Battambang (Kamboçya) Hakkında bilinmesi gerekenler 

Kamboçya’nın en büyük ikinci şehri konumundaki bu şehir, 11.yüzyılda önemli bir ticaret şehri olarak kurulmuştur. Siam (Tayland), İç Kamboçya eyaletinde bulunan Banteay Meanchey, Oddar Meanchey, Battambang, Pailin illerini de içeren kuzey batı Kamboçya'nın çoğunu 1975 yılında işgal etmiştir. Günümüzdeki nüfusu yaklaşık 200.000 kişiden oluşmaktadır. Battambang ya da diğer adıyla Kront Battambang, Kamboçya’nın batısındaki Battambang eyaletinin başkenti konumundadır. Ülkenin para birimi Kamboçya Rieli olup resmi dili Kmerce, Fransızca ve İngilizce'dir. Eyalet sakin ve dingin bir su kütlesi olan Sangkae Nehri üzerinde konumlanmıştır. Battambang dilimize "kaybolan çubuk” olarak çevrilmiştir. Hikâye Dumbong adındaki bir çoban ve kral arasında geçmektedir. Efsaneye göre, Ta Dumbong, bulduğu sihirli bir çubukla kralı kaçırmış ve bölgedeki yönetime el koyarak krallığı kendi yönetmeye başlamıştır. Kralın oğlu da ormana kaçarak Budist bir hayat yaşamayı seçmiştir. Sonraları ta Dumbong rüyasında beyaz atlı bir Budist’in kendisini öldürdüğünü görmüş ve bu rüyasının gerçekleşme ihtimalinden korkarak tüm rahiplerin ortadan kaldırılması için bir plan yapmıştır. Kralın oğlu Budist bir rahip olarak, Dumbongun çağrıları üzerine şehre doğru yol almaya başlamış tam bu sırada ormanın derinliklerinde gördüğü rahip tarafından ona beyaz bir at hediye edilmiştir. Kralın oğlu ata binince atın uçtuğunu fark etmiş ve şehre uçarak varmıştır. Bunu gören çoban rüyalarının gerçekleştiğini düşünerek sihirli çubuğu fırlatıp, şehirden uzaklaşmıştır. Bu olaydan sonra ne çubuğu ne de çobanı bir daha gören olmamıştır. İşte bu efsaneye göre şehrin adı Battambang, yani kaybolan çubuk adını almıştır. Bu nehir bölgenin tam ortasından geçerek şehri ikiye ayırmaktadır. Eyaleti diğerlerinden ayıran en önemli özelliği, pirinç üretiminin yarısından fazlasının bu eyaletten sağlanmasında yatar. Bununla birlikte, 90'lı yıllara değin, ulusal ve bölgesel toparlanma programının bir parçası olarak kauçuk ekimleri yapıldı. Bölgenin sahip olduğu tropikal meyvelerden en ünlüsü olan Battambang portakalı, ihracat bakımından ülkenin önemli bir gelir kaynağıdır.

Çinli ve Fransız yatırımcıların bölgede tekstil ve konfeksiyon fabrikaları kurmaları ticarete yeni bir yön verdi. Turizm açısından önemli bir gelişme ise 1968 yılında kurulan Battambang Havalimanı ve Tayland sınırına kadar genişletilen demir yoludur. Yakın zamana kadar şehir yolcuların haritalarda uğrak mekanlarından biri değildi. Ancak ziyaretçiler için tesislerin açılmasıyla bölge turizm açısından canlılık kazandı. Salt olarak üzerinde gelişmeler sürdürülen alanlar sadece turizm ve ticaret değildir. Nüfusun kültürel ihtiyaçlarına yön vermek amacıyla çok sayıda yeni okul ve üniversite açıldığı gibi halkın sanatsal faaliyetlerle daha fazla ilgilenmesi için pek çok müze ve sergi salonu inşa edildi. Fosfat kaya, kireçtaşı, yarı değerli taşlar ve tuz gibi maden kaynaklarının kullanılmaya başlanması ülkenin tekrar kalkınması açısından son derece büyük paya sahiptir. Üstelik ülkede ücretsiz bisiklet turları ve yürüyüş yolları bulunmakta. Küçük bir meblağ karşılığı bisikletle şehri boydan boya dolaşabilir, ihtişamlı Budist tapınakları arasında manevi bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Fransa’nın bölgeye hâkim olduğu yıllardan kalan binaları ve tapınakları görebilirsiniz. Kısacası bu bölge doğu ve batı uygarlıklarından birçok kültüre ev sahipliği yapmış olduğundan dolayı bünyesinde kültürel bir zenginliği barındırmaktadır. 

Battambang (Kamboçya) Nerededir?

Kamboçya, Güneydoğu Asya kıtasında yer alan kuzeybatısında Tayland, kuzeydoğusunda Laos ve doğusunda birçok Vietnam ülkesi ile sınır komşuluğu bulunan nezih bir ülkedir. Battambang ise Kamboçya ülkesinin kuzey batı kanadında bulunan bir şehirdir. Sınır bölgeleri batıda Pailin, doğuda ve güneyde pursat, kuzeyde Banteay Meanchey ve kuzeydoğuda siem reaptır. İlin kuzey ve güney sınır uçları, Tayland ile ortak bir uluslararası sınırın parçasından oluşmaktadır. Kamboçya'nın en büyük ve önemli ikinci şehridir. Ancak ikinci büyük şehri olmasına rağmen, ülkenin diğer şehrileri olan Siem Reap ve Phnom Penh’e nazaran daha az ziyaret edilmektedir. 2012 de güncellenen verilerle şehrin nüfusu yaklaşık 200.000’dir. 

Battambang’a (Kamboçya) Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Kamboçya’yı ziyaret etmek isteyenler için aktarmasız uçuş seferleri bulunmamaktadır. Ulaşım için çeşitli alternatifler tercih edilebilir. Öncelikle Tayland Bangkok Havaalanı'na giderek kısa bir seferle ülkeye ulaşmanız mümkün. Diğer ulaşım yolu ise Vietnam Saigona direkt uçuşla gitmeniz. Ancak Vietnam, sahip olduğumuz pasaportlarda Vietnam vizesi istemektedir. Bu ayrıntıya göre yolculuğumuz şekillenmelidir. Kamboçya ile Battambang arası araçla yaklaşık olarak 6 saat 13 dakikadır. Ülkenin başkenti Phonom Penh eyaletinden Battambang bölgesine yaklaşık 5 saatte ulaşmanız mümkün. Otobüs ile seyahat etmek isteyenler 9 ila 12 dolar arasında, taksi ile seyahat etmek isteyenler yaklaşık 60 ila 170 dolar arasında bir ücret karşılığında, başkent Phonom’dan bölgeye ulaşabilirler. Battambangdan Siem Reap ve Phnom Penh’e ulaşmak isteyenler için ise hemen hemen günün her saatinde araçlar kalkmaktadır.3 ila 6 saat arasında Battambangdan yola çıkarak ülkenin diğer eyaletlerini dolaşmanız mümkün. Ayrıca ulaşım bakımından 20 dolar ödeyerek teknelerle diğer eyaletlere seyahat fırsatları sunulmaktadır.

Battambang’a (Kamboçya) Ne zaman Gidilir?

Ekvatorun yaklaşık 10 derece kuzeyindeki bul bölge, yıl boyu ılıman ve ortalama sıcaklığın yüksek olduğu tropikal iklime sahip bir Asya ülkesidir.  Bu sebepten özellikle Kasım ve şubat ayları ülkede serin ve kurak geçer. Yağış bu aylarda çok az olup düşük sıcaklığa rağmen seyahat için iyi bir alternatiftir. Nisan ayında yaklaşık 40 dereceye kadar artan sıcaklıklarla yaz kendini iyiden iyiye göstermeye başlar. Sıcaklıklar mayıs ve haziran ayında ülkenin genel sıcaklık ortalamasının üzerindedir. Temmuz ve ekim ayları arasında ise kısa süreli yağışlar görülür. Tropikal bitki örtüsünün tam anlamıyla yeşile büründüğü bu aylar seyahat için en uygun zamanlardır. Kısaca battambang eyaletini dolaşmak için gerek yağışları gerekse sıcaklıkları baz alarak, Temmuz ve aralık aylarının en iyi aylar olduğunu söyleyebiliriz. Küçük bir hatırlatma olarak asfaltlanmamış yollar heyelan ve toprak kaymaları bakımından tehlikeler içerdiğinden, şiddetli yağmurların olduğu Eylül ve Ekim aylarından kaçınılmalıdır.

Battambang’a (Kamboçya) Görülmesi Gereken Yerler

Battambang Bat Caves (Battambang Yarasa Mağarası)

Aslında bu bölgeye ölüm mağarası demek daha doğru bir terim olurdu, şüphesiz. Zamanında Khmer Rougenın mahkumlara işkence ederek öldürdüğü bu mağarada, işkencelerin temsili olarak bazı kanlı heykeller bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde, o dönemde öldürülen insanların kafatasları ve kemik parçalarının bulunduğu bir anıtta mevcuttur.1990lı yılların ortalarında değin mağara hapishane ve işkence merkezi olarak kullanılmıştır. Bunun yanı sıra güneşin batışıyla beraber gökyüzünde dans eden binlerce yarasanın gösterisini görmek de mümkün. Mağaranın hemen yanında konumlandırılmış sokak satıcılarının yiyecek arabalarından, tavuk ve domuz eti kokuları mağaranın bir ayağına kadar yayılıyor. Birçok yarasaya ev sahipliği yapan, tarihsel kederlere de şahit olmuş bu mağara, ana şehirden yaklaşık olarak 11 km’lik bir uzaklığa sahiptir. Yarasaların akşam üzerine doğru gökyüzünde süzülmeye başladıklarını hesaba katarsak, mağarayı ziyaret için en iyi vakit akşam üstüdür. Mağarayı gezmek için herhangi bir giriş ücreti alınmamaktadır.

Wat Banan Temple (Wat Banan Tapınağı)


Angkor dönemi bir tapınak olan bu mabet yeri, şehir merkezine yaklaşık 18 km’lik bir uzaklıkta konumlanmıştır. Tapınağın 10 ila 13.yüzyıllar arasında bir Budist tapınağı olarak inşa edildiği düşünülüyor. Tepe beş adet anıtsal kule ve sunak odalarından oluşmaktadır. Zirveye ulaşmak isteyenler ise yaklaşık 350 merdiven basamağına katlanmak zorundalar. Ancak bu zorlu yolculukta ihtiyaçlarınıza cevap veren yokuş boyunca konumlanmış seyyar yemek satıcıları mevcut. Bir araç sahibiyseniz kentten, bu tapınağa 20 dakika gibi kısa bir zaman diliminde ulaşabilirsiniz. Kısaca tapınak Aztek mimarisini andıran, mükemmel sütun ve kalıntılarıyla mutlaka görülmesi gereken tarihi bir yapı. Sadece 3 dolar ödeyerek tapınağı ziyaret etmeniz mümkün.

HUMAN Gallery (İnsan Sergisi)

Serginin kurucusu Joseba Etxebarria, yaklaşık 29 ülkeyi, 37.500 km’lik bir alanı altında sadece bisikletiyle kat etti. Üstelik her gördüğü güzelliği kadrajıyla birleştiren Etxebarria, açtığı bu sergiden elde ettiği kazançları aşırı yoksulluk içinde hayat sürdürmeye çalışan, Kamboçya’nın çocuklarının eğitimine harcadı. Dünyanın dört bir yanından, çeşitli insan portrelerinin sergilendiği bu mekân battambang eyaletine adım attığınız an mutlaka görmeniz gerek sergilerin başında yer alıyor. Sergiye, 2 dolar gibi küçük bir meblağ ödeyerek giriş yapmanız mümkün.

Mrs. Bun Roeung's Ancient House (Bayan Bun Roeung'un Eski Evi)

Neredeyse bir asır öncesinde rastlayabileceğimiz türdeki nadir görülen sert ağaçlardan inşa edilmiş bu yapı, çeşitli meyve bahçeleri, devasa palmiye ağaçları ve büyük boyuttaki verandalarla çevrelenmiştir. Yapı Wat Kor köyünde bulunmaktadır. Bize Khmer kültürü ve yaşayışı hakkında son derece önemli bilgiler vermektedir. İşletmenin sahibi ziyaretçilere karşı son derece yardımsever bir tutum sergilemekte, yapı hakkında, ziyaretçileri İngilizce ve Fransızca tura çıkarmaktadır. Son zamanlarda ev sahipleri evin arka kısmını konaklama alanı olarak halka açmıştır. Kişi başı, kahvaltı dahil 60 ila 90 dolar arasında ücret ödeyerek, bir gece geçirebiliriz. Ev ziyareti için herhangi bir giriş ücreti alınmamaktadır.

Battambang Crocodile Farm (Timsah Çiftliği)

 

Görülecekler listesinde yerini alması gereken bir diğer yer hiç şüphesiz ki battambang bölgesinde bulunan Timsah çiftlikleridir. Çiftliği ziyaret etmek isteyenler 3 dolar karşılığında her boyuttaki timsah çeşidini görebilirler. Ziyaretçilerin bebek timsahları ellerine almalarına izin veriliyor. Tüm timsah çeşitlerini görmek için 15 -20 dakikalık bir zaman dilimi yeterlidir. 

Ta Dumbong Statue (Kaybolan Çubuk)

Battambang dilimize "kaybolan çubuk” olarak çevrilmiştir. Hikâye Dumbong adındaki bir çoban ve kral arasında geçmektedir. Efsanelere göre Ta Dumbong, bulduğu sihirli bir çubukla kralı kaçırmış ve krallığı kendi yönetmeye başlamıştır. Kralın oğlu da ormana kaçarak Budist bir hayat yaşamayı seçmiştir. Sonraları ta Dumbong rüyasında beyaz atlı bir Budist’in kendisini öldürdüğünü görmüş ve bu rüyasının gerçekleşme ihtimalinden korkarak tüm rahiplerin ortadan kaldırılması için hepsini şehre davet etmiştir. Kralın oğluna ormanın derinliklerinde gördüğü rahip tarafından beyaz bir uçan at hediye edilmiş ve kralın oğlu şehre doğru yol alırken bu atı kullanmıştır. Bunu gören çoban rüyalarının gerçekleştiğini düşünerek sihirli çubuğu fırlatıp, şehirden uzaklaşmıştır. Bu olaydan çoban ve çubuk kayıplara karışmıştır. Battambang şehrinin tam kavşak noktasında konumlandırılmış bu siyahi heykelin elinde hikayelerde anlatılan kaybolan çubuk bulunmaktadır. Günümüzde anıt, Budistlerin ibadet yeri olarak şehrin en işlek noktasında bulunur.

Diğer ünlü turistik ve tarihi mekanlar;

 • ROMCHEIK 5 Art Space 

 • Phnom Sampeau

 • Sangker Gallery

 • Wat Samrong Knong

 • White Elephant Pagoda (Wat Tahm-rai-saw)

 • Kampong Pil Pagoda

Battambang’da (Kamboçya) Nerede Kalınır?

Merkeze 950 metre uzaklıktaki Bambu otel ziyaretçilerin en fazla rezervasyon yaptığı otellerin başında geliyor. Tesis, Yerel Khmer ve Fransız mimarisinden izler taşımaktadır. Ayrıca yapıda ücretsiz wifi erişimi, havuz, büyük bir restoran ve bambudan yapılmış mobilyalar bulunmaktadır. Tesis Bamboo Tren İstasyonu'na 6 km ve Battambang Havaalanı'na 2 km uzaklıktadır. Booking.com seyahat sitesinde 8.5’lik gibi oldukça iyi bir puanlamaya sahiptir. Otel meşhur Battambang Batman mağarasına da 10 dakikalık bir mesafede bulunmaktadır.  Kişi başı gecelik fiyat aralığı ise 298 ila 520 Türk lirası arasında değişiyor. Sangker Nehri'ne yürüyerek sadece 1 dakikalık mesafedeki Bric-a-Brac otel, restore edilmiş tarihi bir bina olan bu yapı zamanla otel olarak hizmet vermeye başlamıştır. Yüksek tavanlı odalarının tamamında klima ve vantilatör gibi serinletme sistemleri, kuş tüyü yastık ve yerel dokumalardan oluşturulmuş nevresim takımları bulunmaktadır. Ekstra olarak sıcak duş olanakları ve her gün değiştirilen temiz havlular, özellikle hijyene önem veren ziyaretçilerin oteli tercih etmelerinde büyük bir avantaj yaratıyor. Siem Reap Uluslararası Havaalanı yaklaşık 75 kilometre uzaklıkta bulunan bu tesise, booking.com ziyaretçileri tarafından 9,9’luk oldukça iyi bir puan oranı verilmiştir. Kişi başı gecelik ücreti 530 türk lirasından başlamaktadır. Standart otel odalarının çok ötesinde, dayanıklı bambu ağaçlarından yapılan Battambang Dream Bungalows Tesisi, sizi doğayla baş başa bir yolculuğa çıkarıyor. Tesis, Boeung Chhouk Pazarı'na yalnızca 8 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bambu evlerinin terasında bölgenin muhteşem manzarasına şahit olabilirsiniz. Yaklaşık 10 bambu evinin bir arada yer almasıyla oluşan bu konaklama yeri, En yakın havaalanı olan Siem Reap - Angkor Uluslararası Havaalanı 73 kilometre uzaklıktadır. Tesisin en büyük artılarından biri 24 saat açık rezervasyon sistemi, günlük temizlik ve çamaşırhane hizmeti, her odada temin edebileceğiniz vantilatör gibi serinleme sistemleri ve harikulade bir bahçesinin bulunmasıdır. Booking.com’un 9,8’lik puanlamasına göre bölgenin en iyi puan alan konumlarından biridir. Kişi başı gecelik fiyatı 107 ila 143 Türk lirası arasında değişmekte olup, tesis en makul fiyatlı konaklama merkezlerinden biridir.

Şehirdeki diğer oteller;

 • Seng Hout Hotel 

 • Royal Hotel

 • Sangker Villa

 • Here Be Dragons

 • La Villa Battambang

 • Pomme Hostel

 • Angkor Comfort Hotel

 • Moloppor Villa

 • Home Stone Resort ve Por Chey'dir.

Battambang (Kamboçya) Vize İşlemleri

Kamboçya, Türkiye’den vize isteyen ülkeler arasındadır. Ülkeye giriş için vize almanın iki yolu vardır. Bunlar sınırda ya da internet üzerinden vize almaktır. Sınırda yaklaşık 30 dolar karşılığında, kısa bir süre içerisinde 30 günlük vize alabilirsiniz. Ancak ben online olarak randevu almak istiyorum diyenler “www.evisa.gov.kh” adresindeki başvuru formunu doldurarak, 37 dolar karşılığında bu vizeye sahip olabilirler. Herhangi bir sorun oluşmadığı takdirde, vize üç iş günü içerisinde adresinize teslim ediliyor. Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşlarının alması zorunlu olan vize, Diplomatik(siyah), Hizmet(gri) ve Hususi(yeşil) gibi diğer pasaport türlerinde geçerli değildir. Bu pasaportlara sahip olan vatandaşlar 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftırlar.

Battambang (Kamboçya) Hakkında Diğer Bilgiler

Dil: Kmerce, Fransızca ve İngilizcedir.

Para birimi: Kamboçya Rieli

Telefon Kodu: +855

Ulusal gün: 1953 yılında Fransa’dan bağımsızlığını kazanan Kamboçya, 9 Mayıs’ı her yıl bağımsızlık günü olarak kutlamaktadır.

Sıcaklık: Yıl boyu ortalama sıcaklık 27,5 derecedir. 29,6 dereceyle Nisan ayı en sıcak, 24,8 dereceyle Aralık ayı en soğuk aydır. Yıllık ortalama yağış miktarı ise 14 mm’dir.

Saat dilimi: GMT+7 (Kamboçya saat farkı olarak, Türkiye’den 4 saat daha ileridedir.)

Battambang ile İlgili

Battambang Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25oC
  • Şub 27oC
  • Mar 28oC
  • Nis 29oC
  • May 28oC
  • Haz 28oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 26oC
  • Kas 26oC
  • Ara 25oC

Kısa Kısa