Virginia Hakkında Temel Bilgiler

norfolk-1758195__340.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nin Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan eyaletlerinden biri olan Virginia eyaleti, ülkenin doğusunda yer almaktadır. Ekonomiye tarım ve turizm ile oldukça fazla katkıda sağlamakta olup 8,5 milyon kişiyle ülkenin en kalabalık 12. eyaleti, yüz ölçümü bakımından ise 35. eyaletidir. Başkent Washington DC’ye yakınlığı sebebiyle oldukça önemli bir stratejik konuma sahiptir. ABD’de başkanlarından sekiz tanesinin doğduğu yer olmasından dolayı ‘Başkanların Anası’ lakabına sahiptir.

Nemli subtropikal bir iklime sahip olan eyaletin yazları oldukça sıcak kışları ise soğuk geçer. Her yıl yaklaşık 35-40 günlük bir kasırga mevsimi yaşanır. Coğrafyasını ve iklimini etrafında konumlanan Chesapeaake Körfezi ve Blue Ringe Dağları şekillendirmiştir. Başkenti olan Richmond’da her yıl oldukça fazla festival düzenlenmekte ve bu açıdan çok fazla turist çekmektedir. Tarımda oldukça ileri olan Virginia, ülkenin en büyük 5. tütün üreticisidir. Askeri olarak da önemli bir konumdadır. Pentagon’un merkezlerinden birini barındırması ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Ulusal Askeri Mezarlığı’na sahip olması önemini ve değerini artıran etkenlerdir.

Virginia Beach de her yıl binlerce kişinin eyalete gelmesinin başlıca nedenlerindendir. Bu bölgede yaz ayları, çok sıcak olmasına rağmen turizm için en yoğun dönemdir. Plajları tıka basa dolu ve eğlenceler hat safhadadır. Festival zamanlarında da özellikle başkent Richmond’da çok sayıda turist gelmekte, hem yerel lezzetleri, müzikleri, kültürleri tanıtmakta hem de ekonomiye oldukça fazla katkı sağlamaktadır.

Amerikan İç Savaşı anısına yapılan bir park olan Manassas Parkı ülke tarihinin önemli bir bölümünü tanımak amacıyla mutlaka gezilmelidir. Yeşil bir parkın içinde sergilenen eski zaman savaş aletleri görüldükten sonra, ziyaret merkezine gidilerek savaşa dair olan filmler izlenebilir.

Virginia’da çok fazla outlet mağaza yer almaktadır. Özellikle uygun fiyata alışveriş yapmak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bu mağazalar için Potomac Mills en ideal adrestir. Dünyanın en lüks mağazaları da bu eyaletteki alışveriş merkezlerinde bulunabilir.

Geleneksel Amerikan mutfağındaki gibi hindi ve geyik eti, tatlı patates, buğday, tahıl ürünleri, akçaağaç şurubu gibi malzemeler, Virginia mutfağında en çok kullanılan malzemelerdir. Farklı kültürlerin mutfağına sahip restoranlar da eyaletin her yerinde bulunabilir. En çok burrito ve taco gibi Meksika kültürüne özgü yiyecekler tüketilmektedir.