Taormina Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İyonya Denizi’nin kıyısındaki bir tepenin üzerine tünemiş küçük bir kasaba olan Taormina, İtalya’nın tarihle iç içe olan tatil yörelerinden biridir. Doyum olmayan manzaraları ve huzurlu atmosferi ile Taormina, yüz yılı aşkın bir süredir sadece turistlerin değil aynı zamanda Oscar Wilde ve Richard Wagner gibi dünyaca ünlü sanatçıların da tatil için uğrak yeri olmuştur.

Antik Yunan döneminde kurulan en eski yerleşim yerlerinden birine çok yakın olan Taormina, daha sonraları Romalıların eline geçmiştir. Günümüzde hala görülebilen antik kalıntılar çok sayıda turisti bölgeye çekmektedir. Otelleri ile restoranlarının çoğu oldukça lüks olan Taormina, sadece manzaraları izlemek ve zengin tarihinin izini sürmek için bile gidilebilecek bir yerdir.

Yaz aylarında ortalama sıcaklıkların 35°C’nin üzerine çıktığı Toarmina’da sıcak ve kurak bir hava hakimdir. Denize girmek için yaz aylarını tercih etmek gerekse de ilkbahar ve sonbahar aylarında hava daha ılık olacaktır. Ilıman iklimiyle ünlü olan Taormina kış ayları için de harika bir tatil yeridir. Ayrıca, kalabalıktan etkilenmeden keyifle tatil yapmak ve uygun fiyat aralıklarından faydalanmak için de kışın gelmek iyi bir seçenek olarak düşünülebilir. Avrupa’nın orta kesimlerinde pek çok kişi kışın güzel bir tatil yapmak için güneye inmeyi tercih ettiklerinde Taormina’ya gelmektedir. 

Taormina Nerede?

İtalya’daki Sicilya Adası’nın doğusundaki Messina şehrine bağlı olan Taormina, İyonya Denizi’nin kıyısında ve Catania’nın da kuzeyinde yer almaktadır. Merkez Messina’ya yaklaşık 45 km, Catania’ya ise 55 km uzaklıkta bulunur.

Taormina’ya Nasıl Gidilir?

Taormina’ya en kolay ulaşım yaklaşık 55 km güneyinde yer alan Catania Fontanarossa “Vincenzo Bellini” Uluslararası Havaalanı’na gelmekle başlar. İstanbul’dan direkt seferlerin bulunduğu havaalanına 2,5 saat süren bir yolculukla ulaşılır. Havaalanından Taormina’ya araba kiralayarak gitmek isterseniz, otobandan 1 saatte varılmaktadır. Bunun haricinde direkt otobüsler de mevcuttur ve yol yaklaşık 1,5 saat sürmektedir.

Diğer bir alternatif ise Taormina’ya Sicilya’nın batısında bulunan Palermo şehrinden ulaşmaktır. Punta Raisi “Falcone e Borsellino” Havaalanı’na geldikten sonra (aktarmalı seferlerle en az 5 buçuk saat sürecektir), buradan 3 saat sürecek bir yolculukla Taormina’ya ulaşılabilir. Havaalanından kalkan trenlerle yolculuk yapmayı tercih ederseniz, yapacağınız aktarmaya bağlı olarak 5-7 saatte ulaşmak mümkündür. Sadece tarihi için değil, düzenlenen film festivalleri ile açık hava tiyatro gösterimleri de en çok ilgi gören kültürel aktiviteleridir. 

Taormina’da Görülmesi Gereken Yerler

Taormina’da yazın her yaştan ziyaretçiye hitap edecek çeşitli kültürel etkinlikler bulma imkanı vardır. Yunan Tiyatrosu’nda (Teatro Greco) klasik ve modern müzik konserleri verilmektedir. Bunun yanı sıra her yıl düzenlenen etkinliklerle (Taormina ArteTaormina Film Festivali vb.) dünyaca ünlü müzisyen ve gösteri dünyası yıldızlarına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, çevredeki yakın bölgelere düzenlenen turlara katılarak buraları da yakından görme fırsatı elde edebilirsiniz.

Toarmina’da İtalyan ve özellikle Sicilya mutfağının çeşitli lezzetlerini mutlaka denemeniz gerekir: Canolo Sicilliano veya Pasta alla Norma vb. Pek çok bar ve pubın bulunduğu kasabada, gece hayatı için ayrıca Letojanni ve Giardini Naxos gibi çevredeki köylere de şans verebilirsiniz.

Taormina Plajları

Taormina’da denizin tadını çıkarmak için kasabanın en ünlü plajı Isolo Bella’yı tercih edebilirsiniz. Isolo Bella, arkasında yükselen dağ ile oldukça iyi korunmuş bir koydur. Şezlong ve şemsiye gibi çeşitli imkanlar sunan “lido”ların (plaj işletmesi) haricinde, plajın serbest alanlarını da tercih edebilirsiniz. Plaj kumlu değil çakıllıdır, buna uygun sandalet, terlik vs. yanınızda bulundurmayı unutmayın. Isolo Bella’ya Taormina- Mazzaró tramvayı ile ulaşılabilir.

Diğer sahil kasabaları Giardini Naxos ile Letojanni de İyonya Deniz’inde kulaç atabileceğiniz plajlara sahiptir. Taormina’nın merkezinden her 10 dakikada bir kalkan otobüs ile bu plajlara da ulaşabilirsiniz. Giardini Naxos’un plajı, Taormina’daki en uzun olanıdır. Plaj ikiye ayrılmaktadır: bir kısmı ücretsiz, diğeri ise plaj işletmesinin olduğu şemsiye, şezlong ile yiyecek ve içecek olanakları sunan kısım. Plaj yer yer kumlu ve kayalık olsa bile, her yerde yüzmeye uygundur. Mazzeo plajı, Mazzaró ile Letojanni plajlarının ortasında bulunmaktadır. Letojanni’den daha büyük olan plajın kumu da daha az taşlı tır. Konumunun uygun olması itibariyle çevre bölgelerden çok sayıda ziyaretçi burayı ziyaret gelmektedir. Plajda hem serbest hem de işletmelerin olduğu bölümler vardır. Tercih edebileceğiniz diğer plajlar: Recanati ve Spisone.