Georgetown Hakkında Bilinmesi Gerekenler

georgetown-malaysia-5.jpg

Georgetown, Malezya'nın Penang eyaletinin başkentidir. Penang Adası’nın kuzeydoğu ucunda yer alır. Ülkenin en eski şehirlerinden biri olan Georgetown, UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilmiştir. 1786 yılında Kaptan Francis Light tarafından kurulmuş olan şehir, adını Britanya Kralı III. George'tan almaktadır.

DSC_0465-1080x675.jpg

Bu kadar eski bir şehir olması ve UNESCO tarafından konuruyor olması, Georgetown’ı turistlerin gözünde çok özel bir yerde tutmaktadır. Ancak sadece tarihi ve doğal güzellikleriyle değil, sağlık turizmi açısından da önemli bir şehirdir Georgetown. Özellikle Singapur ve Endonezya’dan her yıl binlerce kişi sağlık için bu şehri ziyaret eder.

Georgetown şehrinde tropikal yağmur ormanı iklimi görülür. Yıl boyunca oldukça tutarlı hava sıcaklıklarına sahiptir. Yıllık sıcaklıklar 21 ila 32 derece arasındadır. Aralık-şubat ayları arasındaki dönem en yağışsız zamandır. Bu dönemde şehirde şubat ayında Penang Sıcak Hava Balonu Festivali yapılır. Bir diğer önemli etkinlikse tüm ağustos ayı boyunca süren Georgetown Festivali’dir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ONo-Iw_uBLM