Santa Ana (El Salvador) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1

Öyle bir yer düşünün ki bir kısmı adeta tropikal bir cennetken diğer kısmı da volkanik göller ve göz kamaştırıcı renklerle bezeli olsun. İşte El Salvador tam da bu betimlemeye uygun yerlerden biri. Bir Orta Amerika ülkesi olan El Salvador, karadan Guatemala ve Honduras, kıyıdan ise Kuzey Pasifik Okyanusu ile çevrilidir. Muhteşem doğası, volkanik dağları, seyrine doyum olmaz göl manzaralarıyla aradığınız her şeyi rahatlıkla bulabileceğiniz El Salvador, Pasifik Okyanusu kıyısında 14 bölgeye ayrılmasına rağmen yüzölçümü açısından oldukça küçük ülkelerden de bir tanesidir…

1524 yılında Meksika’dan yola çıkan İspanyol kaşif Pedro de Alvarado tarafından keşfedilen El Salvador, üç asır İspanya tarafından yönetilmiştir. 1821 yılına kadar Guatemala’ya bağlı bir eyalet olan ülke, buradaki İspanyol yönetiminin sona ermesinden sonra 1823 yılında Orta Amerika Federasyonu’na bağlanmıştır.

Yılın dört mevsimi ziyaret edilebilen El Salvador hem tatil hem de alternatif turizmin de adeta merkezi niteliğindedir. Tropikal iklim etkisi altında bulunan El Salvador’a gitmek için en uygun dönem ise yağışların azaldığı Kasım ve Nisan aylarıdır. Ülkeye, El Salvador’a yakın bölgelerden kara veya hava yolunun dışında gemilerle de ulaşım sağlanabilmektedir.

İspanyolcada “kurtarıcı” anlamına gelen El Salvador, sahip olduğu güzelliklerle de önemli bir konuma sahip. Öyle ki şehre sığan gezilecek yerler emin olun saymakla bitmez. Dolayısıyla alışılmış Avrupa tatillerinden farklı olarak, alternatif tatil meraklılarına ülkeyi ziyaret etmek için yüzlerce sebep sayılabilir. Doğa harikası ulusal parkları başta olmak üzere volkanları, yemyeşil dağları, korunmaya alınmış tropikal bölgeleri, göz kamaştırıcı sahil şeridi, kumsalları, birçok doğa sporuna elverişli coğrafyası ve en önemlisi de Maya uygarlığının arkeolojik kalıntıları akıllara gelen güzelliklerden yalnızca birkaçıdır.

Yağmur ormanları ve eşsiz doğasıyla da dikkatleri üzerine çeken ülkede mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında ise şüphesiz eski uygarlıklardan kalma tapınaklar ve yanardağıyla ünlü Santa Ana ve Cerro Verde gelir.

Olağanüstü manzaralar sunan Santa Ana, volkanik bir dağ olmasının yanı sıra UNESCO tarafından da Dünya Mirasları listesine alınmış sembol yerlerden de biri durumundadır. Şehir, Tecana ve Santa Lucia tepelerinin arasında yer almaktadır. Santa Ana’nın güney kesiminde ülkenin en yüksek yanardağı olan ve 2005 yılında ılımlı bir patlama yaşayan Ilamatepec Yanardağı bulunmaktadır. Yakınında, 19. yüzyılın ortalarında ve 20. yüzyılın başlarında denizciler tarafından sürekli patlamalarından dolayı “Pasifik’in deniz feneri” olarak bilinen bir başka ünlü yanardağ Izalco yer almaktadır.

Chalchuapa’da arkeolojik bir bölge olan Mayalardan kalma Tazumal Piramidi ve Mayalara başkentlik yapan San Andres Kalıntıları da yine El Salvador’da altı çizilmesi gereken başlıca noktalardan bir diğeridir. Mimarisi, kilisesi ve göl manzaralarıyla oldukça talep gören Suchitoto şehri ise turistik açıdan görülmesi gereken bir başka önemli noktadır.

Ülke, geniş caddeleri ve alışveriş merkezlerinin yanı sıra kafe ve barlarıyla da tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek kapasiteye sahiptir. Tarihi dokusunu koruyan şehir meydanı başta olmak üzere David Guzman Müzesi, kilise ve açık pazarları da şehrin görülmeye değer yerlerinden birkaçıdır.

Özellikle doğa sporlarına ve kültür gezilerine meraklı turistleri kendine çekmeyi başaran El Salvador’da dağ yürüyüşleri, bisiklet turları, tırmanış ve trekkingler için küçük ama inanılmaz güzel köylerin bulunduğu Ruta de las Flores’de oldukça ideal bölgelerden biridir. Pasifik Okyanusu’nun kıyılarında bulunan Plaja del Tuncoise muhteşem dalgalarıyla dünyanın her yerinden gelen sörf meraklılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Şehirlerarası yollardaki ağaç ve parklarıyla seyahatinize ayrı bir keyif katan El Salvador’da konaklayabileceğiniz otel, pansiyon ve butik otellerin sayısı ise oldukça fazladır. Ülkede Santa Ana başta olmak üzere San Miguel, Santa Tecla ve Apopa gibi diğer önemli şehirlerde güvenli bir şekilde konaklayabilirsiniz.

Bu arada El Salvador’a dair şunu da belirtmekte yarar var. Alternatif turizmin gözde yerlerinden biri olarak bilinen El Salvador’da kültür sanattan eğlenceye kadar her şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz. Ataları, Orta Amerika’nın eski uygarlıklarından Aztekler olan El Salvador’da çok sayıda tapınak ve o kültüre ait eser bulunduğunu da ayrıca belirtelim.

El Salvador yemek kültürü her ne kadar İspanyol mutfağından büyük ölçüde etkilense de Maya, Lenka ve Pipil halklarının yemek kültürü etkisinde de kalmaktadır. Farklı dünya mutfaklarından örnekleri bulabileceğiniz El Salvador’da pirinç ve fasulye adeta menülerin değişmezleri durumundadır. Okyanusa kıyısı olan bölgelerde ağırlıklı olarak deniz ürünleri tüketilirken, iç kesimlerde ise bol baharatlı yemekler öne çıkar. Özellikle kıyı şeritlerinde tüketilen Pupusa; tortilla, peynir, domuz eti ve fasulye gibi farklı malzemelerle beraber servis edilmektedir. Domuz eti tüketmeyenler içinse ülkenin yöresel yemeklerinden hindi veya tavuk etiyle yapılan sandviçlerden Panescon Pollo’dan da tadabilirsiniz. Domates, salata, soğan ve yeşilliklerden oluşan bu sandviç, Türk damak tadına da oldukça uygundur.

40 yıllık hatırı olan kahve ise ülkede çok önemli bir yere sahiptir. Öyle ki dünyanın önde gelen kahve markalarının ürünlerini buradan sağladığını da ayrıca belirtelim. Bu sebeple ülkenin hemen her bölgesinde çok çeşitli ve sayıda kahve bulmak mümkündür.

Yaygın olarak seramik ve ahşap oymacılığı gibi zanaat işlerinin görüldüğü ülkede alışveriş yapmak için en uygun yerler ise butik dükkanlar ve yerel pazarlardır. El yapımı ürünlerin satışının yapıldığı hediyelik eşyalardan sevdikleriniz ve kendiniz için satın alabilirsiniz.