Puntarenas Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Kosta Rika’nın bir şehri olan Puntarenas 1522 senesinde keşfedilmiş bir kenttir. Pasifik Okyanusu sahilindeki bu kent ayrıca ülkedeki en geniş eyalet olaran bölgeye de adını verir. Sahilleri sayesinde çok sayıda turisti ve özellikle de sörfçüleri kendine çeken Puntarenas, Point ve Sands anlamına gelen Punta ve Arenas kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluştuğundan İngilizce’de Sandpoint olarak da anılır. Kentte, para birimi olarak ülkenin geri kalanında olduğu gibi Kosta Rika Kolonu kullanılır. Resmi dil ise İspanyolca’dır. 100 Kosta Rika Kolonu ise yaklaşık olarak 1 Türk Lirası eder. Türkiye ile arası ortalama 13000 kilometre olan uzak memleket Kosta Rika’nın Puntarenas kenti görselliği ile gidenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor. Genellikle sıcak havası ile her mevsim ziyaret edilebileceğini de söylemekte fayda var. Şirin bir ada görünümüyle gidince dönmek istemeyeceğiniz Puntarenas Orta Amerika’nın incisi olarak ziyaretçilerini bekliyor.
 

*Fiyatlar Ocak 2019 tarihinde güncellenmiştir.


Puntarenas İklimi

Kosta Rika merkez vadisinden çok daha sıcak bir iklime sahip olan Puntarenas, yıl içinde en soğuk derecesine 27 derece ile Aralık ayında ulaşırken en sıcak değeri ise 29 derece ile Nisan’da yakalıyor. Kente en çok yağış ise Eylül ayında düşüyor. Mayıs ve Kasım ayları arasında da kent yine yüklü miktarda yağış alıyor. Puntarenas’ın kuru zamanı ise Ocak, Şubat, Mart ve Nisan ayları olarak karşımıza çıkıyor. Bu değerlerden yola çıkarak olası bir Puntarenas ziyareti için en uygun zamanı Ocak ile Nisan ayları arası diyebiliriz.


Puntaneras Gezilecek Yerler

Kosta Rika’nın Puntarenas kentinde gezebileceğiniz cazibe merkezleri de burayı sevmeniz için geçerli sebepler arasında bulunuyor. Gezi duraklarını inceleyebilirsiniz. Fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın.
Puntarenas Katedrali: Roma Katolik Kilisesi’nin bir tapınağı olarak Puntarenas kantonu kentinde bulunan dini yapı, 1902 senesinde inşa edilmiştir. Zemini tuğladan olan katedral taş ve harç ile birlikte inşa edilmiştir. Carmel Dağı Meryem Ana Katedrali olarak da anılan ibadethane görsel olarak da büyüleyici güzellikltedir.
Plaj Heykelleri: Sanat anlamında oldukça gelişmiş olan Puntarenas’ta bir yandan sahil keyfi yaparken bir yandan da ruhunuzu sanata doyurabiliyorsunuz. Sahildeki heykeller ilginizi çekebilir.
Puntarenas Kültürel Amfitiyatro: Görselliği kadar etkinliklerin fazlalığıyla da ilgi çeken emfi tiyatroda yıl içinde çok fazla etkinlik organize ediliyor. Yöresel el sanatlarından, yiyecek fuarları, davul gösterileri, konserler gibi çeşitli etkinliklere amfitiyatroda denk gelebilirsiniz.
Ayrıca yat turları, sörf, futbol gibi etkinleri Puntarenas’ta bolca bulabilir, güneşin, kumun ve okyanusun huzurlu sularının tadını çıkarabilirsiniz.


Puntarenas Yeme İçme

Kosta Rika’nın yöresel lezzetlerine Puntarenas’ta kolayca ulaşabilirsiniz. Hem Pasifik hem de Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan Kosta Rika’nın deniz ürünleri ve balık çeşitleri açısından da oldukça zengin bir coğrafya olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Puntarenas’ta da mutfağın ana maddelerinden birinin pirinç olduğunu görebilirsiniz. Gallo Pinto adı verilen yöresel yemek fasulye ve pirincin kızartılması ile yapılan bir yemektir. Mutfakta genel olarak tavuk ve balığın sebze ile pişirilip pirinç ve fasulye ile birleşmesinden çıkan yemekler ön plandadır. Picadillo ise kırmızı etli bir yemek olarak sizi karşılar. Domates, patates, soğan ve farklı baharatlarla bir araya gelen et lezzet açısından oldukça başarılıdır. Puntarenas’ın kahvaltı konusunda Türk mutfağıyla farklı olduğunu söyleyebiliriz. Genelde kahvaltılar ekşi krema, pişmiş yumurta, kızarmış muz, pirinç ve fasulyeden oluşan bir çanak içinde yapılıyor ve adına da natilla deniyor. Akşamları ise genelde tercih edilen arroz con pollo adı verilen bir tavuk ve pirinç yemeği. Yemeğin içinde ayrıca mor patates, chayote adı verilen armut görünümlü bir sebze, yuca adlı bir kök bitki de bulunuyor. Bu sebzeler mutfakta balık yemeklerine de genelde eşlik eden lezzetler oluyor. Mısır da yine vazgeçilemeyen lezzetler arasında bulunuyor. Tatlı olarak ise süt ve pirinçle yapılan arroz con leche yöresel bir tat olarak karşınıza çıkıyor. Tropikal meyvelerin ön planda olduğu Puntarenas’ta papaya, muz, maracuya gibi meyvelerin de çokça tüketildiğini ve tatlılara da ilave edildiğini görebilirsiniz. İlginç lezzetleri deneyimlemek için Puntarenas iyi bir durak olabilir.


Puntarenas Konaklama

Puntarenas’ta çok sayıda otel ve konaklama alternatifi bulunuyor. Tatil anlayışınıza göre tercihler yapabileceğiniz otel alternatiflerinin gecelik fiyatları ise 55 ile 300 Türk Lirası arasında değişiyor.
*Fiyatlar Ocak 2019 tarihinde güncellenmiştir. Dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.