Brisbane Hakkında Bilinmesi Gerekenler

image.adapt.1200.HIGH.jpg

Brisbane, Avustralya’nın Queensland eyaletinin başkenti ve en kalabalık şehridir. Aynı zamanda Avustralya’nın da en kalabalık üçüncü şehri olan Brisbane’nin metropol alanı 2,4 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Ülkenin güneydoğusundaki Queensland bölgesi 3,5 milyondan fazla nüfusu kapsar. Brisbane merkezi iş bölgesi Brisbane Nehri’nin viraj noktasında ve Moreton Körfezi’nden yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta yer alır.

Avustralya’nın en eski şehirlerinden biri olan Brisbane, yerli Turrbal ve Jagera halklarının eski anavatanları üzerine kurulmuştur. Kent adını 1821’den 1825’e kadar Güney Galler Valisi olan Scotsman Sir Thomas Brisbane’den almıştır. Bu bölge önceleri Sydney kolonisinden gelen ikincil suçluları toplamak için kullanılıyordu. 1824’te merkezi iş bölgesinin kuzeyinde Redcliffe’te bir ceza infaz kurumu kuruldu ancak çok geçmeden 1825’te Kuzey Quay’a taşındı. Brisbane, Queensland’ın 1859’da Yeni Güney Galler’den bağımsızlığını ilan ettiğinde başkent olarak seçilmiştir.

Brisbane gökdelenler, parklar ve hatta yapay bir plaj gibi birçok farklı manzaraya ev sahipliği yapan kozmopolit ve canlı bir şehirdir. Aynı zamanda bir nehir kenti olmasına rağmen denize de kıyısı vardır. Tepelerle çevrili ve köprülerle doludur. Bir dizi cazibe merkezine kolay erişimi olmasının yanı sıra Gold Coast ve Sunshine Coast gibi muhteşem sahillere sahiptir. Kültür alanında zengin seçeneklere sahip olan kent South Bank’ta bulunan Queensland Sahne Sanatları Merkezi’nin bir parçası olan Lyric Theatre, Cremorne Theatre ve Playhouse Theatre gibi bir dizi tiyatroya sahiptir. Merkez ayrıca bir konser salonuna da ev sahipliği yapmaktadır. South Bank bölgesi özellikle rahat park alanları ve her yaştan insanın geldiği plaj alanlarıyla hem ziyaretçiler hem de yerel halk arasında popülerdir. Akşam boyunca romantik yürüyüşlerin ve birçok gösterinin merkezi haline gelir. Özellikle gençler arasında popüler olan bir diğer yer ise Fortitude Vadisi’nin banliyösüdür. Muhteşem bir Çin mahallesi, harika restoranlar, popüler gece kulüpleri ve barlar ile Judith Wright Merkezi gibi yerlere ev sahipliği yapan bu bölge sessizliği sevenler için pek uygun bir yer değil. Brisbane, nehir kenarı boyunca ve yanındaki harika pistlerde bisiklet sürmek için en uygun şehirlerden biridir. Yol boyunca yorulursanız her zaman bir otobüs bulabilirsiniz. Ziyaretçilerine tatmin edici bir tatil deneyimi sunan kent, uçurtma sörfü, sıcak hava balonu, kaya tırmanışı ve macera yelkenciliği gibi aktivite turları da sunmaktadır.

Brisbane’in keşfedilmeyi bekleyen birçok çevre bölgesi bulunur. Kent merkezinin dışında bu komşu bölgelerde alışverişten gece hayatına, konaklamadan eğlenceye birçok tesis bulabilirsiniz. Kentin en kozmopolit banliyölerinden biri olan New Farm, şehirdeki en popüler bar ve restoranların çoğunu içerir. Şehre ve nehir kıyısına yakınlığıyla Brisbane’in en prestijli alanlarından biridir. Brisbane Nehri’ndeki mükemmel konumuyla dikkat çeken South Bank, sonsuz yemek seçeneklerinden yapay lagünlerde yüzmeye kadar herkes için bir şeyler sunar. Burada birçok müze de bulabilirsiniz. Kangaroo Point ise Story Bridge’in, doğal kumtaşı kayalıkların ve şehir merkezinin muhteşem manzaralarına sahip yeşil bir bölgedir. Yerliler arasında vadi olarak bilinen FortitudeValley birçok restorana, konaklama alanına ve turistik destinasyona sahip olmasının yanı sıra sınırları içinde yer alan Çin Mahallesi ile dikkat çeken bir bölgedir.

Brisbane’de konaklama açısından her kesime hitap edecek farklı özellik ve fiyatlarda otel seçeneklerine sahipsiniz. Konaklama ve restoranların birçoğu şehirdeki banliyölerde bulunabilir. Pansiyonların çoğunluğu East Brisbane, Fortitude Valley, New Farm, Paddington, Petrie Terrace ve West End’de bulunur. Birçok otel Gregory Terrace, Main Street ve Wickham Street civarında yer almaktadır. Ayrıca Queen Caddesi üzerinde büyük bir alışveriş merkezi bulabilirsiniz.

Ziyaretçilerine hareketli ve çeşitli bir gece hayatı sunan Brisbane’de hangi yaşta olursanız olun doyasıya eğlenebileceğiniz yerler bulabilirsiniz. Genellikle Fortitude Vadisi’nde yer alan gece kulüpleriyle ünlü kentte lezzetli kokteyller denemek istiyorsanız Wickham Street’teki Sky Room, canlı müzik dinlemek istiyorsanız Alhambra Lounge’a gidebilirsiniz. Brisbane gece hayatı ile ilgili daha ayrıntılı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Şehir günümüzdeki kültürel gelişmişlik düzeyine ulaşana kadar ekonomik olarak tarım ve madencilik endüstrileriyle ilerleme göstermiştir. Beyaz yakalı endüstrisinin hâkim olduğu günümüzde ise finans, bilgi teknolojileri, kamu sektörü gibi hizmet alanları ekonomide oldukça baskındır. Avustralya’nın mal değeri bakımından en büyük üçüncü limanı olan Brisbane Limanı, şeker, hububat, kömür ve dökme sıvıların ihraç edildiği yerdir.

Tanıtım Videosu: