmektedir. Çok sayıda olmamakla beraber Guam’a giden cruise gemileri de vardır.

Guam’da Nerede Kalmalı?

Guam’daki turist bölgesi Tumon Körfezi’dir. Burada Waikiki Plajı’ndakine benzer şekilde yüksek fiyatlı otel ve resortlar vardır. Daha uygun konaklama opsiyonları havalimanı çevresinde, özellikle de Harmon köyünde bulunmaktadır. Yanlız Harmon bölgesi hem endüstriyel hem de meskûn bir bölgedir ve oteller iş merkezlerinin olduğu kısımdadır.

Guam İçi Ulaşım

lam-lam-sized.jpg

Guam’da iç ulaşımı sağlayan otobüsler vardır ancak bu araçların sefer sıklıkları pek planlı değildir. Bir otobüs için 2 saat bekleyebilirsiniz. Guam adasındaki toplu taşıma sistemi çok yavaştır ve pek güvenilir değildir.

Guam Mutfağı

ABD'de yaygın olan pişirme stilleri, diğer Batı ülkelerindekilerine benzer. Buğday, ABD'de kullanılan ana tahıl bitkisidir. Geleneksel Amerikan mutfağında hindi, geyik eti, patates, tatlı patates, mısır, kabak ve akçaağaç şurubu gibi malzemeler kullanılmaktadır. Bunların hepsi Amerikan yerlileri ve ilk Avrupalı göçmenler tarafından işlenmektedir.

Devamını Oku

Guam Gece Hayatı

Guam’da çok hareketli bir gece hayatı vardır. Her yaştan tatilciye uygun eğlence seçenekleri mevcuttur. Şehrin en hareketli gece hayatı ise Tumon Körfezi civarındadır. Chamorro köyünde sadece çarşambaları kurulan bir gece pazarı bulunur.

Guam Festivaller

Guam Plaj Festivali (Temmuz-Ağustos): Governor Joseph Flores Beach Park’ta her yıl 16 Temmuz’da başlayan festivalde, plaj boyunca spor, dans, film etkinliklerine katılabilir, canlı müzik dinleyebilirsiniz.

Japon Bahar Festivali (Kasım): Governor Joseph Flores Beach Park’ta düzenlenen festivalde geleneksel Japon Bahar Festivali yapılmaktadır. Japon yerel halkının sunduğu yemeklerden tadabilir, gösterilerini izleyebilirsiniz.

Devamını Oku

Guam’da Alışveriş

Guam’ın moda ve alışveriş merkezi tartışmasız Tumon’dur. Sayısız lüks butik barındıran alışveriş merkezleri bu bölgededir. DFS Guam Galleria, The Plaza ve Tumon Sands Plaza ise ilk akla gelenlerdir. Tumon bölgesi dışında üç adet büyük AVM daha vardır: Hagatna’daki The Agana Shopping Center, Tamuning’deki Guam Premier Outlets ve Dedeo’daki Micronesia Mall.

Guam Saat Farkı

Guam (GMT +10) ile Türkiye (GMT +2) arasında 8 saat zaman farkı bulunmaktadır. Türkiye’nin saati Guam’dan 8 saat ileridedir.

Guam Para Birimi

Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı olan Guam’ın para birimi Amerikan Doları’dır. 1 TL yaklaşık 0,33 Amerikan Doları’dır.

Guam Resmi Dili

Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı olan Guam’ın resmi dili İngilizce ve Chamorro dilleridir. Bölgede ayrıca Filipince, Çince, Korece ve Japonca dilleri de konuşulmaktadır.

Guam Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Martin Luther King Günü

Başkanlık Günü

Anma Günü

Bağımsızlık Günü (4 Temmuz)

İşçi Bayramı

Columbus Günü

Kıdemliler Günü (11 Kasım)

Şükran Günü

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Guam Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Guam’a girmek için vize alması gerekmektedir.

Guam Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26.9oC
  • Şub 26.8oC
  • Mar 27.1oC
  • Nis 27.8oC
  • May 28.1oC
  • Haz 28.3oC
  • Tem 28oC
  • Agu 27.8oC
  • Eyl 27.8oC
  • Eki 27.9oC
  • Kas 27.8oC
  • Ara 27.5oC

Kısa Kısa

Nüfus: 161,785 / Dil: İngilizce ve Chamorro / Para Birimi: Amerikan Doları (USD) / İklim: Tropik / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün