Kaunas Mutfağı

litvak-food1.jpg

İklimi dolayısıyla ülkede yetiştirilen ürünler arpa, patates, çavdar, pancar, ve süt ürünleri olarak sıralanabilir. Böylece Litvanya mutfağı bu besinler etrafında şekillenmiştir. Baltık ülkelerinden, Almanya'dan, Rusya'dan ve Polonya'dan ciddi biçimde etkilenen Kaunas mutfağında patates püresi en ünlü yemeklerdendir.

Lurid_borscht.jpg

Burada birçok çorba alternatifi de bulabilirsiniz. Kabak çorbası, salatalık çorbası ve kan çorbası olarak da bilinen "juka" en bilinen Litvanya çorbalarındandır.

Baltık ülkesi olmasından dolayı Litvanya mutfağında deniz mahsulleri de fazlaca tercih edilir. Pike, levrek, yılan balığı, füme balığı ve çipura bu bölgede yakalanan balıklardandır. Kendine özel bir jöleyle servis edilen balıklar hemen hemen her sofrada bulunabilir.

Kaunas'ta bira tüketimi oldukça yüksektir. Litvanya'da 50 çeşitten fazla bira üretilir ve ülke mutfağında yerini alan içeceklerin başında gelir.

Popüler restoranlar

Radharané: Kentteki ucuz restoranlardan biri olan Radharané'da vejetaryen Hint yemekleri meşhurdur.

Master Grill: Geleneksel Amerikan yemeklerinin satıldığı bu mekanda yemekler sıcak lav taşı üzerinde yapılmaktadır.

Senieji rūsiai: Kentin en lüks restoranlarından biridir. Hafta sonları canlı müzik hizmeti de verilen mekanda 120'den fazla şarap çeşidi satılmaktadır.

Al Diwan: Ortadoğu lezzetlerini müşterileriyle buluşturan bu işletmede belirli günlerde oryantal dans sahnelenmektedir. Ayrıca çeşitli nargileler de bulunmaktadır.

Bernelių Užeiga: Geleneksel Litvan yemeklerinin, çorbalarının ve biralarının satıldığı bu restoran, ferah atmosferiyle dikkat çekmektedir.

Diğer restoranlar: Alkava, Miesto Sodas, Bella Toscana, Pizza Jazz, Moksha, Abato Mené, Sadute, Pompéja