Google+

Arama formu

Guam’da çok hareketli bir gece hayatı vardır. Her yaştan tatilciye uygun...
Devamı oku
Guam’ın moda ve alışveriş merkezi tartışmasız Tumon’dur. Sayısız lüks...
Devamı oku
Guam Plaj Festivali (Temmuz-Ağustos): Governor Joseph Flores Beach Park’...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Martin Luther King Günü Başkanlık Günü Anma Günü...
Devamı oku
Guam, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı özerk bir bölgedir....
Devamı oku
Acil yardım: 911 Yangın: 911 Polis: 911
Devamı oku
Guam Pasifik Okyanusu’nun kuzeybatısında, Hawaii'nin ise 5.000 kilometre...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Guam’a girmek için vize alması...
Devamı oku
Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı olan Guam’ın para birimi Amerikan...
Devamı oku
Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı olan Guam’ın resmi dili İngilizce...
Devamı oku
Guam (GMT +10) ile Türkiye (GMT +2) arasında 8 saat zaman farkı...
Devamı oku
LOS ANGELES BAŞKONSOLOSLUĞU Adres: 6300 Wilshire Blvd.,Suite 2010, Los...
Devamı oku
Guam'ın iklimi tropiktir. Sıcaklık 21-32°C arasında değişir. En çok...
Devamı oku
Türkiye’den Guam’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Kente Chicago, Houston,...
Devamı oku
Guam’daki turist bölgesi Tumon Körfezi’dir. Burada Waikiki Plajı’ndakine...
Devamı oku
Guam’da iç ulaşımı sağlayan otobüsler vardır ancak bu araçların sefer...
Devamı oku
Kuzey, merkez ve güney Guam olarak ayrılan adanın her köşesinde...
Devamı oku
ABD'de yaygın olan pişirme stilleri, diğer Batı ülkelerindekilerine...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 USD = 0.00
Priz Tipi Type B100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 26.9℃
Şub 26.8℃
Mar 27.1℃
Nis 27.8℃
May 28.1℃
Haz 28.3℃
Tem 28℃
Ağu 27.8℃
Eyl 27.8℃
Eki 27.9℃
Kas 27.8℃
Ara 27.5℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 161,785 / Dil: İngilizce ve Chamorro / Para Birimi: Amerikan Doları (USD) / İklim: Tropik / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Guam Hakkında Bilinmesi Gerekenler

51610-Guam.jpg

Guam, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı özerk bir bölgedir. Pasifik Okyanusu’unun kuzey batı kısmında yer alan ada ABD’ye bağlı beş özerk bölgeden biridir. Başkenti Hagatna’dır, en kalabalık şehri ise Dededo’dur. Yerel halkına Chamorro denir. Adaya 4,000 yıl önce yerleştikleri tahmin edilmektedir. Adaya ayak basan ilk Avrupalı, Portekizli kâşif Macellan’dır. 1521 yılında Macellan tarafından keşfedilmesiyle birlikte ada sömürgeleştirilmiştir. 1898 yılında, İspanyol-Amerikan savaşının sonucunda ada Amerikalıların eline geçmiştir.

2. Dünya Savaşı’ndan önce Guam ve diğer özerk bölgelerin üçü, yani Samoa, Hawai ve Filipinler, dışında başka bir özerk bölgeyi denetimi altına almamış bulunan ABD, Pearl Harbor saldırısı sonucunda Guam’ı kısa süreliğine Japonya’ya kaptırmıştır. 30 aylık işgal süresinde ada büyük eziyet görmüştür. Adanın ABD hâkimiyetine yeniden geçmesinden sonra da işler pek farklı olmamıştır. 1960’lardan sonra ekonomik bir atılım yapan ada turizm alanında gelişmiştir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=hndXHn1dan8

Guam’da Gezilecek Yerler

Kuzey, merkez ve güney Guam olarak ayrılan adanın her köşesinde keşfetmek için farklı turistik yerler mevcuttur.

Kuzey Guam

Kuzey Guam

Adanın kuzey bölümü genele oranla daha düz platolardan oluşmaktadır. Bu bölümde Dedo ve Yigo köyleri bulunur. Ayrıca ABD Andersen Havacılık üssü de bu bölgede yer almaktadır. Dedeo, Guam’ın en kalabalık köyüdür. Burada yer alan gezilecek noktalar arasında Guam Ulusal Doğal Yaşam Kuzeu Uç Bölgesi, Micronesia AVM, Two Lovers Point, parklar, plajlar ve yürüyüş rotaları vardır. Dededo’de hafta sonları bir hayli kalabalık olan bir bitpazarı da bulunmaktadır.

Guam Merkez Bölge

Guam Merkez Bölge

Guam’ın merkez bölgesi bir hayli metropolitendir. Başkent Hagatna burada bulunur. Köyün içinde pek çok tarihi yapı mevcuttur. Tumon Körfezi lüks oteller ve plajlar bölgesidir. Buradaki gezilecek yerler arasında, Chamorro Köyü ve burada çarşamba günleri açılan Gece Pazarı, tarihi meydan Plaza de Espana ve Dulce Nombre de Maria Katedrali ve plajlar vardır. Plajların çoğunda parasailing, kite boarding, bot sürüşü gibi su sporları yapılmaktadır. Bazı yerel şirketler dalış, balık avı ve yunus izleme turları düzenlemektedir. Şehrin en cafcaflı gece hayatı da bu bölgededir.

Güney Guam

Güney Guam

Guam'ın güney bölgesi en kırsal ve dolayısıyla da en fotografik güzelliğe sahip bölgesidir. Volkanik dağlar, yeşil ovalar üzerine kurulmuş olan bu bölgede yaşayan halk yerel Chamorro geleneklerini korumuştur. Özellikle de Inarajan's Gef Pa'go Kültür Köyü, 2. Dünya Savaşı öncesinin Guam’ını yaşatmaktadır. Merizo plajı ve bir lagünün karşısında yer alan Cocos Adası da görülmeye değerdir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Guam Nerededir?

Guam Pasifik Okyanusu’nun kuzeybatısında, Hawaii'nin ise 5.000 kilometre batısında yer almaktadır.

Guam’a Ne Zaman Gidilir?

Guam'ın iklimi tropiktir. Sıcaklık 21-32°C arasında değişir. En çok yağış Temmuz ile Eylül ayları arasında düşer. Kente gitmek için ideal dönem yağışların yaşanmadığı Ocak ve Temmuz arası dönemdir.

Guam’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Guam’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Kente Chicago, Houston, Los Angeles, San Francisco üzerinden aktarmalı uçuşlar söz konusudur. Ayrıca Tokyo ya da Hong Kong üzerinden de Guam’a geçilebilmektedir. Çok sayıda olmamakla beraber Guam’a giden cruise gemileri de vardır.

Guam şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Guam’da Nerede Kalmalı?

Guam’daki turist bölgesi Tumon Körfezi’dir. Burada Waikiki Plajı’ndakine benzer şekilde yüksek fiyatlı otel ve resortlar vardır. Daha uygun konaklama opsiyonları havalimanı çevresinde, özellikle de Harmon köyünde bulunmaktadır. Yanlız Harmon bölgesi hem endüstriyel hem de meskûn bir bölgedir ve oteller iş merkezlerinin olduğu kısımdadır.

Guam İçi Ulaşım

lam-lam-sized.jpg

Guam’da iç ulaşımı sağlayan otobüsler vardır ancak bu araçların sefer sıklıkları pek planlı değildir. Bir otobüs için 2 saat bekleyebilirsiniz. Guam adasındaki toplu taşıma sistemi çok yavaştır ve pek güvenilir değildir.

Guam Mutfağı

ABD'de yaygın olan pişirme stilleri, diğer Batı ülkelerindekilerine benzer. Buğday, ABD'de kullanılan ana tahıl bitkisidir. Geleneksel Amerikan mutfağında hindi, geyik eti, patates, tatlı patates, mısır, kabak ve akçaağaç şurubu gibi malzemeler kullanılmaktadır. Bunların hepsi Amerikan yerlileri ve ilk Avrupalı göçmenler tarafından işlenmektedir.

Mangalda yavaşça pişirilen domuz ya da dana eti, crab cake, patates cipsi ve damla çikolatalı kurabiye, Amerikalılara özgü yemeklerdir. Elmalı tart, kızarmış tavuk, pizza, hamburger ve hot dog gibi karakteristik yemekler, çeşitli göçmen grupların getirdikleri tarifelerden kaynaklanır. Pomfrit; burrito ve taco gibi Meksika yemekleri ve İtalyan kaynaklarından özgürce uyarlanan makarna yemekleri bütün ülke çapında tüketilmektedir.

Popüler restoranlar

Jeff's Pirates Cove: Burası plajda yer alan harika bir mekândır. Deniz manzarası eşliğinde burger yanında bira içmek keyiflidir.

Pika's Cafe: Tamuning’de yer alan mekânda kahvaltı ve öğlen yemeği vardır. Yerel halkın hafta sonları mutlaka gittiği mekanda servis biraz yavaş ama buna değer.

Diğer restoranlar: McKraut’s, WAON, Jamaican Grill, Sand Dune, Al Dente Ristorante, Aqua, Bayside BBQ.

Bahşiş

Guam restoranlarında bahşiş vermeniz beklenmektedir. Hesabın yüzde 15-20’si uygun olacaktır.

Guam Gece Hayatı

Guam’da çok hareketli bir gece hayatı vardır. Her yaştan tatilciye uygun eğlence seçenekleri mevcuttur. Şehrin en hareketli gece hayatı ise Tumon Körfezi civarındadır. Chamorro köyünde sadece çarşambaları kurulan bir gece pazarı bulunur.

Guam Festivaller

Guam Plaj Festivali (Temmuz-Ağustos): Governor Joseph Flores Beach Park’ta her yıl 16 Temmuz’da başlayan festivalde, plaj boyunca spor, dans, film etkinliklerine katılabilir, canlı müzik dinleyebilirsiniz.

Japon Bahar Festivali (Kasım): Governor Joseph Flores Beach Park’ta düzenlenen festivalde geleneksel Japon Bahar Festivali yapılmaktadır. Japon yerel halkının sunduğu yemeklerden tadabilir, gösterilerini izleyebilirsiniz.

FOPA (Pasifik Sanatları Festivali) ((Mayıs-Haziran): 1972 yılından beri her 4 yılda bir yapılan festivalde sanatçılar ve zanaatkârlar bir araya gelmektedir. Pasifik insanlarının buluştuğu bu en büyük festivalde yerel kültürle ilgili her şeyi görmek ve yaşamak mümkündür.

Guam’da Alışveriş

Guam’ın moda ve alışveriş merkezi tartışmasız Tumon’dur. Sayısız lüks butik barındıran alışveriş merkezleri bu bölgededir. DFS Guam Galleria, The Plaza ve Tumon Sands Plaza ise ilk akla gelenlerdir. Tumon bölgesi dışında üç adet büyük AVM daha vardır: Hagatna’daki The Agana Shopping Center, Tamuning’deki Guam Premier Outlets ve Dedeo’daki Micronesia Mall.

Guam Saat Farkı

Guam (GMT +10) ile Türkiye (GMT +2) arasında 8 saat zaman farkı bulunmaktadır. Türkiye’nin saati Guam’dan 8 saat ileridedir.

Guam Para Birimi

Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı olan Guam’ın para birimi Amerikan Doları’dır. 1 TL yaklaşık 0,33 Amerikan Doları’dır.

Guam Resmi Dili

Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı olan Guam’ın resmi dili İngilizce ve Chamorro dilleridir. Bölgede ayrıca Filipince, Çince, Korece ve Japonca dilleri de konuşulmaktadır.

Guam Türkiye Dış Temsilcilikleri

LOS ANGELES BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 6300 Wilshire Blvd.,Suite 2010, Los Angeles, CA 90048

Telefon: Direkt Tel: +1 (323) 591 6475, +1 (323) 591 6476, +1 (323) 655 8923 Santral Tel: +1 (323) 591 6480, +1 (323) 591 6481 ,+1 (323) 591 6482, +1 (323) 655 8832

Faks: Faks: +1 (323) 655 8681

consulate.losangeles@mfa.gov.tr

http://losangeles.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Alaska, Arizona, Colorado, Idaho, California, Montana, Nevada, Oregan, Utah, Washington, Wyoming Eyaletleri, Hawaii Ve Pasifik Adaları

Guam Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Martin Luther King Günü

Başkanlık Günü

Anma Günü

Bağımsızlık Günü (4 Temmuz)

İşçi Bayramı

Columbus Günü

Kıdemliler Günü (11 Kasım)

Şükran Günü

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Guam İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Guam Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Guam’a girmek için vize alması gerekmektedir.