Kartalkaya’da Gezilecek Yerler

Yaz-kış eşsiz bir manzaraya sahip olan bölgede kış mevsiminde karla kaplı örtüsü nedeniyle gizemini koruyan doğal güzellikler, bahar ve yaz mevsiminde ortaya çıkar. Bu nedenle kayak dışında gezilip görülecek pek çok yer ve sayısız aktivite mevcuttur.

Sarıalan Yaylası

46080698.jpg

Bolu’dan Kartalkaya’ya çıkarken yol üzerinde bulunan Sarıalan Yaylası, yaz mevsiminde sarı mayıs çiçekleri, kış mevsiminde ise kar kaplı örtüsü ile bilinir. Doğal yayla ortamını yaşatan Sarıalan’da, alabalık ızgara, köy tereyağı, köy peyniri ve köy ekmeklerinin tadına doyum olmaz.

Saraycık Gölü

Dağlarla çevrili, cennetten bir köşe olan Saraycık Gölü çevresinde, konaklama tesisleri ve kamp alanları bulunmaktadır.

Yedigöller

3_9786.jpg

Bolu’nun Mengen ilçesinden ulaşılan Yedigöller, “orman denizi” olarak adlandırılır. Çünkü sınırları içinde, meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarıçam, köknar, karaağaç, ıhlamur ve porsuk gibi değişik ve çok kıymetli ağaç türlerini barındırır. Yedigöller’de doğal hayatı gözlemlemek, kampçılık, piknik, yürüyüş ve fotoğrafçılık en çok tercih edilen aktivitelerdir.

Bolu Fındığı Tabiatı Koruma Alanı

Eşsiz bir ekosisteme sahip olan ve Bolu Fındığı için oluşturulmuş bu koruma alanının çevresinde, pansiyonlar bulunmaktadır. Tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Bolu Fındığı Tabiat Koruma Alanı 460 hektardır.

Akdoğan (Ebe Çamı) Tabiatı Koruma Alanı

Bolu’ya bağlı Yenigüney köyü sınırları içinde yer alan, koruma alanı. Ebe çamını korumak için düzenlenmiştir. Bu bölgedeki başlıca ağaç türleri, karaçam ve meşedir. Bu bölge, yaban hayvanlarının yaşam alanı olması bakımından da büyük önem taşımaktadır. Bölgede domuz, tilki, gelincik, tavşan, sincap, kirpi, keklik, üveyik, kumru, guguk kuşu, baykuş, arıkuşu, ağaçkakan ve saka kuşları yaşamaktadır.

Sünnet Gölü

ReadImage.ashx

Kartalkaya’nın yakınındaki güzelliklerden biri olan gölde piknik yapabilir, manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

Sülüklü Göl Tabiatı Koruma Alanı

447711414409296.jpg

Mudurnu’da yer alan Sülüklü Göl, zengin bitki ve hayvan çeşitliliği nedeniyle doğa tutkunlarının ve gözlemcilerin göz bebeğidir. Tavşandan yaban kedisine kadar çok farklı hayvan türleri gözlemlenebilir. Ayrıca göl kenarında piknik yapmak da mümkündür.

Abant Gölü Tabiat Parkı

abant.jpg

Bolu il sınırlarından girenlerin, Abant Gölü’nü ziyaret etmemesi düşünülemez bile. Kışın karla kaplı, baharda da yemyeşil orman örtüsü ve gölün mavisiyle, gerçek bir terapi merkezidir. Çam ve köknar ağaçlarının oluşturduğu manzara, bu ağaçların suya yansımalarının güzelliği, insanda canlı bir kartpostala baktığı izlenimini uyandırır.