Flores’ta Gezilecek Yerler

Flores coğrafi açıdan çok güzel bir yerdir. Ormanlar içinde gölün karaya haliç şeklinde oluşturduğu doğal korunakta yer alıyor. Pek çok otelin bulundupu Santa Barbara adası ise şehrin hemen karşısında ve ulaşım çok kolay.

Tikal Antik Kenti

tikal-day-tour-from-flores-in-flores-146368.jpg

Tikal, bugünkü Guatemala'daki yağmur ormanlarındaki Peten ilinin kuzeybatısında bulunan en büyük Maya kenti ve tören merkezidir. Güney düzlüklerindeki öteki Maya merkezleri gibi Tikal da orta oluşum döneminde (M.Ö. 900-300) küçük bir köydü. Geç oluşum döneminde (M.Ö. 300-M.S. 100) büyük piramit ve tapınakların yapılmasıyla önemli bir tören merkezi haline geldi. Klasik dönemde büyük saraylar, piramitler, alanlar yapıldı. Maya hiyeroglif yazısı ve karmaşık takvim sistemi ortaya çıktı, anıtsal heykeller ve vazo resimleriyle üstün bir Maya sanatı gelişti.

Maya uygarlığının şahidi antik şehirler ve dev piramitler, nehirler, göller, etkileyici sarkıtlar ve dikitler ile süslü mağaralar, tropik ormanlar, renk renk çeşit çeşit hayvanlara ev sahipliği yapan Petén bölgesi arkeoloji ve doğal güzellikler açısından gizemli ve büyüleyici bir bölge.

Tarihin en büyük uygarlıklarından birisi olan Mayalar tarım, bilim, astronomi, mimari alanlarında büyük gelişmeler kaydetmiş ve de en önemli dönemlerini Guatemala’da geçirmişler. Peten bölgesinde Maya imparatorluğunun en büyük şehirlerinden birisi olan 576 kilometrekareye yayılmış zamanında 90.000 kişiye ev sahipliği yapmış Tikal antik şehri yer alıyor. Meydanlar, monolitler, piramitler, gözlem kuleleri gibi binalar ile çevrili Tikal’de en görkemli piramitler ise Acropolis’te yer alan Büyük Jaguar Tapınağı, Maskeler Tapınağı, Plaza Mayor’un ilerisinde yer alan Rahip Jaguar Tapınağı ve de şehrin kuzeyinde yer alan en yüksek tapınak olan Çift Başlı Yılan Tapınağı.

Peten’de yer alan diğer en önemli Maya şehri ise El Mirador. Sadece helikopter ile ulaşılabilen El Mirador, 3000 kilometreye yayılan 4000 piramiti ve de tahmini 200.000 kişilik nüfusu ile bugüne kadar keşfedilmiş en büyük ve geniş Maya şehri. MÖ 300 ile MS 150 arasında en görkemli dönemini yaşamış şehirde yer alan La Danta 70mt yüksekliği ile en büyük ve en yüksek Maya piramiti. Ayrıca heybetli El Tigre (55 metre) piramiti de burada yer alıyor. Peten’de yer alan diğer küçük Maya şehirleri ise Yaxhá, Topoxté, Nakbé, Dos Pilas ve Ceibal.

Ak'tun Kan

Actun-kan-la-cueva-del-serpiente-entrance-flores-guatemala-XL.jpg

Ak’tun Kan, (La Cueva de la Serpiente, ya da Türkçe adıyla yılanın mağarası) adlı yere ulaşmak için Santa Elena boyunca giden ana caddeye çıkın. Yolun sonunda sola dönün, ve işaretleri takip edin. İşaretler çok net bir şekilde sizi mağaraya ulaştıracaktır. Flores şehir merkezinden 30 dakikalık bir yürüyüşle ya da taksiyle erişebileceğiniz mağarada gündelik objelere benzeyen sayısız oluşum var. Bunların bazıları insanlara ve hayvanlara da benzeyen stalagmit ve stalaktik oluşumlar. Sergilenmekte olan buluntuların çoğuna dair açıklama İspanyolca olduğu için mutlaka rehber yardımıyla gezmenizde fayda var.

ARCAS

Wildlife-Rehabilitation-ARCAS.jpg

ARCAS ya da uzun adıyla (Asociaciòn de Rescate y Conservaciòn de Vida Silvestre), bir vahşi yaşam kurtarma ve koruma merkezidir. Yasadışı hayvan ticaretini önlemek konusunda faaliyet gösteren bu sivil toplum kuruluşunun geniş bir arazi üzerine kurulmuş merkezini gezebilir kurtarılan ve rehabilite edilen hayvanları görebilirsiniz. Ayrıca ziyaretiniz boyunca buraya dönemsel gönüllülük yöntemiyle destek de olabilirsiniz. Merkezin Flores şehir merkezinden tekne servisi bulunmakta. Tekneler sabah sekizde ve akşam üstü üçte kalkmakta.

Buraya kadar gelmişken bir kısa tekne yolculuğu yaparak hemen yakınındaki Petencito Hayvanat Bahçesini de ziyaret edin. Petencito Hayvanat Bahçesi küçük bir hayvanata bahçesi. Burada maymunlar, jaguarlar, rakunlar ve elbette ARCAS tarafından kurtarılmış olan hayvanlar bulunuyor. Hayvanat bahçesine doğrudan Flores şehir merkezinden on dakikalık bir tekne yolculuğyla erişebilirsiniz. Botlst Hotel Santana’nın arkasından ya da şehrin ana iskelesinden kalkmakta.