Google+

Arama formu

Limasol

Güney Kıbrıs sınırları içerisinde yer alan Limasol’un resmi dili Yunanca...
Devamı oku
Limasol (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saatlik zaman farkı...
Devamı oku
Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde Türkiye temsilciliği bulunmamaktadır.
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Limasol’a girmek için vize alması...
Devamı oku
Limasol şehrinde klasik bir Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar sıcak ve...
Devamı oku
Türkiye ve Yunanistan arasındaki ada hakimiyeti geriliminden dolayı, her...
Devamı oku
Limasol’da lüks oteller şehir merkezinin dışında yer alır. Daha çok...
Devamı oku
Limasol’da toplu taşıma aracı olarak otobüsler bulunmaktadır. Her ne...
Devamı oku
Turizmin göz bebeği Kıbrıs’ın ikinci büyük şehri olan Limasol, adanın...
Devamı oku
Kuzey Kıbrıs’ta olduğu gibi Güney Kıbrıs’ta da hellim peyniri meşhurdur...
Devamı oku
Limasol’da gece hayatı oldukça hareketlidir. Her zevke uygun barlar,...
Devamı oku
Limasol’da bulunan mağazalar yaz aylarında 08.0-13.00 ve 16.00-19.30...
Devamı oku
Karnaval (Şubat-Mart) Kataklysmos (Haziran) Shakespeare Festivali (...
Devamı oku
Limasol ya da diğer adıyla Leymosun, Güney Kıbrıs'ta adanın en...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Epifani (6 Ocak) Yeşil Pazartesi (Mart) Mart...
Devamı oku
Limasol ya da diğer adıyla Leymosun, Güney Kıbrıs'ta adanın en güneyinde...
Devamı oku
Acil yardım: 112 / 199 Yangın: 112 / 199 Polis: 112 / 199
Devamı oku
Güney Kıbrıs sınırları içerisinde yer alan Limasol şehrinin para birimi...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 12.2℃
Şub 12.8℃
Mar 13.9℃
Nis 17.8℃
May 20.6℃
Haz 23.9℃
Tem 26.1℃
Ağu 26.7℃
Eyl 24.4℃
Eki 21.7℃
Kas 17.8℃
Ara 13.9℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 101,000  / Dil: Yunanca - Türkçe / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Limasol Hakkında Bilinmesi Gerekenler

limassol-coast-4.jpg

Limasol ya da diğer adıyla Leymosun, Güney Kıbrıs'ta adanın en güneyinde yer alan bir şehirdir. Ayrıca Kıbrıs Cumhuriyeti’nde bulunan Limasol Bölgesi’nin de merkezidir. Bir liman kenti olan Limasol, adanın en büyük ikinci şehridir. Kendi adını verdiği körfezin kıyısına kurulmuştur.

Güney Kıbrıs, uluslararası tanınırlığı itibariyle Kıbrıs Cumhuriyeti, Kıbrıs Adası'nda Türkiye, Birleşik Krallık ve Yunanistan'ın garantörlüğü altında, Türk ve Rum ortaklığında kurulan fiilî olarak adanın güneyini yöneten devlettir. Akdeniz'in Avrasya'ya yakın bölgesinde ada devleti olarak bulunur. Kuzeyinde Türkiye, doğusunda Ortadoğu, güneyinde Mısır ve batısında Yunanistan ile deniz komşusudur.

Cyprus-Limassol-Marina-2.jpg

34.87 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip Limasol şehrinde 101.000 kişi yaşamaktadır. Ancak turizmin gelişmiş olduğu şehirde özellikle yaz aylarında bu sayı fazlasıyla artmaktadır. Şehre hakim olan Akdeniz iklimi sayesinde yaz mevsimi Nisan-Kasım ayları olmak üzere tam 8 ay sürer. Ve bu sayede Limasol her yıl binlerce turist çekmektedir.

Turizm, şehir ve hatta ülke ekonomisinde de önemli bir yere sahiptir. Plaj kıyısında çok sayıda lüks otel bulunmaktadır. Ekonomisinde etkili olan diğer bir öğe ise şarap üretimidir. Şarap üretiminin önemi festivallere de yansımıştır. Her yıl Eylül ayında Şarap Festivali düzenlenir. Ziyaretçiler, bölgenin en güzel şaraplarını tatma fırsatı yakalar.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=nK16OKkKgbQ

Limasol’da Gezilecek Yerler

Turizmin göz bebeği Kıbrıs’ın ikinci büyük şehri olan Limasol, adanın hem en güzel yerlerinden hem de en güzel tatil yerlerinden olma iddiasını taşıyor ve fazlasıyla hak ediyor. Bu yönüyle gezilecek birçok noktaya sahip olan kentin, keşfedilmeyi bekleyen doğal güzelliklerini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Limasol’da görülmesi gereken diğer yerler

Amathus Harabeleri, Limasol Marina, Limasol hayvanat bahçesi.

Fasouri Watermania Su Parkı

Kıbrıs’ın ikinci büyük şehri olan Limasol’da eğlence mi arıyorsunuz, ortalık sıcaktan kavrulurken buz gibi su parklarıyla ünlü Fasouri Watermania’ın su kaydıraklarından aşağı bırakın kendinizi. Hem eğlence dolu hem de bu sıcaklarda yapılacak en güzel şey bu olmalı. Buradan sadece çocuklar değil her yaştan insan yararlanabilir.

Su parkının dışında ailece Limasol’un keyfini çıkartmak için ziyaret edebileceğiniz bir park daha mevcut: Oleastro Olive. Pek çok kişiye göre Limasol manzarasının en muhteşemi Oleastro Olive’de. Lezzetli mi lezzetli zeytinler, zeytinyağları ve zeytinyağlı yemekler, huzur, enfes manzara ve unutulmaz bir tatil deneyimi hepsi burada bir arada. Kıbrıs’tan geriye dingin bir kafayla ayrılmak istiyorsanız bu parkı mutlaka görmelisiniz.

Limasol’daki Fasouri Watermania, Kıbrıs’ın en büyük su parkıdır. Ayrıca tüm Avrupa’nın en büyük dalga havuzuna (wavepool) sahiptir ve bu havuza akan uzun nazlı bir ırmağı mevcuttur. 2007 yılında Dünya Seyahat Ödülleri (World Travel Awards) komisyonu tarafından Avrupa’nın Öne Çıkan Su Parkı (Europe's Leading Waterpark Attraction) seçilmiştir.

Fasouri Watermania Su Parkı

Kourion Antik Kenti

Kıbrıs’ın en büyüleyici atmosferine sahip olan Limasol, eski kalıntıların bir arada olduğu Kourion Antik Kenti ile oldukça meşhur. Antik kenti çevreleyen Kouris Nehri havzasının, neolitik dönemden beri, en azından seramik çağından (MÖ 4500-3800) günümüze süreklilik arz edecek bir biçimde insan yerleşimine açık olduğu bulgulanmıştır. Korion Antik Kenti, Episkopi kasabasının 1.3 km güneybatısında ve Limasol merkezinin 13 km batısında yer alır. Kireç beyazı bir kayalığın neredeyse tepesine konuşlanmış olan antik kent yaklaşık 100 metre yükseklikten Episkopi koyuna bakmaktadır.

Kourion Antik Kenti

Kourion arkeolojik bölgesi Akrotiri Batı Egemen Baz Alanı sınırları içerisinde yer alır. Bu bölge, Birleşik Krallık deniz aşırı hakimiyet bölgesi olan Akrotiri ve Dhekelia’nın bir kısmına tekabül eder. Kourion arkeolojik bölgesi, ve Akrotiri Batı Egemen Baz Alanı sınırları içindeki tüm antikite Güney Kıbrıs Antikite Departmanı tarafından yönetilmekte ve korunmaktadır. Kourion, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Buranın tarihi geçmişi bir yana manzarası da görülmeye değer. Anı ölümsüzleştireceğiniz en güzel kareleri burada yakalayacağınız bir Limasol tatiline Kourion’da yelken açın. Ayrıca antik kentin civarında Kıbrıs’ta denize girilecek en iyi rotalardan biri var: adını antik kentten alan Kourion Plajı. Eşsiz bir manzara, tadına doyulmaz masmavi deniz bu plajda sizi bekliyor. Sevdiğinizle el ele uzun yürüyüşler yapacağınız bu plajı unutulmaz anılarla taçlandıracaksınız.

Kolossi Kalesi

Limasol’un tarihi geçmişine yolculuk etmek istiyorsanız gideceğiniz yer Kolossi Kalesi olmalı. Gezinize renk katacak bu durak keyifle zaman geçirmeniz için harika bir alternatif. Limasol’un en güzel manzarasını yakalamak için Kolossi Kalesinin en üst noktasına çıkın. Eşsiz bir mimari, mükemmel bir manzara eşliğinde Limasol sizi büyüleyecek.

Kolossi Kalesi eski bir Haçlı kuvvet noktasıdır. Kolossi köyünün güneybatı ucunda yer alır. Köy, Limasol merkezine 14 km uzaklıkta ve kentin batısındadır. Kourion Antik Kenti’ne son derece yakın olan bu kaleyi gezdikten sonra mutlaka antik kente de uğrayın.

Kolossi Kalesi

Kolossi köyü Orta Çağ’dan beri stratejik önem arzeden bir yerdir. O dönemlerde Kıbrıs’ın bir numaralı gelir kaynağı olan şeker ihracatı, büyük oranda bu şehirde yapılan şeker kamışı tarımına dayanmaktadır.

Burada günümüzde yükselen kaleden önce başka bir kale yer almaktaydı. İlk kalenin 1210 yılında Frenk İmparatorluğu ordusu tarafından inşa edildiği düşünülmektedir. İkinci ve günümüzdeki kale ise 1454 yılında Kolossi Komutanı Louis de Magnac tarafından yapılmıştır.

Limasol’da biraz nostalji yaşamak isteyenler, bu muhteşem kaleyi ziyaret ettikten sonra hemen arkasından Omodos Köyü’ne gitmeliler. Kavisli daracık eski sokakları, hediyelik eşya dükkanları, buram buram kahve kokan dükkânları arasında içinizi ısıtacak öylesine şirin bir köy ki Omodos... Limasol tatilinizde Omodos’ta bir kahve molası vermek süper bir fikir olabilir.

Kolossi Kalesi-1

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

 Limasol Nerededir?

Limasol ya da diğer adıyla Leymosun, Güney Kıbrıs'ta adanın en güneyinde yer alan bir şehirdir. Ayrıca Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Limasol Bölgesi’nin de merkezidir. Bir liman kenti olan Limasol, adanın en büyük ikinci şehridir. Kendi adını verdiği körfezin kıyısına kurulmuştur.

Limasol’a Ne Zaman Gidilir?

Limasol şehrinde klasik bir Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Aralık-Mart ayları arasında rüzgar ve yağış görülür. Ama yine de hava güneşli olabilmektedir. Bu dönemde hava sıcaklığı gündüzleri 16-20, akşamları ise 7-12 derece arasındadır. Şehrin en uzun mevsimi yazdır. Nisan-Kasım ayları arasında yaşanan yaz mevsiminde Haziran ayında sıcaklıklar 19-30 derece arasındayken, Haziran-Eylül ayları arasında 22 ila 40 derece arasında hissedilmektedir.

Limasol’a Nasıl Gidilir?

Türkiye ve Yunanistan arasındaki ada hakimiyeti geriliminden dolayı, her iki ülke de diğer tarafın Kıbrıs’taki varlığını tanımamaktadır. Dolayısıyla, Güney Kıbrıs’a Türkiye’den uçuş yoktur. Kuzey Kıbrıs sınır kapılarından Türkler’in Kıbrıs’a geçişi bir hayli zordur. Güney Kıbrıs’a gitmenin tek yolu Yunanistan üzerinden aktarmalı uçmaktır.

Limasol’da Nerede Kalmalı?

Limasol’da lüks oteller şehir merkezinin dışında yer alır. Daha çok sahil kesiminde yoğunlaşan lüks otellerde Akdeniz’i karşınıza alarak rüya gibi bir tatil geçirebilirsiniz. Eski kent bölümündeyse orta kalitede, kendi halinde oteller mevcuttur ancak ulaşımları oldukça kolaydır. Eski kent bölgesinde yer alan, gezilecek noktalara yakınlığı sebebiyle cazibesini koruyan bu otellerde hem ekonomik hem de keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

 Limasol Şehir İçi Ulaşım

cover_photo.jpg

Limasol’da toplu taşıma aracı olarak otobüsler bulunmaktadır. Her ne kadar son yıllarda bu otobüsler geliştirilmiş ve güzergâhları artırılmış olsa da durakta uzun süre beklemek gerekebiliyor. Bu sebeple Limasol’da daha çok özel taksiler ve fiyatı daha uygun olan paylaşımlı taksiler kullanılmaktadır. Plaj Yolu bölgesinde bisikletle de ulaşım mümkündür.

Limasol Mutfağı

Kuzey Kıbrıs’ta olduğu gibi Güney Kıbrıs’ta da hellim peyniri meşhurdur. Deniz ürünleri ve balık da mutfağın ana unsurlarındandır. Bu grup içinde en çok tüketilen gıdalar kalamar, ahtapot, barbun ve çipuradır.

Patates salatası, karnıbahar ve pancar turşusu ve kuşkonmaz geleneksel mutfağın olmazsa olmazlarındandır.

Kurutulmuş kişniş tohumu ile marine edilmiş biftek, lountza isimli domuz pirzolası, ızgara külbastı, domuz ve tavuğun ızgarada pişirilmesiyle elde edilen souvlaki, bulgurdan yapılan pourgouri, sheftalia isimli bağırsak dolma en popüler yemekleri arasındadır.

Taze sebze ve meyvenin bolca bulunduğu adada, bu ürünler yerel mutfak için önem taşır. En çok kullanılan sebzeler kabak, yeşil biber, bamya, yeşil fasülye, enginar, havuç, domates, salatalık, marul, asma yaprağı ve bakliyattır. Meyveler ve kuruyemişler de mutfakta sık kullanılır.

Popüler restoranlar

Karatello, Trata Balık Tavernası, Bono, Rizitiko Tavernası, Meze Taverna, Artima Bistro.

Bahşiş

Güney Kıbrıs’ta bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %5-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Limasol Gece Hayatı

Limasol’da gece hayatı oldukça hareketlidir. Her zevke uygun barlar, publar ya da gece kulüpleri vardır. Sakin bir akşam geçirip güzel şaraplar içmek isterseniz önerimiz Fine Wine Bar olacaktır. Bir yat gibi dekore edilmiş olan Sailor’s Rest Lounge Bar Restaurant da diğer bir seçenek olabilir. Eğer iyi bir parti arıyorsanız, sabahın ilk ışıklarına kadar müziğin devam ettiği Guaba Beach Bar tam size göre.

Limasol Festivaller

Karnaval (Şubat-Mart)

Kataklysmos (Haziran)

Shakespeare Festivali (Haziran)

Amathusia Dans Festivali (Temmuz)

Bira Festivali (Temmuz)

Şarap Festivali (Eylül)

Limasol’da Alışveriş

Limasol’da bulunan mağazalar yaz aylarında 08.0-13.00 ve 16.00-19.30 saatleri arasında açıktır. Kış aylarında ise 08.0-13.00 ve 14.30-18.00 saatleri arasında hizmet verir.

Güney Kıbrıs’tan getirilebilecek en güzel hediye elbette yerel keçi sütünden yapılmış el yapımı hellim peyniri ve Kıbrıs’a özel kırma tekniğiyle yapılan kırma Kıbrıs Zeytini’dir.

Bunun dışında çeşitli el işi ürünler, minyatürler, sepetler, çömlekler ve antika eşyalar, mağazalarda bulabilecekleriniz arasındadır.

Limasol Saat Farkı

Limasol (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saatlik zaman farkı vardır.

Limasol Para Birimi

Güney Kıbrıs sınırları içerisinde yer alan Limasol şehrinin para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 0,29 Euro’dur.

Limasol Resmi Dili

Güney Kıbrıs sınırları içerisinde yer alan Limasol’un resmi dili Yunanca ve İngilizce’dir.

Limasol Türkiye Dış Temsilciliği

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde Türkiye temsilciliği bulunmamaktadır.

Limasol Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani (6 Ocak)

Yeşil Pazartesi (Mart)

Mart Ekinoksu (20 Mart)

Yunan Bağımsızlık Günü (25 Mart)

Kıbrıs Ulusal Tatili (1 Nisan)

Kutsal Cuma*

Kutsal Cumartesi*

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Paskalya’dan Önceki Cumartesi*

Paskalya’dan Önceki Pazartesi*

Haziran Gündönümü (20 Haziran)

Ortodoks Hamsin Yortusu*

Meryem’in Göğe Yükselişi*

Eylül Ekinoksu (22 Eylül)

Kıbrıs Bağımsızlık Günü (1 Ekim)

Aralık Gündönümü (21 Aralık)

Noel (24-25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Limasol İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112 / 199

Yangın: 112 / 199

Polis: 112 / 199

Limasol Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Limasol’a girmek için vize alması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin diplomatik misyonunu kabul etmediği için bu ülkede büyükelçilik ve konsolosluk bulundurmamaktadır. Limasol’u ziyaret etmek isteyenlerin vize işlemlerini Atina’da bulunan Güney Kıbrıs Rum Kesimi Elçiliği üzerinden gerçekleştirmesi gerekiyor. Ancak Atina’ya gidebilmek için de Yunanistan Konsolosluğu’na vize başvurusu yapmanız gerekiyor.

Kıbrıs Cumhuriyeti Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.