Olympos Dağı'nda Kayak: Limasol / Kıbrıs

Kıbrıs’ın batısındaki Trodos Dağları’nın merkezinde yer alan Olympos Dağı ya da yöre sakinlerinin verdiği isimle Chionistra, 1.952 m yüksekliğiyle adanın en yüksek dağıdır. Dağın zirvesinde askeri izleme ve iletişim cihazlarıyla dolu dev bir küre yer almaktadır ve önemli bir askeri üs olan küre hiçbir ihlale izin vermeyecek şekilde tel örgülerle çevrilidir. Burayı görmezden gelirseniz, dağın gerçekten büyülü bir yer olduğunu fark edersiniz. Dağın en güzel alanları meyve bahçeleri ve yabani çiçeklerle kaplı tarlalarla kesilen ormanlık, dik vadileridir. Vadilerin her birinin kendine has özel bir karakteri vardır. Bu farklı özellikleri yamaçlara tutunan ufak köylerde ve 11–15. yüzyıllardan kalma Bizans kiliselerinde kendini belli eder. Dağ etekleri serin, yapraklarla örtülü açıklıkların aniden uçsuz bucaksız manzaralara açıldığı labirentimsi yollarla kaplıdır ve mevsim ne olursa olsun bu tertemiz hava altında dünya henüz yaratılmış kadar tazedir.

Fotoğraf Olympos Dağı

Ocak ile mart ayları arasında ziyaretçiler 120 km uzaktaki sahilde güneşlenirken Olympos Dağı kayak yapmak için yeterli kara sahiptir. Bu, askeri üssün ve yanındaki turistlere ayrılmış araba parkının çirkinliğine dayanılabilir göründüğü tek zamandır. Sıcak, güneş ve kuru, bol karın birleşimi ideal şartlar yaratır; ekipman terimini ve iki lifte erişim, Trodos Köyü'nden 3 km yukarıdaki araba parkının arkasındaki bir kulübeden yapılmaktadır.


Fotoğraf  Olympos Dağı​

Olympos çevresinde iki doğal yol bulunur. Artemis, dikenli tellerin biraz uzağından çevresini dolaşan 2 km uzunluğunda kısa bir rotayken, Atalante yüksek ağaçlık alanlarda ve kayalık çıkıntılarda dolanan 12 km uzunluğunda muhteşem bir rotadır. Yol üzerinde Kıbrıs koyunu ve Orta Avrupa ve Akdeniz’e has nadir kuş türleri görebilirsiniz. Trodos Ulusal Parkı’nda dolaşan bir dizi farklı yol da yakından geçer. Yazın bu yolların tercih edilmesi bilindik bir sebebe dayanır. Sahilde sıcaklık 28 °c iken Olympos’ta 17 °c’dir.
 
Nedir: Kıbrıs’ın en yüksek dağı
Olympos Dağı'na Nasıl Gidilir: Baf ya da Limasol’dan karayoluyla
Ne Zaman Gidilir: Yıl boyu gidilebilir. Kayak yapmak için ocaktan marta kadar.
En Yakın Yerleşim Yeri: Limasol 51 km
Kaçırmamanız Gerekenler: Terk edilmiş Hadjipavlou kromit madeni
Bilmeniz Gerekenler: Kar o kadar gevşektir ki, kar ayakkabıları giymeniz gerekir.Tanıtıcı Video: https://youtu.be/GoxXu2M8Bcw