Cap Haitien Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Haitien ismi Karayipler’in Dağlar Ülkesi anlamı taşımaktadır. Cap Haitien, Haiti ülkesinin kuzeyinde yer alan bir liman kentidir. Tarihi, mimari ve sanatsal açıdan zengin bir şehir olup, bu nedenle ''Antillerin İncisi'' olarak adlandırılmaktadır. Burada bahsedilen Antiller; içerisinde Porto Riko, Jamaika, Karayipler ve Küba gibi yerlerden oluşan adalar topluluğuna verilen addır. 

Cap Haitien şehrinin adı tarihsel süreçte birkaç defa değişikliğe uğramıştır. Cap Français ve Cap Henry şehrin önceki isimleriydi. Günümüzde genellikle yalnızca ‘'Cap'’ olarak adlandırılmaktadır. 1711-1770 yılları arasındaki sömürge döneminde Fransız kolonilerine de başkentlik yapmıştır. Cap Henry ismini alması ise 1820 yılına kadar Haiti Devrimi ardından Kral Henry Christophe’un yönetimindeki Haiti Krallığı’na başkentlik yapmasıyla almıştır. 

Cap Haitien’i sınırları içine alan Haiti de ülke bazında bir üne sahiptir. Çünkü 19. yüzyılda dünyanın ilk siyahi lideri ile Fransız sömürgesini ve köleliğini bitiren ilk bağımsız Karayip devleti olmayı başarmıştır. Fakat bu durum ülke genelinde yüksek maliyetlere neden olduğundan Amerika’nın en fakir ülkesi haline dönüşmüştür. Sadece bunlarla sınırlı kalmayıp yaşanan büyük şiddetteki depremler hem Cap Haitien şehrini hem de ülkeyi derinden sarsmıştır. 

Cap Haitien varlığını geçmiş yıllardan beri büyük bir çaba içerisinde sürdürmeye çalışmaktadır. Öyle ki, Haiti Devrimi ve 1842 yılındaki deprem sonrasında neredeyse haritadan yok olacak haldeydi. Fakat şehre adını veren Kral Henry Christopher yapıları yeniden inşa ettirerek günümüze kadar ulaşmasınız sağlamıştır. Tarihi binalar hala zamana meydan okurcasına sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır. 

Haiti genellikle siyasi sorunlar, deprem riski ve güvenlik seviyesi nedeniyle gezginlerin kolayca gitmeye cesaret edemediği bir yerdir. Ancak Cap Haitien bu durumlardan mümkün olduğunca sıyrılmayı başarmıştır ve ülkenin diğer kısımlarındaki güvensiz durumların rastlanmadığı bir şehridir. 

Cap Haitien Nerededir?

Cap Haitien Dominik Cumhuriyeti’nin güneyinde ve Küba ile arasında yer almaktadır. 

Cap Haitien’e Nasıl Gidilir?

Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti’nden Cap Haitien’e otobüsle 5 saatte, Miami’den uçakla 1,5 saate ulaşılabilmektedir. Ayrıca çeşitli firmaların sunduğu lüks gemi yolculukları da bir liman şehri olan Cap Haitien’ye gelmenin en keyifli yollarından bir tanesidir. Türkiye’den ulaşım için Antalya, İstanbul, Adıyaman gibi illerden aktarmalı olarak Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’e ulaşabilirsiniz. Buradan karayolu ile Cap Haitien’ye ulaşım yaklaşık 7 saat sürmektedir. 

Cap Haitien Gezilecek Yerler

Cap Haitien Katedrali 

Fransız mimarisi ile inşa edilmiş gümüş ikiz kubbeli katedral Cap Haitien’de görülmesi gerekenler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Yapı önce 1842 yılındaki depremden hasar almış, 1941-42 yılları arasında yenilenmiş fakat 2011’de dini grupların saldırısına uğrayarak harap edilmiştir. 

Cap Haitien Meydanı

Katedralin hemen önündeki bu alan şehrin adeta buluşma noktasıdır. Meydanın simgesi haline gelmiş olan 29 Ağustos 1793 tarihli bir anıt yer almaktadır. 

Citadel Kalesi

Cap Haitien’e 27 km uzaklıkta inşa edilen kale ülke genelinde en etkileyici tarihe ve manzaraya sahip yerdir. Cap Haitien şehrini çevreleyen dağların zirvesinde konumlanan Citadel Kalesi 20 bin işçi tarafından 1805-20 yılları arasında 15 yıl süren bir çalışmanın sonucu olarak zirvedeki yerini aldı. Şehir merkezinin görüntüsü ve Atlantik Okyanusu manzarası kale çatısından gözükmektedir. 

Citadel Kalesi UNESCO Dünya Mirası Alanı adaylarından bir tanesi ve Amerika’daki en büyük kale olduğu bilinmektedir. Kaleye ulaşmak için önce Milot Kasabası’na ulaşmak ve buradan oldukça dik olan dağa tırmanmak gerekiyor. Bunun için kasabada motosiklet veya at kiralama hizmetleri verilmektedir. Tırmanış süresi 2 saati bulabilmektedir. 

Sans Souci Sarayı

1913 yılında inşası tamamlanmış olan Sans Souci Sarayı, bölgenin en meşhur yapılarından bir tanesidir. Kalenin hemen yanında yer alması nedeniyle kolayca ulaşılabilir. Kalede olduğu gibi burası da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Mimarisi ve manzarasıyla da kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. 

Plajlar ve Doğal Alanlar

Cap Haiti bir liman şehri olmasından da anlaşılabileceği gibi eşsiz güzelliğe sahip plajlarıyla da ünlüdür. Diğer Karayip sahilleri kadar ün kazanmamış olsa da yaz mevsiminde gidenlerin mutlaka uğradıkları plajlar görülmeye değerdir. Burada gezerken hem bölge tarihini daha iyi öğrenmek hem de daha güvende hissetmek için tur şirketleri ile iletişime geçmek faydalı olabilir. Onlarla şehir turları, plaj turları, doğal alanlar ve daha birçok özel yeri kolayca görebilirsiniz. 

Cap Haitien ile İlgili

Cap Haitien Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 23.6oC
  • Şub 24oC
  • Mar 24.7oC
  • Nis 25.4oC
  • May 26.2oC
  • Haz 27oC
  • Tem 27.2oC
  • Agu 27.4oC
  • Eyl 27.1oC
  • Eki 26.6oC
  • Kas 25.4oC
  • Ara 24.2oC

Kısa Kısa