Malindi Genel Bilgiler / Rehber

Malindi, Kenya’da Hint Okyanusu kıyısında bulunan bir şehirdir. Mombasa’nın 120 kilometre kuzeydoğusunda, Malindi Körfezi’nde, Galana Nehri’nin boğazında yer alır. 

 
Kentteki başlıca sektör turizmdir. Şehir İtalyan turistler arasında oldukça popülerdir. Malindi yerel bir havaalanına sahiptir. Watamu tatil beldesi ve Gedi Harabeleri Malindi’nin güneyinde bulunmaktadır. Sabaki Nehri'nin Haliçi Malindi’nin kuzeyinde yer alır. Bölgede, Swahili mimarisinin klasik örneklerini görmek mümkündür.

 

Malindi 14. yüzyıldan beri bir Swahili yerleşim yeri olmuştur. Doğu Afrika'nın önemli liman kentlerinden biridir.

Şehir, 1414 yılında Çinli kaşif Zheng He ve donanması tarafından ziyaret edilmiştir. Malindi yöneticisi bu ziyaret karşılığında hediye olarak bir zürafa ve kişisel elçisini göndermiştir.  Portekizli kaşif Vasco da Gama bir ticaret anlaşması imzalamak ve Hindistan'a yolculuk yaparken bir rehber işe almak için 1498 yılında Malindi yetkilileri ile bir araya gelmiştir. Vasco da Gama şehre bir de Mercan direği yaptırmıştır. Mercan direği günümüzde hala durmaktadır, ancak toprak erozyonu nedeniyle okyanusa düşme tehlikesi vardır.