Paro Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paro’ya geldiğinizde iç dünyanızla baş başa kalıyorsunuz adeta. Bizim hayatlarımızdan çok farklı bir durum gözleniyor orada. Her işlerini el emeği ile gerçekleştiriyorlar ve bu da gün içerisinde rutin işleri haline gelmekte. Sessizlik, dinginlik, iç huzur Paro ‘ya gelirken hissedeceğiniz bir takım duygulardan birkaçı. Bhutan pahalı bir ülke bu yüzden maddi durumu göz önünde bulundurarak hareket edin. Bulunduğunuz her gün için bir ücret ödemesi var. Paro el değmemiş ormanlara sahip olduğu için birçok fotoğrafçı, belgesel çekimi yapan yönetmenler, biyolog gibi meslek mensuplarının uğrak yeri olmuştur. Birçok kamp ve yürüyüş yapabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. En ünlüsü Jhomohari Trek rotasıdır. Paro birbirinden farklı güzelliği ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Sadece ulaşımın biraz zor olması insanları yoruyor ancak ülkeye girdiğinizde buna değeceğini anlıyorsunuz.

Paro Nerededir?

Güney Asya’nın kendine has kültürüne sahip olan ülkelerinden biri olan Bhutan’ın bir şehridir Paro. Bhutan Himalaya Dağları’nın doğusunda bulunuyor ve başkenti Thimpu’dur. Asya’nın kendine has geleneksel kültürünü hissedeceğiniz Paro, başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz manzaraya sahiptir. Birçok özel tapınak ve mimari karşısında gözlerinizi alamayacaksınız. Bhutan şehirleri arasında havaalanına sahip tek şehir Paro’dur. Bu havaalanı dünyada ün yapmış bir yerdir. Çünkü dünya üzerinde en zor iniş ve kalkış burada yapılır. Hatta Paro‘ya sadece 12 Bhutanlı pilot iniş yapabiliyormuş. Eğer özel jetiniz ile iniş yapmak istiyorsanız da Bhutanlı bir pilot sizinle birlikte Paro’ya iniş yapıyor. Bu yüzden Paro gezisi yapacaklar diğer şehirleri gezmek isteyenlere göre ulaşım açısından daha rahat. Ancak diğer şehirleri gezmek isteyen turistler için de Paro üzerinden kara yolu ile diğer şehirlere kolaylıkla ulaşabilirler.

Paro ‘ya Gidebilmek İçin Nasıl Vize Alınır?

Paro’ya gidebilmek için öncelikle Bhutan’a giriş yapmanız gerekir. Bhutan’a giriş için gerekli işlemleri gerçekleştirmeliyiz. Bhutan’a gidebilmek için vize işlemlerini bilerek gitmek sizin için çok daha kolay olacaktır. Çünkü Bhutanlı bir tur operatörü olmadan Bhutan’a geçmek mümkün değildir.

Bhutan devleti turistler için bir kısıtlama koymamış bu yüzden her vatandaş bir tur şirketi ile birlikte hareket edebilir. Öncelikli olarak güvenilir bir Bhutan tur şirketi buluyorsunuz ve daha sonra bu anlaştığınız tur şirketi sizin adınıza Bhutan’ın başkenti olan Thimpu’daki Bhutan Turizm Konseyi’ne internet üzerinden başvuruda bulunuyor. Bu turizm konseyi de sizin tur şirketine yapmış olduğunuz ödeme işlemlerini kontrol ediyor ve bu kontrolden olumlu-olumsuz sonucu tur şirketine onay yazısı yazarak gönderiyor. Daha sonra, tur şirketi bu onay içerikli yazı ile birlikte Bhutan Dışişleri Başkanlığı’na sizin adınıza vize başvurusu yapmış oluyor. Sizin tek yapmanız gereken şey bir adet fotoğraf ile pasaportunuzun taranmış resmini tur şirketine göndermektir. Resmî işler biraz uzun gibi gözükse de aslında size sadece güvenilir bir tur şirketi bulmak kalıyor. Çünkü gerekli işlemlerin çoğunu tur şirketi gerçekleştiriyor. Bhutan vize başvurunuz onaylandığı zaman Bakanlık Druk Air’e (Bhutan Havayolları) ve tur şirketinize sizin onay numaranızı iletiyor. Sizler de bu onay numarası ile birlikte Bhutan’a giriş yapabiliyorsunuz. Size iletilen onay numarası Druk Air’e ulaştığında bilet satın alabiliyorsunuz. Aksi halde bilet almanız mümkün değil. Druk Air Yeni Delhi, Katmandu, Bangkok, Kalküta’dan uçuşlar bulunuyor.

Paro’ya giriş yaptığınızda her yerde renkli dua bayrakları gördüğünüzde şaşırmayın. Çünkü bu dua bayrakları onların dinî inanışında bir sembol. Ayrıca karşınıza birçok turuncu ve kırmızı renkte kıyafetlerle bürülü Budist rahipler çıkacaktır. Paro gözlerinize bile inanamayacağınız güzellikte bir masal diyarı gibi çıkar karşımıza. Eski ve geleneksel kültürünü hiç kaybetmeyen ve hala yaşatabilen bir yer burası. Gökyüzündeki mavinin binlerce gerçekçi tonunu seyretmek ya da karlı tepeleri uzun bir seyre dalmak; insanın geldiğine hiçbir zaman pişman olamayacağı türden bir yer burası. Tepelere inşa edilmiş binlerce ahşap dokudan evler, kare şeklindeki beyaz taş gövdeleri ve üzerindeki kırmızı pencere ve çatıları ile muazzam mimariye sahip Paro.

Paro Yöresel Kıyafetleri

Bhutan halkının kıyafetleri adeta bir kostüm gibi. Erkekler “gho” adıyla anılan elbiseleri giymektedir. Kuşak ile de bel tarafından bağlamaktalar. Kadınlar ise kırmızı, lacivert, yeşil renklerinden oluşan desenli “kira” elbiselerini giymekteler. Bhutan halkı tevekkül anlamında sonsuz bir güce sahip gibi. Çocuklar ve halk turist birisini gördüğünde sadece şaşırmış bir şekilde bakıyor. Hatta çocuklar fotoğraf karelerinde çıktığında kendilerine bakarak kahkaha atmaya başlıyor. Bu sahneyi bile görmek insanı ayrı heyecanlandırıyor doğrusu.

Paro Şehir İçi Ulaşım

Paro şehri şehir içi ulaşım bakımından biraz zor. Çünkü birçok dağ yol bakımından geçit vermemektedir. Bu yüzden hayla şu zamanlarda bile kasabadan kasabaya yürüyerek günlerce devam etmektedir.

Paro İklimi

Genellikle hava soğuk ve rüzgârlı bahar mevsimi bile burada serin geçmektedir. Yaz mevsiminde Muson yağmurları görüldüğü için fırtına görülüyor. Her mevsim değişen gökyüzü sizlere farklı ve büyüleyici manzaralar sunmaktadır.

Paro’da Nerede Kalınır?

Tüm dünya için felsefesi ile ilgi çekici olan, Budizm’in en doğal ve saf hali ile yaşandığı Bhutan ülkesinin turistik kentlerinden biridir Paro. Dağlık bölgenin oluşturduğu zorlu iniş koşulları nedeni ile ülkenin tek havalimanı da bu şehirde bulunuyor.

Gökyüzüne en yakın yerleşim yerlerinden biri olan şehirde, masmavi bir göğün hemen altında yemyeşil bir cennetin içinde buluyor insan kendisini. Kendine özgü kuralları olan ülkenin, huzurlu ve saf yaşantısı tüm dünyanın ilgisini çekiyor. Yapılaşmanın kontrol altında tutulduğu bu muhteşem coğrafyada Paro ve civarında bulunan kentler, turistik değerleri ile de büyük talep görüyor.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Paro otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Paro’da Nerede Kalınır - Paro’nun Bölgeleri

Eşsiz doğası ve pek çok insanın merak ettiği günlük yaşantıya paralel süren Budist öğretileri ile yoğun ilgi gören kent, dağlık arazisi ile çok geniş bir alana sahip bulunmuyor. Özellikle tesisleşme söz konusu olduğunda, alternatiflerin daha da azaldığı coğrafyanın bu eşsiz kentinde, tatil yapacak konukların bir kısmı otellerini bölgesine göre seçmek istiyor. Bu düşünce ile arayış içinde olan okuyucularımıza bölge önerilerimiz aşağıdaki şekilde.

Öncelikle vadiye yayılmış şehrin en merkezî noktası olan şehir merkezi bölgesi önerimiz oluyor elbette. Merkezin biraz dışına çıkınca, doğası ile de büyüleyici Olathang bölgesi diğer alternatif olarak ön plana çıkıyor. Paro Chu Nehri’nin yukarı kesimlerinde bulunan Lango bölgesi ve ulaşımın en kolay seçeneği olan Havalimanı bölgesi diğer önerilerimiz arasında. Outdoor aktiviteleri sevenlerin tercih ettiği mevkilerden biri olan Satsam bölgesi de şehir için sıralayacağımız bölgelerin sonuncusu oluyor.

Ülkeye bireysel giriş mümkün olmadığı için mutlaka bir tur şirketi ile birlikte hareket etmeniz gerekiyor. Tüm detayları kendiniz planlasanız dahi, turizm şirketine gecelik bir miktar ödeme yapmanız halinde şehire giriş ve konaklama yapmanız mümkün oluyor. Ülkenin tek havalimanı olan Paro Uluslararası Havalimanı’ndan Bhutan şehirleri arasında seyahat eden otobüsler, araç kiralamak ve taksi; bu alandan diğer şehir ve bölgelere ulaşım için seçenekleriniz arasında yer alıyor.

Şehir içinde ulaşım için genellikle yürümeyi öneriyoruz. Şehirden ziyade kasaba kadar büyüklüğü olan Paro’da, bisiklet ve taksi ile ulaşım imkânı da bulunuyor. Tur şirketlerinin manastır turlarına katılmanız halinde ulaşım sorunu da ortadan kalkmış oluyor.

Şehir merkezi bölgesinde yer alan Paro Otelleri

Dağlık şehrin vadisinde, bir yanda Paro Chu Nehri akarken sürüp giden yaşama da eşlik edebileceğiniz merkez bölge otellerini bu başlık altında topluyoruz. Sizin için önerebileceğimiz en iyi merkez otellerini görebileceğiniz listemiz, hemen bir alt satırda yer alıyor.

 • Hotel Dorjee Ling
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark
  Konum: Main Street, Paro Town
  Fiyat: Geceliği 59 € - 65 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Dorjee Ling

 • Hotel Drukchen
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark
  Konum: Khangkhu
  Fiyat: Geceliği 58 € - 64 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Tashiling Hotel
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, havaalanı hizmeti, bar
  Konum: Paro Town
  Fiyat: Geceliği 39 € - 43 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Sonem Trophel Inn
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, çay/kahve makinesi, havaalanı hizmeti
  Konum: Bridge Paro Town
  Fiyat: Geceliği 21 € - 31 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Khamsum
  Özellikler:
  3 yıldızlı, Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, çay/kahve makinesi
  Konum: Paro Town
  Fiyat: Geceliği 36 € - 47 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Khamsum

Olathang Bölgesindeki Paro Otelleri

Merkezin hemen dışında bulunan bu bölge de şehri ziyaret eden konuklar tarafından yüksek talep gören bölgeler arasında yer alıyor. Bir tarafı yemyeşil tepeler ile sınırlanmış, diğer tarafı şehir manzarasına hâkim bu bölgede yer alan tesisler; çok lüks olmamakla birlikte bölge standartlarında ortalama seviyede hizmet veriyorlar.

 • Hotel Silverpine
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, bar, havaalanı hizmeti
  Konum: Olathang
  Fiyat: Geceliği 25 € - 35 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Silverpine

 • Dewachen Resort & Spa
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, havaalanı hizmeti, çay/kahve makinesi, SPA
  Konum: Nemjo village
  Fiyat: Geceliği 36 € - 57 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Paro penlop Dawa Penjor Heritage Farm House
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, havaalanı hizmeti, çay/kahve makinesi, bar
  Konum: Carpenters Road Geptey
  Fiyat: Geceliği 34 € - 38 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Olathang Hotel
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, çay/kahve makinesi
  Konum: Olathang
  Fiyat: Geceliği 58 € - 65 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Pelri cottages
  Özellikler:
  Ücretsiz otopark, kahvaltı, bar
  Konum: Above hospital
  Fiyat: Geceliği 28 € - 32 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Pelri cottages

Lango Bölgesindeki Paro Otelleri

Paro Chu’nun yüksek kısımlarında konumlanmış olan bu bölge, kentin tarım arazilerinin de bulunduğu kırsala yakın noktada yer alıyor. Gökyüzüne çok yakın hissedeceğiniz şehirde, bölge tesislerinin hemen hepsinde havalimanına ulaşım hizmeti de bulunuyor.

 • Ama’s Village Lodge
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, bar, havaalanı hizmeti
  Konum: Lango Village
  Fiyat: Geceliği 22 € - 27 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Ama’s Village Lodge

 • Tenzinling Resort
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark
  Konum: Lango
  Fiyat: Geceliği 71 € - 75 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Kichu Resort
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, havaalanı hizmeti, bar, SPA
  Konum: Lango
  Fiyat: Geceliği 57 € - 86 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • View Point Lodge
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, havaalanı hizmeti, bar
  Konum: Satsam 
  Fiyat: Geceliği 29 € - 36 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  View Point Lodge

 • Naksel Boutique Hotel & Spa
  Özellikler:
  4 yıldızlı,ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, havaalanı hizmeti, SPA
  Konum: Ngoba Village
  Fiyat: Geceliği 154 € - 236 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Golden Roots Resort & Spa
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, çay/kahve makinesi, SPA
  Konum: Nishiphu Paro
  Fiyat: Geceliği 44 € - 70 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Zhuochen Lodge
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, havaalanı hizmeti, bar
  Konum: Lango, Jagarthang
  Fiyat: Geceliği 30 € - 32 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Zhuochen Lodge

Havaalanı Bölgesindeki Paro Otelleri

Dağlık ülkedeki bu zorlu pisti ile bilinen kentinde, çoğu konuk ulaşım için daha fazla maceraya kalkışmak istemiyor. Böyle bir durumda Paro Uluslararası Havalimanı’na yakın konumda bulunan oteller de hali ile değer kazanıyor. Gene diğer şehirlere ulaşım için kullanılan otoyol da hayli önemli bu bölge için. Alana ve otoyola yakın konumları ile ilgi toplayan tesisleri görebileceğiniz öneri listemizi incelemenizi tavsiye ediyoruz.

 • Tashi Phuntshok Hotel
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, çay/kahve makinesi, bar
  Konum: Changnanka
  Fiyat: Geceliği 40 € - 63 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Tashi Phuntshok Hotel

 • Namgay Homestay
  Özellikler:
  Ücretsiz otopark, kahvaltı, havaalanı hizmeti
  Konum: Paro
  Fiyat: Geceliği 23 € - 28 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Bongde Goma Resort
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, bar
  Konum: Bongde
  Fiyat: Geceliği 45 € - 55 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Le Meridien Paro Riverfront
  Özellikler:
  5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, klima, havuz, kahvaltı, bar, restoran, havaalanı hizmeti
  Konum: Shaba
  Fiyat: Geceliği 213 € - 235 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Authentic Bhutanese Homestay
  Özellikler:
  Ücretsiz otopark, kahvaltı, bar, havaalanı hizmeti
  Konum: Tshendona
  Fiyat: Geceliği 34 € - 36 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Authentic Bhutanese Homestay

Satsam Bölgesindeki Paro Otelleri

Budist tapınaklarının arasında yer alan bölge outdoor sporları, trekking ve bisiklet için oldukça elverişli koşullar içeriyor. Ülkenin belki de en önemli çekim merkezlerinden biri olan Tiger Nest Tapınağı’na da ulaşım kolaylığı olan bölge oldukça ilgi görüyor. Nehir boyunca gezmeyi seven konukların çeşitli tur organizasyonlarına da katılmayı tercih ettiği bölge otellerini incelemeden son kararınızı vermemenizi öneriyoruz.

 • Rema Resort
  Özellikler:
  3 yıldız, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, çay/kahve makinesi, bar, SPA
  Konum: Sangchoker Road, Nemjo Remphakha
  Fiyat: Geceliği 32 € - 42 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Rema Resort

 • Udumwara Resort
  Özellikler:
  3 yıldızlı, Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, bar, çay/kahve makinesi
  Konum: Unnamed Road Satsam
  Fiyat: Geceliği 86 € - 92 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Village Lodge
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, restoran, SPA
  Konum: The Village Lodge Tshendona
  Fiyat: Geceliği 115 € - 118 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Village Lodge

Paro’da bölgelere göre konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınız oteli bulamadıysanız Paro Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Paro otellerini görmek için tıklayın.

Paro Otelleri

Doğu Himalaya Dağlarında konumlanmış olan dağlık ülke Bhutan’ın şehirlerinden biri Paro. Ülkenin tek havalimanına sahip olan kentin havalimanına iniş yapmak her pilotun harcı da değil. Şehir, Bhutan’ın turistik değeri en yüksek noktaları arasında ve dünyanın en güzel görselliğine sahip vadilerinden birinde yer alıyor. Tarihî olarak Tibet’e uzanan önemli ticaret yollarına da önemli bir durak olan şehir, kara yolları ile dağlık bölgenin diğer şehir ve ülkelerine de bağlanıyor.

Kentin en yüksek noktasında yer alan eski Ulusal Meclis toplantı salonu Paro Dzong diye bilinen kale; zamanında şehri Tibetlilerin akınından korumak için yapılmış. Küçük bir bilgi olarak; Little Buda isimli ünlü filmin pek çok sahnesinin çekimi de burada yapılmış. Paro Dzong şehrin tepesinde dimdik taş duvarları ile yükseliyor ve yapının duvarları vadi boyunca görülüyor. Ülkenin en yüksek yapısı olan 22 metre yüksekliğindeki Ta-Dzhong, nefes kesici manzarası ile de turistler tarafından son derece ilgi çekici bulunuyor.

 

Paro’da tatil planlamak demek, çam ağaçları ile bezenmiş, sonu gelmek bilmeyen tepeler ile aralarından gürül gürül akan derelerin sesleri ile dopdolu geçecek bir tatil hayal etmek demek aynı zamanda. Doğa ile iç içe ve huzur dolu bir seyahat arayışında olan okuyucularımız için Paro gerçekten doğru adres.

Devamını Oku

Paro Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type D / 250V / 5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 1.8oC
  • Şub 7.5oC
  • Mar 7.6oC
  • Nis 11.1oC
  • May 17.1oC
  • Haz 19.8oC
  • Tem 20.9oC
  • Agu 20oC
  • Eyl 17.6oC
  • Eki 13.1oC
  • Kas 7.7oC
  • Ara 4.8oC

Kısa Kısa

Nüfus: 15.000 / Dil: Dzongkha / Para Birimi: Bhutanese Ngultrum (BTN), Indian Rupee (INR) / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1-2 gün