Limasol’da Gezilecek Yerler

Turizmin göz bebeği Kıbrıs’ın ikinci büyük şehri olan Limasol, adanın hem en güzel yerlerinden hem de en güzel tatil yerlerinden olma iddiasını taşıyor ve fazlasıyla hak ediyor. Bu yönüyle gezilecek birçok noktaya sahip olan kentin, keşfedilmeyi bekleyen doğal güzelliklerini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Limasol’da görülmesi gereken diğer yerler

Amathus Harabeleri, Limasol Marina, Limasol hayvanat bahçesi.

Devamını Oku

 Limasol Nerededir?

Limasol ya da diğer adıyla Leymosun, Güney Kıbrıs'ta adanın en güneyinde yer alan bir şehirdir. Ayrıca Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Limasol Bölgesi’nin de merkezidir. Bir liman kenti olan Limasol, adanın en büyük ikinci şehridir. Kendi adını verdiği körfezin kıyısına kurulmuştur.

Limasol’a Ne Zaman Gidilir?

Limasol şehrinde klasik bir Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Aralık-Mart ayları arasında rüzgar ve yağış görülür. Ama yine de hava güneşli olabilmektedir. Bu dönemde hava sıcaklığı gündüzleri 16-20, akşamları ise 7-12 derece arasındadır. Şehrin en uzun mevsimi yazdır. Nisan-Kasım ayları arasında yaşanan yaz mevsiminde Haziran ayında sıcaklıklar 19-30 derece arasındayken, Haziran-Eylül ayları arasında 22 ila 40 derece arasında hissedilmektedir.

Limasol’a Nasıl Gidilir?

Türkiye ve Yunanistan arasındaki ada hakimiyeti geriliminden dolayı, her iki ülke de diğer tarafın Kıbrıs’taki varlığını tanımamaktadır. Dolayısıyla, Güney Kıbrıs’a Türkiye’den uçuş yoktur. Kuzey Kıbrıs sınır kapılarından Türkler’in Kıbrıs’a geçişi bir hayli zordur. Güney Kıbrıs’a gitmenin tek yolu Yunanistan üzerinden aktarmalı uçmaktır.

Limasol’da Nerede Kalmalı?

Limasol’da lüks oteller şehir merkezinin dışında yer alır. Daha çok sahil kesiminde yoğunlaşan lüks otellerde Akdeniz’i karşınıza alarak rüya gibi bir tatil geçirebilirsiniz. Eski kent bölümündeyse orta kalitede, kendi halinde oteller mevcuttur ancak ulaşımları oldukça kolaydır. Eski kent bölgesinde yer alan, gezilecek noktalara yakınlığı sebebiyle cazibesini koruyan bu otellerde hem ekonomik hem de keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

 Limasol Şehir İçi Ulaşım

cover_photo.jpg

Limasol’da toplu taşıma aracı olarak otobüsler bulunmaktadır. Her ne kadar son yıllarda bu otobüsler geliştirilmiş ve güzergâhları artırılmış olsa da durakta uzun süre beklemek gerekebiliyor. Bu sebeple Limasol’da daha çok özel taksiler ve fiyatı daha uygun olan paylaşımlı taksiler kullanılmaktadır. Plaj Yolu bölgesinde bisikletle de ulaşım mümkündür.

Limasol Mutfağı

Kuzey Kıbrıs’ta olduğu gibi Güney Kıbrıs’ta da hellim peyniri meşhurdur. Deniz ürünleri ve balık da mutfağın ana unsurlarındandır. Bu grup içinde en çok tüketilen gıdalar kalamar, ahtapot, barbun ve çipuradır.

Patates salatası, karnıbahar ve pancar turşusu ve kuşkonmaz geleneksel mutfağın olmazsa olmazlarındandır.

Devamını Oku

Limasol Gece Hayatı

Limasol’da gece hayatı oldukça hareketlidir. Her zevke uygun barlar, publar ya da gece kulüpleri vardır. Sakin bir akşam geçirip güzel şaraplar içmek isterseniz önerimiz Fine Wine Bar olacaktır. Bir yat gibi dekore edilmiş olan Sailor’s Rest Lounge Bar Restaurant da diğer bir seçenek olabilir. Eğer iyi bir parti arıyorsanız, sabahın ilk ışıklarına kadar müziğin devam ettiği Guaba Beach Bar tam size göre.

Limasol Festivaller

Karnaval (Şubat-Mart)

Kataklysmos (Haziran)

Shakespeare Festivali (Haziran)

Amathusia Dans Festivali (Temmuz)

Bira Festivali (Temmuz)

Şarap Festivali (Eylül)

Limasol’da Alışveriş

Limasol’da bulunan mağazalar yaz aylarında 08.0-13.00 ve 16.00-19.30 saatleri arasında açıktır. Kış aylarında ise 08.0-13.00 ve 14.30-18.00 saatleri arasında hizmet verir.

Güney Kıbrıs’tan getirilebilecek en güzel hediye elbette yerel keçi sütünden yapılmış el yapımı hellim peyniri ve Kıbrıs’a özel kırma tekniğiyle yapılan kırma Kıbrıs Zeytini’dir.

Bunun dışında çeşitli el işi ürünler, minyatürler, sepetler, çömlekler ve antika eşyalar, mağazalarda bulabilecekleriniz arasındadır.

Limasol Saat Farkı

Limasol (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saatlik zaman farkı vardır.

Limasol Para Birimi

Güney Kıbrıs sınırları içerisinde yer alan Limasol şehrinin para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 0,29 Euro’dur.

Limasol Resmi Dili

Güney Kıbrıs sınırları içerisinde yer alan Limasol’un resmi dili Yunanca ve İngilizce’dir.

Limasol Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani (6 Ocak)

Yeşil Pazartesi (Mart)

Mart Ekinoksu (20 Mart)

Yunan Bağımsızlık Günü (25 Mart)

Kıbrıs Ulusal Tatili (1 Nisan)

Kutsal Cuma*

Kutsal Cumartesi*

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Paskalya’dan Önceki Cumartesi*

Paskalya’dan Önceki Pazartesi*

Haziran Gündönümü (20 Haziran)

Ortodoks Hamsin Yortusu*

Meryem’in Göğe Yükselişi*

Eylül Ekinoksu (22 Eylül)

Kıbrıs Bağımsızlık Günü (1 Ekim)

Aralık Gündönümü (21 Aralık)

Devamını Oku

Limasol Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Limasol’a girmek için vize alması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin diplomatik misyonunu kabul etmediği için bu ülkede büyükelçilik ve konsolosluk bulundurmamaktadır. Limasol’u ziyaret etmek isteyenlerin vize işlemlerini Atina’da bulunan Güney Kıbrıs Rum Kesimi Elçiliği üzerinden gerçekleştirmesi gerekiyor. Ancak Atina’ya gidebilmek için de Yunanistan Konsolosluğu’na vize başvurusu yapmanız gerekiyor.

Limasol Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 12.2oC
  • Şub 12.8oC
  • Mar 13.9oC
  • Nis 17.8oC
  • May 20.6oC
  • Haz 23.9oC
  • Tem 26.1oC
  • Agu 26.7oC
  • Eyl 24.4oC
  • Eki 21.7oC
  • Kas 17.8oC
  • Ara 13.9oC

Kısa Kısa

Nüfus: 101,000  / Dil: Yunanca - Türkçe / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün