Nouakchott

Nuakşot Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Moritanya'nın başkenti ve en büyük şehri olmakla birlikte Sahra'nın da en büyük şehirlerinden biri olan Nuakşot, Atlantik Okyanusu'na kıyısı olan bir şehirdir. Şehir, kurulmadan önce bir balıkçı kasabası olmasıyla bilinmektedir. Şehir dilinde ''Rüzgârlar Diyarı'' anlamına gelmektedir. Ülkede Fars Arapçası ve Fransızca konuşulmaktadır. Nuakşot 4 bölgeye ayrılmıştır, 1986’da ise 9 bölge olmuştur. 

Nuakşot 'un İklimi

Şehirde yıl içinde en düşük sıcaklık 13 °C, en yüksek sıcaklık 33 °C kadardır. Yıl boyunca ortalama 130 milimetre yağış düşmekte olup Çöl ile Akdeniz ikliminin karıştığı bir tür Çöl İklimi görülür. Kurak bir havanın hüküm sürdüğü şehrin bitki örtüsü oldukça seyrektir. Şehirde, balıkçılık ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır. 

Nuakşot 'a Ne Zaman Gidilir?

Çok sıcak zamanlarda gidilmezse daha rahat gezileceğinden ortalama sıcaklığın 20°C olduğu zamanlar yani kasım ve mart arası en doğru zamanlar olmaktadır. 

Nuakşot 'ta Ne Yenir?

Burada balıkçılık çok yaygın olduğu için balık tüketilmesi önerilir. Şehirde thiof ve lahoz balıkları bulunmakta ve tercih edilmektedir. Bu balıklar çok lezzetli balıklardandır. Deniz ürünleri için LaSalamandre adlı restoran önerilmektedir. Genellikle balık ve chebujin adlı pilavı çok tüketirler. Ferahlamak için "bisap" adlı hafif ekşi bir içecekleri bulunmaktadır. Kahvaltıları bol çeşitli ve lezzetlidir. Bu restoran Rue Monotel Caddesi’ndedir ve kolayca ulaşılabilmektedir. 

Nuakşot 'ta Neler Yapılır?

Günün içinde kurulan meyve-sebze pazarı gezilebilir. Nuakşot'ta Afrika estetiğini yansıtan camileri dolaşılabilir, beğendiğiniz bir yerde oturup bol köpüklü, naneli çayların tadına bakabilirsiniz. Bakar Ahmet Caddesi'nde gezinti yapılabilir. Nuakşot'ta görülmesi gereken en önemli şey ise balık pazarıdır. Moritanya’da kaçakçılık yaygın olarak yapılmaktadır bu nedenle Avrupa'dan gemiyle getirilen kaçak arabalar, telefonlar burada ucuza satılmaktadır.
 
Nuakşot’un ünlü tepesi olan Avenue Kennedy'de güzel yemek sunan dükkânlar bulunmaktadır. Ayrıca burada ufak bir pazar bulunmaktadır. Buradan gümüş takılar, Moritanya’ya özgü hediyelik eşyalar, deve yününden yapılan halılar satın alınabilir.
 
İbn Abbas Cami

Muhteşem mimariye sahip olan İbn Abbas Cami, genellikle turistlerin uğrak yeridir. Turistler genellikle fotoğraf çekimi ve mekânın mimari havasını solumak için gelmektedirler.  Caminin içi olduğu kadar dışı da çok dikkat çekicidir ve turistler tarafından ziyaret edilmiş ve edilmeye de devam etmektedir. Ave Abdel Nasser Caddesi’nde bulunmaktadır.
 
Plage de Pecheurs

Şehrin en sevilen noktası Pecheurs Plajı'dır. Şehrin en güzel yeri olan bu plaj, Atlas Okyanusu kıyısında yer almaktadır. Yumuşacık kumların üzerinde akşam saatleri gün batımının izlenmesi, uzun yürüyüşlere çıkılması ve denizden dönen balıkçıların izlenmesi önerilir.
 
Sixima Market

Burada genellikle denizden taze taze çıkan balıklar satılmaktadır.  Organik balık pazarı olarak da bilinmektedir.  La Capitella Caddesi’nde bulunmaktadır.
 
Grand Market (Büyük Pazar)

Grand Market'te alışveriş yapabilirsiniz. Burada Moritanya'ya özgü el yapımı ürünler bulunmaktadır. Giyimden yemeğe kadar hemen hemen her türlü ihtiyaç bu pazarda bulunmaktadır ve turistlere ilk gösterilen yerlerdendir. Burada fiyatlar genellikle çok makul olmaktadır. Grand Market’te özellikle Moritanya’ya özgü geleneksel kıyafetlerden alınabilir.

Moritanya Ulusal Müzesi

Nuakşot’ın güney batısında yer alan Moritanya Ulusal Müzesi, ülke tarihi hakkında pek çok bilgi edinebileceğiniz önemli bir müzedir. Müzede çok sayıda arkeolojik ve etnografik koleksiyon barındırmaktadır. Ülkenin tarihi hakkında bilgi sahibi olunmak istenirse bu müze gezilebilir. Ayrıca müzenin içerisinde iki adet sergi salonu yer almaktadır. Bunlardan biri arkeolojik kazılar sonucu çıkartılan eski dönemlere ait çanak çömlek parçaları, diğeri ise ok başlarının ve yerel kostümlerin sergilendiği ikinci bölümdür. Ülke tarihinin ve kültürel değerlerinin tanınmasında akla gelebilecek en önemli adres olan Ulusal Müze’nin mutlaka ziyaret edilmesi tavsiye edilmektedir.
 
Saudi Cami

Moritanya Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın güneyinde yer alan Saudi Camii, şehrin en büyük ve en eski dinî yapılarından birisidir. Bouddah Ould Bousseyri‘nin uzun yıllar boyunca imamlık yaptığı bu camii, şehrin turistik noktaları arasında yer alır. Etkileyici mimarisiyle şehrin en önemli sanat eserlerinden biri olan Sauidi Camii, Nuakşot’ta görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. 

Nuakşot Ulaşım

Nouakchott Uluslararası Havalimanı’na uçak ile ulaşılabilir. Aktarmalı olduğu gibi direkt uçuş da bulunmaktadır ve yaklaşık 7-9 saat sürmektedir. Genellikle her gün hareketli uçuşlar bulunmaktadır. Nuakşot çok küçük bir havaalanına sahiptir ve dikkat edilmesi gerekmektedir.

Nouakchott ile İlgili

Nouakchott Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 21oC
  • Şub 23oC
  • Mar 25oC
  • Nis 25oC
  • May 26oC
  • Haz 28oC
  • Tem 27oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 30oC
  • Eki 29oC
  • Kas 26oC
  • Ara 22oC

Kısa Kısa