Google+

Arama formu

“Burning Man” Festivalinin prensip edindiği 10 kural nedir?

Burning Man” Festivalinin prensip edindiği 10 kural şu şekildedir;

Burning Man Festival Prensipleri:

1) Katılım: Bu festivale herkes katılabilir. Yabancılar saygıyla hoş karşılanır. Bu toplulukta katılım için hiçbir ön koşul yoktur.

2) Hediye verme: Festival hediye verme odaklıdır. Hediyelerin değerinin ne kadar olduğu koşulsuzdur. İstenilen her şey hediye olarak verilebilir. Hediyeye eşdeğer bir hediye verme şartı yoktur.

3) Meta olmaktan çıkarma: Festival organizasyoncuları hediye verme ruhunu korumak için; reklam, sponsor gibi aracıları kaldırarak kendi sosyal çevrelerini oluşturuyor. Bu şekilde Yanan Adam Festivali kültürünün istismar edilmesi ve tüketim yeri hâline gelmesini engelliyorlar.

4) Kendine güven: Yanan Adam Festivali bireylerin kendilerini keşfetmelerini, kişinin potansiyeline güvenmesini destekliyor.

5) Kendini ifade etme: Bireyin kendini ifade etmesi kendi ruhuna verebileceği yegâne hediye olarak görülüyor. Kişiler kendilerini özgürce ifade ederken başkalarının haklarına saygı duymalı.

6) Toplu güç: Festivalde; uyum ve işbirliği yaratıcı değerlerin ortaya çıkmasını sağlanıyor. Sanat çalışmaları, farklı iletişim yöntemleri, sosyal ağlar gibi etkileşimli çalışmaların yapılması için uğraş veriliyor.

7) Sivil sorumluluk: Festival sivil toplumu destekliyor.

8) İz bırakmamak: Festival Organizasyoncuları çevreye saygılıdır. Aktiviteler bitiminde, katılımcılar kalan her şeyi toplar ve hiçbir iz bırakmazlar. Böylece festival sonunda etkinliklerin yapıldığı bölge; festivalden önceki hâlinden bile daha güzel olur.

9) Etnik çeşitlilik: Festivale katılamayacak hiçbir grup, etnik köken, kişi yoktur. Herkes buraya gelip bir şeyler yapmaya davetlidir. Herkes dans etmeye, oyun oynamaya, sanatını sergilemeye, çalışmaya ve kalbini açmaya davetlidir.

10) Samimiyet: Festivalin en önemli kuralı olan bu kural; festivalin asıl amacıdır. Toplum hayatında aramıza giren görünmez engelleri ortadan kaldırarak, içinizdeki “asıl kendinizle” tanışma fırsatı sunar ve çevrenizdeki gerçekliği görmenizi sağlar. Bu festivalde, doğal yaşamdaki detaylar, kalıplar kaldırıldığında etrafınızdakilerin aslında nasıl göründükleri ve hissettiklerini anlamanız konusunda yepyeni bir bakış açısı kazanmaya olanak tanır.

“Burning Man” Festivalinin prensip edindiği 10 kural nedir?
Foto: goddessofbabylon.com.au

onur12 kullanıcısının resmi
onur12
Sa, 04/18/2017 - 01:14
öncelikle merhaba ben bu festivale katılmak istiyorum ama oraya nasıl gideceğimi yanımda ne götürmem gerektiğini ve bir sürü şeyi bilmiyorum bana yardımcı olacak birini tanıyor musunuz acaba
ayşen kullanıcısının resmi
ayşen
Sa, 04/25/2017 - 12:10
nasıl gideceğimizi neleri takip etmemiz gerektiğini bilmiyoruz böyle bir deneyim güzel olurdu