Limasol’da Gezilecek Yerler

Turizmin göz bebeği Kıbrıs’ın ikinci büyük şehri olan Limasol, adanın hem en güzel yerlerinden hem de en güzel tatil yerlerinden olma iddiasını taşıyor ve fazlasıyla hak ediyor. Bu yönüyle gezilecek birçok noktaya sahip olan kentin, keşfedilmeyi bekleyen doğal güzelliklerini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Limasol’da görülmesi gereken diğer yerler

Amathus Harabeleri, Limasol Marina, Limasol hayvanat bahçesi.

Fasouri Watermania Su Parkı

Kıbrıs’ın ikinci büyük şehri olan Limasol’da eğlence mi arıyorsunuz, ortalık sıcaktan kavrulurken buz gibi su parklarıyla ünlü Fasouri Watermania’ın su kaydıraklarından aşağı bırakın kendinizi. Hem eğlence dolu hem de bu sıcaklarda yapılacak en güzel şey bu olmalı. Buradan sadece çocuklar değil her yaştan insan yararlanabilir.

Su parkının dışında ailece Limasol’un keyfini çıkartmak için ziyaret edebileceğiniz bir park daha mevcut: Oleastro Olive. Pek çok kişiye göre Limasol manzarasının en muhteşemi Oleastro Olive’de. Lezzetli mi lezzetli zeytinler, zeytinyağları ve zeytinyağlı yemekler, huzur, enfes manzara ve unutulmaz bir tatil deneyimi hepsi burada bir arada. Kıbrıs’tan geriye dingin bir kafayla ayrılmak istiyorsanız bu parkı mutlaka görmelisiniz.

Limasol’daki Fasouri Watermania, Kıbrıs’ın en büyük su parkıdır. Ayrıca tüm Avrupa’nın en büyük dalga havuzuna (wavepool) sahiptir ve bu havuza akan uzun nazlı bir ırmağı mevcuttur. 2007 yılında Dünya Seyahat Ödülleri (World Travel Awards) komisyonu tarafından Avrupa’nın Öne Çıkan Su Parkı (Europe's Leading Waterpark Attraction) seçilmiştir.

8375f21a3e2987e4cfc74be936ccefc0.jpg

Kourion Antik Kenti

Kıbrıs’ın en büyüleyici atmosferine sahip olan Limasol, eski kalıntıların bir arada olduğu Kourion Antik Kenti ile oldukça meşhur. Antik kenti çevreleyen Kouris Nehri havzasının, neolitik dönemden beri, en azından seramik çağından (MÖ 4500-3800) günümüze süreklilik arz edecek bir biçimde insan yerleşimine açık olduğu bulgulanmıştır. Korion Antik Kenti, Episkopi kasabasının 1.3 km güneybatısında ve Limasol merkezinin 13 km batısında yer alır. Kireç beyazı bir kayalığın neredeyse tepesine konuşlanmış olan antik kent yaklaşık 100 metre yükseklikten Episkopi koyuna bakmaktadır.

cyprus-limassol-ancient-kourion.jpg

Kourion arkeolojik bölgesi Akrotiri Batı Egemen Baz Alanı sınırları içerisinde yer alır. Bu bölge, Birleşik Krallık deniz aşırı hakimiyet bölgesi olan Akrotiri ve Dhekelia’nın bir kısmına tekabül eder. Kourion arkeolojik bölgesi, ve Akrotiri Batı Egemen Baz Alanı sınırları içindeki tüm antikite Güney Kıbrıs Antikite Departmanı tarafından yönetilmekte ve korunmaktadır. Kourion, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Buranın tarihi geçmişi bir yana manzarası da görülmeye değer. Anı ölümsüzleştireceğiniz en güzel kareleri burada yakalayacağınız bir Limasol tatiline Kourion’da yelken açın. Ayrıca antik kentin civarında Kıbrıs’ta denize girilecek en iyi rotalardan biri var: adını antik kentten alan Kourion Plajı. Eşsiz bir manzara, tadına doyulmaz masmavi deniz bu plajda sizi bekliyor. Sevdiğinizle el ele uzun yürüyüşler yapacağınız bu plajı unutulmaz anılarla taçlandıracaksınız.

Kolossi Kalesi

Limasol’un tarihi geçmişine yolculuk etmek istiyorsanız gideceğiniz yer Kolossi Kalesi olmalı. Gezinize renk katacak bu durak keyifle zaman geçirmeniz için harika bir alternatif. Limasol’un en güzel manzarasını yakalamak için Kolossi Kalesinin en üst noktasına çıkın. Eşsiz bir mimari, mükemmel bir manzara eşliğinde Limasol sizi büyüleyecek.

Kolossi Kalesi eski bir Haçlı kuvvet noktasıdır. Kolossi köyünün güneybatı ucunda yer alır. Köy, Limasol merkezine 14 km uzaklıkta ve kentin batısındadır. Kourion Antik Kenti’ne son derece yakın olan bu kaleyi gezdikten sonra mutlaka antik kente de uğrayın.

maxresdefault.jpg

Kolossi köyü Orta Çağ’dan beri stratejik önem arzeden bir yerdir. O dönemlerde Kıbrıs’ın bir numaralı gelir kaynağı olan şeker ihracatı, büyük oranda bu şehirde yapılan şeker kamışı tarımına dayanmaktadır.

Burada günümüzde yükselen kaleden önce başka bir kale yer almaktaydı. İlk kalenin 1210 yılında Frenk İmparatorluğu ordusu tarafından inşa edildiği düşünülmektedir. İkinci ve günümüzdeki kale ise 1454 yılında Kolossi Komutanı Louis de Magnac tarafından yapılmıştır.

Limasol’da biraz nostalji yaşamak isteyenler, bu muhteşem kaleyi ziyaret ettikten sonra hemen arkasından Omodos Köyü’ne gitmeliler. Kavisli daracık eski sokakları, hediyelik eşya dükkanları, buram buram kahve kokan dükkânları arasında içinizi ısıtacak öylesine şirin bir köy ki Omodos... Limasol tatilinizde Omodos’ta bir kahve molası vermek süper bir fikir olabilir.

Limassol-72616.jpg

Araba Müzesi

Eski arabalar, eski duygular... Yıllardır hala ayakta duran o klasik arabalar Limasol Araba Müzesi’nde sizi bekliyor. O eski heyecanları yaşayacağınız tarihinin en eski ama bir o kadar da güzel arabaların yüzlercesi burada sergileniyor. Limasol hem tatil noktalarıyla hem de gezilecek yerleriyle mükemmel bir şehir; keza Araba müzesi de bunu fazlaca doğruluyor zaten. Oralara kadar gitmişken müzeyi de gezeyim diye düşünen ve koca bir gününü burayı gezerek geçiren o insanların arasında olmak istiyorsanız rotanızı Limasol’un klasik araba müzesine çevirin.

3000 metrekarelik alana kurulu olan müzenin koleksiyonundaki en eski otomobil 1912 model bir Ford “T” roadster. En yeni modeller ise 2004 yılına ait. Müzenin içinde otomobiller dışında bir de küçük sinema salonu var. Burada otomobil tarihiyle ilgili filmler gösteriliyor.

Eğer dilerseniz, müzeden klasik otomobil kiralayabiliyorsunuz. Ancak kullanmanıza izin verilmiyor, şoförlü kiralama yapılıyor. Müze, kış aylarında her gün 10.00-17.00, yaz aylarında ise Pazartesi-Cuma 09.00-17.00 ve Cumartesi-Pazar 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

FEATURED2-730x443.jpg