Lucca’da Gezilecek Yerler

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan eski şehirlerden biri olan Lucca, mimarisiyle ön plana çıkmaktadır. Kent büyük İtalyan şehirlerinde olduğu gibi dükkânlarla dolu caddeleri ve çeperindeki köyler ve bağlarıyla da görülmeye değerdir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Piazza Napoleone, Acquedotto del Nottolini, Orto Botanico di Lucca, Museo Nazionale di Palazzo Mansi, Lucca Center Of Contemporary Art L.U.C.C.A, Complesso Museale della Cattedrale, Museo Nazionale di Villa Guinigi, Torture Museum, Villa Grabau, Piazza San Giusto, Domus Romana, Collezione De Benedettis, Chiesa di Santa Caterina, Church of St. Mary of the Rose, Santa Maria Forisportum ve Teatro del Giglio.

Lucca'nın tarihi surları

IMG_0469.JPG

İtalya'da surlarla çevrili tek şehir olan Lucca'nın duvarlarının yapımına 1504 yılında başlanmıştır. Alessandro Farnese tarafından şehre giriş çıkışları kontrol altına almak ve düşman saldırılarından korunmak için yapılan şehir duvarları 1645 yılında tamamlanmıştır. Toplam uzunluğu 4 kilometreyi bulan Lucca surlarında, duvardan başlayan çim alanların yanı sıra bitkilerle güzelleştirilmiş yürüyüş yolu bulunmaktadır. Surlarda San Donato, Santa Maria, San Pietro, Porta Elisa, San jacabo ve Sant'Anna adında şehir giriş kapıları ve surların üzerinde yüzlerce ağaç bulunmaktadır.

Guinigi Kulesi

IMG_5811-1024x682.jpg

Ortaçağ'dan kalma Guinigi Kulesi İtalya'nın en önemli kulelerindendir. Yerel Romanesk-Gotik mimarisinin tipik bir örneği olan kulenin tepesinde meşe ağaçları bulunmaktadır. 44 metre yüksekliğindeki kulenin tepesinde ağaçların gölgesinde oturularak manzaranın seyredilebileceği küçük bir bahçe de bulunmaktadır.

Piazza Anfiteatro

luc-amp-5.jpg

Lucca Anfieatro Meydanı 19. yüzyılda Mimar Lorenzo Nottolini tarafından inşa edilmiştir. Lucca'nın II. yüzyıldaki orijinal Roma Anfiteatrosu’nun bulunduğu yerde bir meydan oluşturularak onu çevreleyen bitişik binalar şeklinde oluşturulan meydanın dört giriş kapısı bulunmaktadır. Meydandaki binaların bir bölümü günümüzde restoran ve kafe olarak kullanılmaktadır.

San Martino Katedrali

Cattedrale-San-Martino.jpg

San Frediano tarafından Aziz San Martino'ya atfen 6. yüzyılda yapılan San Martino Katedrali, Papa Alexander II tarafından yenileme çalışmalarıyla büyük oranda baştan yaratılmıştır. Heykeltıraş ve mimar Guidetto di Como katedralin ön cephesini çalışmıştır. Katedralin yapımında beyaz, yeşil ve kırmızı olmak üzere önemli oranda mermer kullanılmıştır. Özellikle dış cephesindeki ince işçiliğiyle dikkat çeken katedralin tamamen bitirilmesi 15. yüzyılı bulmuştur.

San Frediano Bazilikası

San Frediano Bazilikası Lucca'nın en eski kiliselerinden biridir. Porta S. Maria kapısının güneyindeki kapıyla aynı adı taşıyan meydanda yer alan kilisenin orijinali Lucca piskoposu San Frediano tarafından yapılmıştır. Daha sonra 12. yüzyılda yeniden inşa edilen kiliseye 13. yüzyılda sarı zemin üzerine dini figürlerin yer aldığı Bizans tarzı bir mozaik pano eklenmiştir.

San Michele Bazilikası

Lucca'nın sembollerinden biri olan San Michele Bazilikası eski şehrin merkezinde adını aldığı San Michele meydanında bulunmaktadır. Kilisenin yapımına 1071 yılında Papa II Alexander döneminde başlanmıştır. Yapımı yaklaşık 100 yıl süren kilisenin tepesindeki bronz anıt aziz San Michele tasviridir. Çan Kulesi ile bütünlük gösteren kilise binası özellikle mermer ön cephesinin zarif detaylarıyla dikkat çekmektedir.

Palazzo Pfanner Müzesi

pfanner-037.jpg

1995 yılında ziyaretçilere açılan Palazzo Pfanner Müzesi'nde hekim cerrahPietro Pfanner'in mesleki yaşamı boyunca kullandığı tıp-cerrahi aletler sergilenmektedir. Aynı zamanda yaşadığı dönemde Dr. Pfanner'in evi olan müzenin bahçesinde mevsimleri temsil eden mitolojiktanrıların heykelleri bulunmaktadır.

 Torre delle Ore

clock-tower1.jpg

13. yüzyıldan kalma bir saat kulesi olan Torre delle Ore, Lucca'nın önemli kulelerinden biridir. Manzarasıyla dikkat çeken kuleye tırmanırken saat mekanizmasını görmek de mümkündür.