St. Anton Hakkında Bilinmesi Gerekenler

St. Anton, Avusturya’da bulunan bir köy ve kayak merkezidir. 2.470 kişilik nüfusa sahip köy, ailelere ve herkese hitap eden güzel bir eğlence ve tatil merkezidir. Ayrıca dağcılar, yürüyüşçüler ve tırmanışçılar arasında oldukça popülerdir. Kasaba halen orijinal atmosferini ve büyüleyici havasını muhafaza etmektedir. 3 bin metreye yakın yüksekliğe sahip Alplerin 1.300 metrelerinde kurulu olan köyde, kayak sporunun köklü bir geçmişi bulunmaktadır.

1930’lu yıllarda kayak hocaları, Amerika Birleşik Devletleri’ne göç ederek, bu sporun yayılması ve popülerleşmesi için girişimlerde bulunmuşlardır. Dünyanın en iyi kayak merkezlerinden biri olarak listelerde yer alan St. Anton, 2001 yılında Alp Dünya Kayak Şampiyonası’na ev sahipliği yapmıştır.
St. Anton’un muhteşem doğası, dinlenmek ve rahatlamak için ideal imkânlar sunmaktadır. Tertemiz ve berrak dağ havası, St. Anton’da geçirilen vakti verimli ve sağaltıcı kılmaktadır.

Misafirperver halkı, dağ manzarası, büyüleyici doğası, doğa sporu seçenekleri ve şirin kasaba yaşamı, St. Anton’u eşsiz kılmaktadır. Kayak alanlarında, farklı yetenek seviyelerine hitap eden çeşitlilik St. Anton’u öne çıkaran özelliklerindendir. St. Anton, kışın kayak sporu yapmak, eğlenceli unutulmaz günler geçirmek ve dinlenmek için dünya üzerindeki cennet köşelerden biridir. 

St. Anton Nerededir?

St. Anton, Orta Avrupa ülkesi Avusturya Cumhuriyeti’nin batısında bulunan Tirol eyaleti sınırlarında yer almaktadır. Köy, Rosanna Nehri kıyısında kurulmuştur. Avusturya ile İsviçre arasındaki ana doğu-batı demiryolu hattı üzerinde yer almaktadır. 

St. Anton’a Nasıl Gidilir?

St. Anton’a ulaşmak için demir yolu kullanılan seçeneklerden biridir. Ünlü Doğu Ekspresi St. Anton’un bulunduğu vadiyi kat etmektedir. Zürih Havalimanı ile bağlantı bulunmaktadır.

St. Anton’a kara yolu ile de ulaşım sağlanmaktadır. St. Anton ve çevresindeki köyler bir otobüs ağı vasıtasıyla ulaşıma açıktır.

St. Anton’a otobüs ve tren ile ulaşım imkânları çeşitlidir. 

St. Anton’da Yapılacaklar

St. Anton’da yapılabilecek en çok dikkat çeken aktivite kayak sporudur. Köy, Arlberg kayak merkezinin bir parçasıdır. Kaymaya mükemmel elverişli olan yamaçları ve üst seviyelerdeki güvenlik imkânları dikkat çekmektedir.  88 teleferik ve telesiyej, 305 kilometre kayak pisti ve 200 kilometre derin kar kayak pisti imkânları mevcuttur. Sporcuların kayak faaliyetleri için çeşitli özelliklere sahip pistler bulunmaktadır. Pistin %43’ü yeni başlayan kayakçılar için mavi, %41’i orta seviye için kırmızı ve %16’sı da ileri seviye kayak sporcuları için siyah pisttir. Ayrıca eğlenceli snowboard alanları ve kolay ulaşılabilir buluşma yerleri bulunmaktadır. Stanton Park adındaki snowboard alanı, nefes kesen yenilikçi park tasarımı ile öne çıkmaktadır. Park alanını gören restoran ve kafe terası ise profesyonelleri izlemek için oldukça güzel bir noktadadır.

Kayak haricinde bölgede yapılabilecek başka aktivite imkânları da mevcuttur. Köyün çevresinde birçok gezilecek yer bulunmaktadır. Dağ bisikleti aktivitesinin yanında bisikletle civarı keşfetmek ve yemyeşil manzaranın tadını çıkarmak da mümkündür. Pitoresk bir manzaraya sahip bisiklet güzergâhının yanı sıra havuzlar ve su kaydırakları da bulunmaktadır. Bisiklet parkurunun 200 kilometrelik kısmında nefes kesen bir manzara hâkimdir. Bu parkurda da kayak pistlerinde olduğu gibi zorluk derecelendirmesi yapılmıştır.

Kış sporları için ideal bir coğrafya olan St. Anton, turistler tarafından yaz mevsiminde de ilgi görmektedir. Yaz aylarında birçok turist dağ tırmanışı yapmak üzere bölgeyi ziyarete gelmektedir.

St. Anton aynı zamanda yürüyüş için de eşsiz bir noktadır. Toplamda 300 kilometreye varan yürüyüş ağı, sporcular tarafından kalite mührünü kazanmıştır. Deneyimli dağ rehberi ile bilgiler edinilebilir, değişik öneriler alınabilir ve açık havada manzara eşliğinde yürüyüşün keyfi çıkarılabilir.