Kaunas Hakkında Bilinmesi Gerekenler

kaunas-007.jpg

Litvanya'nın eski başkenti olan Kaunas ülkenin en etkileyici şehirlerinden biridir. Ziyaretçilerini özgürlük savaşçıları, şairler ve büyük düklerin heykelleriyle karşılayan şehir, üniversiteleri sayesinde Litvanya'nın gençlik merkezi konumundadır.

Trafiksiz ve geniş caddelere sahip olan Kaunas çarpık kentleşmenin minimum düzeyde olduğu bir kentlerdendir. Şehrin kalbinde bulunan Santaka Parkı ve Özgürlük Bulvarı olarak bilinen ağaçlı yoluyla ziyaretçilerini büyüleyen bu kent aynı zamanda Neman Nehri üzerine kurulmuş bir yerleşim merkezidir.

Nüfusunun yüzde 85'inden fazlası Litvanyalı olan bu küçük ama şirin şehrin kuruluşu 11. yüzyıla dayanır. Günümüzde ekonomik faaliyetlerini demir ve çelik, elektrikli makine sanayisi, kimya ve tekstil sektörleri oluşur.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=Ium0H_oa6Jk

Kaunas ile İlgili

Kaunas Nerededir?

kaunas-panoramajpg-611.jpg

Kaunas, Kuzey Avrupa'da bulunan Litvanya'nın merkezinde yer alır. Şehir Neman ve Neris Nehirleri'nin birleştiği noktada konumlanmıştır.

Kaunas'a Nasıl Gidilir?

KaunasKatedra.JPG

Türkiye'den Kaunas'a direkt seferler düzenlenmemektedir. Kente ulaşım sağlamak için Türkiye'den başkent Vilnius'a direkt olarak uçtuktan sonra trenle Kaunas'a ulaşabilirsiniz. Vilnius'tan Kaunas'a gün içinde birer saat arayla birçok tren sefer düzenlenmekle birlikte otobüsler vasıtasıyla 1.5 saatlik yolculuktan sonra Kaunas'a ulaşabilirsiniz. Bir diğer ulaşım alternatifi ise Letonya'nın başkenti olan Riga üzerinden aktarmalı olarak Kaunas'a gelmektir.

Kaunas'a Ne Zaman Gidilir?

1.jpg

Ilıman ve karasal iklimi birlikte yaşayan Kaunas'a gidilebilecek en uygun dönem yaz dönemidir. Kış aylarına nazaran daha sıcak bir havanın hakim olduğu bu dönemde şehrin doğal güzelliklerini ve turistik merkezlerini daha rahat gezebilirsiniz. Yaz aylarında ortalama günlük sıcaklıkları 20-25 derece civarında seyrederken bu rakam kış aylarında -20 dereceye kadar düşebilir.

Kaunas'ta Nerede Kalmalı?

Fasadas-vakaras-1.jpg

Her yıl konaklama tesislerinin sayısının arttığı Kaunas'ta her bütçeye uygun rahat ve hizmet kalitesi yüksek konaklama alanları bulunabilir. Laisves Bulvarı üzerinde bulunan düşük bütçeli pansiyonlarda günlük ortalama 15 Euro'ya konaklayabilirsiniz. Kahvaltı ve öğle yemeği servisinin olmadığı bu tesislerde tam donanımlı mutfaklar bulunmakta.

Eğer orta bütçeli bir tatil planı yaptıysanız Vytauto Caddesi üzerindeki oteller tam size göre. Kaunas merkezindeki tren istasyonuna oldukça yakın olan bu üç yıldızlı otellerde günlük 50-70 Euro arasında konaklayabilirsiniz. Kentte yüksek bütçeli ziyaretçiler için hizmet veren birçok otel de bulunur. Özellikle Savanoriu Caddesi üzerindeki bazı oteller kahvaltı ve yemek servislerinin yanı sıra kendi gece kulüplerine de sahiptir. Ortalama bir dört yıldızlı otelin günlük konaklama ücreti ise 75 Euro'dan başlamaktadır.

Kaunas'ta Gezilecek Yerler

Kaunas turistlerin ilgisini çekebilecek birçok tarihi ve modern yapının yanı sıra doğal güzelliklere de sahiptir.Old Town olarak adlandırılan şehrin tarihi yapılarının yoğunlukta olduğu yerde 14. yüzyıldan kalma gotik ve barok mimarinin birçok eseri bulunur. Kaunas'ın merkezinde ise tarihi sinagoglardan çeşitli müzelere kadar gezilecek birçok yer vardır.

Görülmesi gereken diğer yerler

Belediye Meydanı, Balmumu Eritme Fırını, Kaunas Bazilikası, Kaunas Tıp ve Eczacılık Müzesi, St. Francis Xavier Kilisesi, Vytautas' Köprüsü, Kutsal Üçlü Kilisesi, Perkunas Evi, Tarihi Başkanlık Sarayı

Devamını Oku

 Kaunas Şehir İçi Ulaşım

ALSA_CITY_BUS_AT_JEMAA_EL_FNA_SQUARE_MARRAKECH_MOROCCO_APRIL_2013_(8703361867).jpg

Kaunas'ta şehir içi ulaşım sağlamak, gelişmiş sistemleri ve alternatif bolluğu sebebiyle oldukça rahattır. Şehirde kullanılan ulaşım araçları otobüs, troleybüs, minibüs, taksi, bisiklet ve botlardır. Otobüslerde ulaşım ücretleri şoförlere nakit olarak ödenir. Ancak Kaunas'ta elektronik bilet uygulaması sayesinde ulaşımı daha da kolaylaştırabilirsiniz. Yine şoförlerden satın alacağınız e-biletler ile 3 günlük ulaşım masrafınızı 4,70 Euro'ya getirebilirsiniz. Ticari taksilerin kilometre başına aldıkları ücret ise 0.60-0.75 Euro arasında değişir.

Kaunas Mutfağı

litvak-food1.jpg

İklimi dolayısıyla ülkede yetiştirilen ürünler arpa, patates, çavdar, pancar, ve süt ürünleri olarak sıralanabilir. Böylece Litvanya mutfağı bu besinler etrafında şekillenmiştir. Baltık ülkelerinden, Almanya'dan, Rusya'dan ve Polonya'dan ciddi biçimde etkilenen Kaunas mutfağında patates püresi en ünlü yemeklerdendir.

Lurid_borscht.jpg

Burada birçok çorba alternatifi de bulabilirsiniz. Kabak çorbası, salatalık çorbası ve kan çorbası olarak da bilinen "juka" en bilinen Litvanya çorbalarındandır.

Baltık ülkesi olmasından dolayı Litvanya mutfağında deniz mahsulleri de fazlaca tercih edilir. Pike, levrek, yılan balığı, füme balığı ve çipura bu bölgede yakalanan balıklardandır. Kendine özel bir jöleyle servis edilen balıklar hemen hemen her sofrada bulunabilir.

Kaunas'ta bira tüketimi oldukça yüksektir. Litvanya'da 50 çeşitten fazla bira üretilir ve ülke mutfağında yerini alan içeceklerin başında gelir.

Popüler restoranlar

Radharané: Kentteki ucuz restoranlardan biri olan Radharané'da vejetaryen Hint yemekleri meşhurdur.

Master Grill: Geleneksel Amerikan yemeklerinin satıldığı bu mekanda yemekler sıcak lav taşı üzerinde yapılmaktadır.

Senieji rūsiai: Kentin en lüks restoranlarından biridir. Hafta sonları canlı müzik hizmeti de verilen mekanda 120'den fazla şarap çeşidi satılmaktadır.

Al Diwan: Ortadoğu lezzetlerini müşterileriyle buluşturan bu işletmede belirli günlerde oryantal dans sahnelenmektedir. Ayrıca çeşitli nargileler de bulunmaktadır.

Bernelių Užeiga: Geleneksel Litvan yemeklerinin, çorbalarının ve biralarının satıldığı bu restoran, ferah atmosferiyle dikkat çekmektedir.

Diğer restoranlar: Alkava, Miesto Sodas, Bella Toscana, Pizza Jazz, Moksha, Abato Mené, Sadute, Pompéja

Kaunas'ta Alışveriş

Akropolis-shopping-center_021.jpg

Kaunas'ta alınabilecek eşyaların başında el yapımı porselen sofra takımları, bardak ve kupalar gelir. Bu ürünleri Akropolis Alışveriş Merkezi'ndeki ImDeco mağazasında bulabilirsiniz. Yüksek kaliteli keten(linas)ürünleri meşhur olan Kaunas'ta bu ürünler oldukça rağbet görür. Bunların yanı sıra süs olarak kullanılan ahşap bebekler hediyelik eşya olarak tercih edilebilir. Litvanya'da kiraz, kızılcık, limon, frenk üzümü ve ahududu aromalı votka bulmak da mümkündür.

Kaunas Gece Hayatı

Kaunas4.jpg

Litvanya'nın öğrenci şehri olarak bilinen Kaunas'ta gece hayatı oldukça hareketlidir. Genç nüfusun yoğunlukta olduğu kentte eğlence sabahlara kadar sürer. Gece kulüpleri genellikle sabahın ilk ışıklarına kadar açıktır ve Kaunas'ın merkezinde yer alır. Vilniaus Caddesi'nde yer alan Latino'da Latin müzikler eşliğinde eğlenebilir, şehrin kalbinde yer alan Siena'da ise disko ve retro müzikler eşliğinde güzel bir gece geçirebilirsiniz.

Kaunas Festivaller

· Uluslararası Kaunas Dini Müzik Festivali (23-26 Şubat)

· Uluslararası Koro Festivali ve Yarışması (6-9 Nisan)

· Uluslararası Koro Festivali “Kaunas Cantat” (18-21 Mayıs)

· Uluslararası Koro Festivali “Siauliai Cantat” (25-28 Mayıs)

· Kaunas Film Festivali (Ekim)

· Kaunas Jazz Festivali (Nisan-Mayıs)

· Pažaislis Müzik Festivali(Yaz dönemi)

· Uluslararası Modern Dans Festivali(Ekim-Eylül)

· Bike Show Millenium(Haziran)

· Akropolis Kaunas Büyük Alışveriş Festivali(Temmuz)

Kaunas Resmi Tatiller

· Yeni Yıl (1 Ocak),

· Litvanya Bağımsızlık Günü (16 Şubat),

· Bağımsızlık Bayramı (11 Mart),

· Paskalya Bayramı (Mart-Nisan),

· İşçi Bayramı (1 Mayıs),

· Jonines Günü (24 Haziran),

· Cumhuriyet Günü (6 Temmuz),

· Zoline Günü (15 Ağustos),

· Azizler Günü (1 Kasım),

· Noel (25–26 Aralık)

Kaunas İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Kaunas Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Litvanya'ya seyahat edebilmeleri için Schengen vizesine sahip olmaları gerekmektedir.

Kaunas Türkiye Dış Temsilcilikleri

VİLNİUS BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres:Didzioji g.37, LT-01128 Vilnius

Telefon:+370-5 236 42 00-01

Fax:+370-5 212 32 77

E-mail: [email protected]

Web Sitesi: www.vilnius.be.mfa.gov.tr

Kişisel Başvuru Saatleri:9:00-12:00;

Telefon ile Başvuru Saatleri:14:00-16:00

Görev Bölgesi: Litvanya

Kaunas Para Birimi

Bir Avrupa şehri olan Kaunas'ın para birimi Euro'dur. 1 Euro yaklaşık olaran 3,36 Türk Lirası'na tekabül etmektedir.

Kaunas Resmi Dili

Litvanya'nın resmi dili olan Litvanca, Kaunas'ta en çok kullanılan dildir. Ancak genç nüfusun fazla olması ve üniversiteler şehri olarak bilinmesi sebebiyle halkın büyük çoğunluğu ikinci ve üçüncü yabancı dile de sahiptir. En çok kullanılan yabancı dil İngilizcedir ve genç nüfusun yaklaşık yüzde 80'i İngilizce konuşabilmektedir. Şehirde en çok konuşulan diğer diller ise Rusça, Lehçe ve Almancadır.

Kaunas Saat Farkı

Kaunas (GMT+3) ile Türkiye (GMT+3) arasında zaman farkı bulunmamaktadır

Kaunas Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -3oC
  • Şub -3oC
  • Mar 1oC
  • Nis 6oC
  • May 12oC
  • Haz 15oC
  • Tem 17oC
  • Agu 16oC
  • Eyl 12oC
  • Eki 7oC
  • Kas 2oC
  • Ara -1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 577,358 / Dil: Litvanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün